W latach osiemdziesiątych XX wieku dr W. Clark skonstruował aparat czynnościowy składający się z dwóch płyt: górnej i dolnej, zestawionych względem siebie w zgryzie konstrukcyjnym. Nazwał go Twin Block (podwójny blok).

Aparat stosuje się przede wszystkim w okresie późnego uzębienia mieszanego w leczeniu wad klasy II typu 1 (1) oraz zgryzów głębokich i zwężeń szczęki (2).
W procesie leczenia aparatem wykorzystywane są siły żucia, które należą do najbardziej aktywnych sił czynnościowych wyzwalanych przez mięśnie narządu żucia, angażując całą twarz, a nawet część czaszki. Pacjent, nosząc aparat przez 24 godziny na dobę i spożywając w nim posiłki, wykorzystuje siły żucia do korekty położenia żuchwy (4). Twin Block został tak zaprojektowany, że bloczki pokrywające zęby boczne szczęki i żuchwy łączą się pod kątem 70º, przyspieszając rozmieszczenie sił działających na zęby, korygując nawyki mięśniowe, które muszą przystosować się do prowadzenia żuchwy ku przodowi. Tkanki miękkie adaptują się do nowej sytuacji, dzięki czemu poprawę w rysach twarzy widać już w pierwszych miesiącach leczenia.

Ciąg dalszy artykułu dostępny w numerze 1/2017 "Nowoczesnego technika dentystycznego" w dziale Technika ortodontyczna.


autorzy:  st. tech. dent. mgr Agnieszka Goldman, tech. dent. Aleksandra Rachwalska