Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2014
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2014

Drodzy Czytelnicy,

bardzo miło mi Państwa powitać na łamach kolejnego wydania dwumiesięcznika. Pierwszą połowę bieżącego roku zamknęły dwa bardzo ważne dla środowiska techników dentystycznych wydarzenia: VIII Ogólnopolski Kongres Techników Dentystycznych w Szczyrku i Kongres Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej we Wrocławiu. Obie konferencje zgromadziły wielu uczestników i były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń. Druga połowa roku zapowiada się równie interesująco. Już po wakacjach zapraszam Państwa do uczestnictwa w targach CEDE w Poznaniu podczas których odbędzie się IV Sympozjum Nowoczesnej Techniki Dentystycznej. Wykłady na temat: estetycznych protez całkowitych i częściowych, systemach CAD/CAM i pracach na tlenku cyrkonu wygłoszą: lic. tech. dent. Paweł Matusiak, tech. dent. Maciej Młynarski i tech. dent. Piotr Nagadowski. Więcej szczegółów na temat sympozjum na stronie www.dlaspecjalistow.pl.

Kolejną okazją do poszerzenia wiedzy będzie I Kongres Stomatologiczny, który odbędzie się 22-23 listopada w Katowicach. Podczas dwóch dni dla techników dentystycznych, lekarzy stomatologów i asysty stomatologicznej odbędą się wykłady oraz sesje łączone. Zapraszam do śledzenia szczegółów w czasopiśmie i na stronie internetowej czasopisma.

 W bieżącym wydaniu na pewno odnajdą Państwo artykuły, które okażą się przydatne w codziennej pracy. Tematem wydania są funkcjonalne protezy acronowe całkowite i osiadające, z kolei w dziale „Sprzęt i materiały” mają Państwo okazję zapoznać się z przeglądem ceramik dostępnych na rynku. Zachęcam także do lektury działu techniki ortodontycznej, gdzie omówione zostały m.in. rozwiązania problemu tłoczenia języka.

 Z okazji nadchodzącego okresu wakacyjnego pragnę życzyć Państwu w imieniu swoim i całej redakcji, udanych urlopów i pięknej pogody.

 

 Życzę owocnej lektury

prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

 

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Funkcjonalne protezy acronowe

Protezy całkowite i osiadające są uważane za banalne, jednak wykonanie dobrej jakości funkcjonalnych protez ruchomych wymaga od technika szerokiej wiedzy i umiejętności. Prezentowane uzupełnienie protetyczne zostało wykonane dla mężczyzny, lat 70, z bezzębiem całkowitym górnym i częściowymi brakami w żuchwie (braki zębów 36, 37, 45, 46).

ESTETYKA

Nowe materiały pozwalaja poprawic efekt estetyczny. Odbudowa przednich zebów przy zastosowaniu cienkich licówek wykonanych z materiału IPS e.max Press Impulse New materials provide improved esthetics. Restoring anterior teeth with thin veneers made of IPS e.max Press Impulse

Wiedza specjalistyczna dotycząca cementowania odbudów opartych na dwukrzemianie litu daje lekarzowi dentyście możliwość sprostania wyzwaniom związanym z tego typu leczeniem. Procedura leczenia ta metoda jest dziś bardzo ustabilizowana. Ponadto wymaga, tak od lekarzy, jak i techników dentystycznych, pracy z wielka precyzja. Aby razem osiągnąć pozytywny rezultat, obie strony muszą znać cała procedurę. Praca zespołowa oraz skrupulatne podejście do poszczególnych faz leczenia są konieczne do osiągnięcia odpowiednich efektów estetycznych.

Technika Dentystyczna

Materiały akrylowe spalające się bez pozostałości

Artykuł traktuje o typach, właściwościach i technice pracy materiałami akrylowymi spalającymi się bez reszty

Badania wytrzymałościowe oraz zawartość monomeru resztkowego wybranych dentystycznych żywic

Żywice wykorzystywane na uzupełnienia protetyczne zaczęto stosować już na początku XX w. Początkowo były to takie tworzywa, które nie wymagały skomplikowanego procesu technologicznego. Do dzisiaj wiele z nich znalazło zastosowanie w wykonywaniu płyt protez, części tworzywowych aparatów ortodontycznych czy choćby łyżek indywidualnych. Ostateczne tworzywo uzyskujemy w procesie polimeryzacji, wykonywanej ściśle według zaleceń producentów. Stosując się do ich instrukcji, powinniśmy otrzymać materiał o określonych parametrach wytrzymałościowych, mechanicznych i o akceptowalnej estetyce. Do końca XX w. przeważały żywice akrylowe. Współcześnie możemy spotkać modyfikacje tego tworzywa oraz jego „następców”, czyli tworzywa termoplastyczne. Celem naszych rozważań było porównanie powszechnie stosowanych materiałów akrylowych z termoplastycznymi.

Wpływ retencji mechanicznej na siłe połaczenia zebów akrylowych z płyta protezy

Celem pracy była ocena siły połączenia zębów akrylowych z płytą protezy w zależności od sposobu mechanicznego przygotowania ich powierzchni przed zatopieniem w żywicy akrylanowej. Przeprowadzone badania wykazały, że najwyższą silę połączenia z płyta protezy wykazywały zęby, które zostały poddane obróbce strumieniowo-ściernej za pomocą tlenku glinu o średnicy ziarna 110 μm.

Etapy wykonania modeli w systemie Zeisera z zastosowaniem pinarki Giroform

Tylko precyzyjnie wykonane modele robocze gwarantują sukces kliniczny i dokładność uzupełnień protetycznych. Istotne znaczenie maja ograniczenie rozszerzalności liniowej i higroskopijnej gipsu oraz dobór odpowiedniej metody odlewania modeli dzielonych. W pracy zaprezentowano zalety, wady oraz ograniczenia systemów bezpinowych i pinowych. Szczegółowo przedstawiono etapy wykonania modeli składanych w systemie Zeisera z zastosowaniem pinarki Giroform.

Odlewnictwo stomatologiczne. Część 1 – wpływ metody i procesu odlewania na jakość odlewu

Rzadko analizujemy rutynowe procesy, ale odlewanie stopów dentystycznych, które jest codziennie praktykowane w tysiącach laboratoriów, niesie ze sobą pewna trudność – każdy odlewany obiekt jest unikatowy. Zatem na czym polega ten proces? Jakie są najważniejsze parametry, które oprócz mojego doświadczenia maja wpływ na uzyskany wynik?

Trudny przypadek – proste rozwiazania Rhein’83 w codziennej praktyce laboratoryjnej

Opisany przypadek pokazuje możliwości analizy, planowania i pokonywania różnych trudności, z którymi mogą spotkać się lekarz dentysta i technik dentystyczny w trakcie przywracania protezom dentystycznym prawidłowych funkcji.

Uzupełnienie protetyczne jako element pozwalajacy na odtworzenie harmonii twarzy

W przypadku uzupełnień protetycznych bardzo ważną role odgrywa czynnik kosmetyczny, zwłaszcza jeżeli są one wykonywane w widocznym obszarze. O sukcesie leczenia protetycznego decydują przede wszystkim harmonijna integracja uzupełnienia i jego współgranie z osobowością danego pacjenta. Naszym celem jest zatem stworzenie odpowiedniej harmonii!

CAD/CAM

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych Cz. 8. Projektowanie prac anatomicznych

Jedna z najważniejszych zalet CAD/CAM jest możliwość wytwarzania protez o anatomicznym kształcie, dzięki czemu manualna praca technika jest ograniczona do podbarwienia i ewentualnego polerowania. Aktualnie technikę anatomiczna wykorzystuje się do prac z cyrkonu typu VISION, PMMA, wosku oraz nanokompozytów.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Aparaty eliminujace nawyki – proste rozwiazanie problemu tłoczenia jezyka

Celem artykułu jest przedstawienie budowy, modyfikacji oraz wykonywania aparatów niwelujących nawyk tłoczenia języka.

Celem pracy jest prezentacja mozliwosci na przestrzeni lat, jakimi dysponuja i dysponowali ortodonta oraz technik dentystyczny podczas projektowania oraz wykonywania aparatów ortodontycznych wyjmowanych.

Celem pracy jest prezentacja możliwości na przestrzeni lat, jakimi dysponują i dysponowali ortodonta oraz technik dentystyczny podczas projektowania oraz wykonywania aparatów ortodontycznych wyjmowanych.

Sprzęt i materiały

Porównanie ceramik napalanych na metal

Celem pracy jest porównanie właściwości dostępnych na rynku ceramik dentystycznych, zebranie podstawowych informacji o ceramice oraz podstawowych wiadomości charakteryzujących dany materiał ceramiczny.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Informacje ze środowiska

Z kraju i ze świata

I Kongres Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej

20 lat Ivoclar-Vivadent w Polsce

Wydarzenia

Relacje ze szkoleń

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych lipiec – październik 2014 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij