Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2014
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2014

Drodzy Czytelnicy!

Rok 2014 obfitował w wiele ważnych dla naszego środowiska wydarzeń. Oprócz licznych konferencji i targów 22 i 23 listopada w Katowicach odbył się I Kongres Stomatologiczny. Wydarzenie wyjątkowe, ponieważ łączące trzy grupy zawodowe, których prawidłowa praca przekłada się na efekt leczenia
i zadowolenie pacjenta. Technicy dentystyczni, lekarze stomatolodzy oraz asystentki i higienistki stomatologiczne przez dwa dni brali udział w wykładach i praktycznych pokazach. Wśród wykładowców z zakresu techniki dentystycznej znaleźli się m.in.: Urszula Młynarska, Katarzyna Subotowicz, Tomasz Ciaputa. Więcej informacji na temat wydarzenia przeczytają Państwo w bieżącym wydaniu czasopisma. Ostatni numer w 2014 roku obfituje w bardzo zróżnicowane artykuły.

Tematem numeru jest artykuł dr. n. med. Arkadiusza Rutkowskiego, który omawia źródło ciepła wykorzystywane do prac z wosku. W dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo prace z zakresu m.in. materiałów termoplastycznych, artykulacji, a także roli fotografii w komunikacji pomiędzy gabinetem stomatologicznym a laboratorium. W temacie techniki ortodontycznej kontynuowane są tematy aparatu Pendulum i Andresena. Wszystkim zainteresowanym wymianą lub zakupem mikrosilnika polecam artykuł i przegląd poświęcony tym urządzeniom w dziale „Sprzęt i materiały”.
W numerach noworocznych na pewno odnajdą Państwo wiele artykułów, które okażą się przydatne w codziennej pracy, jednak poza tym przygotowaliśmy kilka nowych tematów, które chcielibyśmy poruszyć na naszych łamach, m.in.: epitezy twarzy, fotografia jako dokument medyczny i tematy związane z wykonawstwem prac dla pacjentów cierpiących na różnego rodzaju dysfunkcje narządu żucia. Zachęcam do lektury czasopisma w przyszłym roku. Bieżące wydanie jest ostatnim w 2014 roku, dlatego pragnę Państwu życzyć zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w nadchodzącym nowym roku.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Podstawowe źródła energii cieplnej stosowane do modelowania z wosku

Źródło ciepła wykorzystywane do prac z wosku jest koniecznym elementem wyposażenia każdej pracowni protetycznej. Przy jego wyborze należy kierować się bezpieczeństwem, ekonomią oraz oszczędnością czasu potrzebnego do wykonania zleconej pracy.

Technika Dentystyczna

Fundamenty skutecznej współpracy Komunikacja fotograficzna pomiędzy lekarzem dentystą a technikiem dentystycznym. Foundation for effective collaboration Photographic communication between dentist and dental technician

Masy osłaniające: przegląd piśmiennictwa

Masy osłaniające stosowane w technice dentystycznej służą do wykonania form odlewowych, na których modeluje się wzorce różnego rodzaju konstrukcji protetycznych oraz unieruchomienia elementów metalowych protez przed procesem ich lutowania. W prezentowanym artykule autorzy na podstawie dostępnej literatury starają się przedstawić współczesne opinie na temat właściwości fizykochemicznych poszczególnych rodzajów mas osłaniających oraz ich wpływ na występowanie ewentualnych niepowodzeń w wykonawstwie konstrukcji protetycznych stałych i ruchomych.

Estetyczna mikroprotetyka

Artykuł opisuje przypadek uzupełniania pojedynczych braków zębowych metodą 5-punktowego mostu adhezyjnego.

Prawidłowe rozwiązania protetyczne – Pressing Dental

Artykuł prezentuje podstawowe procedury technologiczne i prawidłowe zasady projektowania prac protetycznych z materiałów termoplastycznych

Acetal – proteza z wyboru

W artykule zostały przedstawione ogólne możliwości wykorzystania tworzywa acetalowego w tworzeniu stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych. Estetyka, biokompatybilność i wytrzymałość to główne cechy acetalu. Autorzy przedstawili wady i zalety tego tworzywa. Materiał ten znalazł szerokie zastosowanie w wykonawstwie szyn relaksacyjnych. W ortodoncji stosuje się go do utrzymywaczy przestrzeni. Wykonywane są z niego również ochraniacze dla sportowców.

Holistyczne podejście do artykulacji – cz. I

Pacjenci, których dotykają dolegliwości bólowe głowy związane z dysfunkcjami układu ruchowego narządu żucia, to w większości osoby wymagające indywidualnego podejścia. Istotną kwestią jest również współpraca specjalistów wielu dziedzin. Uważa się, że najbardziej skuteczne jest leczenie skojarzone będące domeną właśnie wielospecjalistycznych ośrodków. Ideałem algorytmu postępowania przy jak największej liczbie jednostek chorobowych byłoby, aby pacjent odpowiednio zdiagnozowany większą część leczenia i terapii mógł przeprowadzać samodzielnie w domu, po wcześniejszym przyuczeniu przez specjalistów. Asortyment w postaci prawidłowo dobranych i wykonanych szyn zwarciowych jest dobrym początkiem w osiągnięciu tego idealnego postępowania.

Zastosowanie masy Registrado X-tra do wytwarzania pełnoceramicznych uzupełnień protetycznych z łącznikami multi-unit

Registrado X-tra jest silikonową masą wyciskową typu addycyjnego. Artykuł prezentuje jedno z zastosowań klinicznych tego materiału w uzupełnieniu protetycznym w tylnej części żuchwy.

Korony teleskopowe jako elementy retencyjne dla protez częściowych Czy warto stosować takie rozwiązanie protetyczne? Opis przypadku

W opisanym przypadku klinicznym u pacjentki z częściowymi brakami zębowymi w szczęce i żuchwie były rozważane różne warianty leczenia protetycznego. Rozwiązanie, które wybrano, stanowiło kompromis pomiędzy uzupełnieniami stałymi opartymi na zębach własnych i implantach a klasycznymi protezami ruchomymi.

Korona tymczasowa jako uzupełnienie zabezpieczające długoczasowe

Korony tymczasowe służą zwykle jako uzupełnienie zabezpieczające na okres wykonania korony ostatecznej, czyli przez ok. 2 tygodnie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których korony tymczasowe muszą być użytkowane przez okres zdecydowanie dłuższy. W pracy opisano przypadek pacjenta, u którego zaplanowano wykonanie docelowej korony pełnoceramicznej na zębie 21 w technice CAD/CAM, ale ze względów, losowych ząb zabezpieczono koroną tymczasową długoczasową z nanohybrydowego materiału kompozytowego GrandioSO firmy Voco.

CAD/CAM

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych Cz. 11. Moduł wirtualnej artykulacji

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Pendulum – siły biomechaniczne – cz. II

Niniejszy artykuł zawiera opis sił biomechanicznych, działających podczas leczenia aparatem Pendulum.

Modyfikacje aparatu czynnościowego Andresena

Pierwszy aparat czynnościowy skonstruowany przez Andresena w 1936 roku stał się prekursorem do późniejszych jego licznych modyfikacji. Artykuł zawiera opis modyfikacji aparatu Andresena.

Sprzęt i materiały

Mikrosilniki protetyczne – podstawowe informacje

W artykule czytelnik znajdzie podstawowe informacje na temat tego, co to jest silnik elektryczny, jakie są jego podstawowe elementy budowy oraz typy tych silników.

praca i zdrowie

Higiena ruchomych uzupełnień protetycznych

Wyniki badań potwierdzają istnienie związku między ilością grzybów a higieną, która polega na oczyszczaniu chemicznym i mechanicznym uzupełnień protetycznych i jamy ustnej. Wraz z wiekiem pacjentów zmniejsza się częstość zabiegów higienizacyjnych i ilości przyswojonych informacji przekazywanych ustnie, co potwierdzają liczne wyniki badań. Prawidłowa higiena zapewnia właściwą mikroflorę jamy ustnej i przedłuża czas użytkowania uzupełnień protetycznych.

Z kraju i ze świata

Podsumowanie I Kongresu Stomatologicznego

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych styczeń - marzec 2015 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij