Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2015
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2015

Bieżący rok jest bogaty w wydarzenia istotne dla branży stomatologicznej. W marcu odbyły się dwie ważne imprezy targowe dla naszego środowiska – International Dental Show w Kolonii i Krakdent w Krakowie. Tegoroczne edycje obu wydarzeń były wyjątkowe – IDS z uwagi na najwyższą w historii liczbę wystawców i zwiedzających, a Krakdent po raz pierwszy odbył się w nowej siedzibie Targów w Krakowie. Redakcja „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” uczestniczyła w obu wydarzeniach, zachęcam do zapoznania się z relacjami z targów w dziale „Z kraju i ze świata”.
Aktualny numer ukazuje się przed kolejnymi ważnymi wydarzeniami. Już 14-17 maja w Augustowie odbędzie się uroczysty Jubileusz 30-lecia Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych. W dziale „Informacje ze stowarzyszeń” znajdą Państwo kartę zgłoszeniową i szczegółowy program wydarzenia,
informacje o Jubileuszu dostępne są także na naszej stronie internetowej oraz na stronie PTTD: www.pttd.org.pl.
Dużymi krokami zbliżają się także targi CEDE w Poznaniu,konferencja Ceramists No Limit w Łodzi, a także druga edycja Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 4-6 grudnia w Katowicach. Szczegółowe informacje już wkrótce będą dostępne na stronie kongres-dga.elamed.pl.
Temat numeru jest poświęcony wysokoestetycznym licówką, nie zabrakło także artykułów z zakresu ortodoncji oraz fotorelacji klasycznej metody ustawiania zębów sztucznych. Zachęcam także do odwiedzenia strony www.dlaspecjalistow.pl. Odnajdą tam Państwo informacje na temat organizowanych przez naszą redakcję szkoleń, a także nowych publikacji książkowych. Nowością w bibliotece „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” jest trzecia część książki „Sztuka i rzemiosło”, jest to obszerna, bogata w zdjęcia praca, w której omówione zostały konkretne przypadki.

Zachęcam do lektury.
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

Dental news

TEMAT NUMERU

Dobrze wykorzystaj to, co masz. Make good use of what you have

Technika Dentystyczna

Agar jako materiał do powielania modeli

Agar jako materiał jest używany w pracowni techniki dentystycznej oraz czasami w gabinecie lekarza stomatologa już od ponad 80 lat. Do niewątpliwych zalet materiałów na bazie agaru należy zaliczyć niski koszt oraz możliwość użycia tego samego materiału nawet kilka czy kilkanaście razy. Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi najważniejszych informacji na temat samego agaru, a także powielania modeli.

Zastosowanie modeli 3D w rekonstrukcjach chirurgii szczękowo-twarzowej

Artykuł opisuje sposób wykonania rekonstrukcji szczęki na podstawie przypadku 15-letniego pacjenta. Ukazuje również cel współpracy chirurgii oraz inżynierii dentystycznej.

Klasyczna metoda ustawienia zębów sztucznych

Artykuł prezentuje ustawienie zębów sztucznych metodą klasyczną według Gysiego.

Artykulacja od „A” – A7Plus – cztery kroki do sukcesu

Artykuł opisuje budowę artykulatora oraz pracę z nim (w 4 krokach) w laboratorium technika dentystycznego.

Zaplanowane, wytłoczone, ułożone Kompleksowa odnowa uzębienia uszkodzonego na skutek erozji przy użyciu systemu IPS e.max Press

Artykuł opisuje przypadek pacjentki, która chciała poprawić wygląd swoich zębów i odzyskać możliwość swobodnego przeżuwania – zastosowano kompleksową odnowę zerodowanego uzębienia.

CAD/CAM

Most wykonany w 100% z Prettau® w technice CAD/CAM Odbudowa całego łuku zębowego szczęki stabilizowana okluzyjnie przy pomocy baz tytanowych przykręcanych na implantach

Pacjentowi założono pełną odbudowę łuku zębowego żuchwy zrobioną z Prettau® Zirconia w 2013 roku. Została ona wstawiona i ustabilizowana okluzyjnie, zamocowana na implantach.

Artykuł promocyjny

exocad DentalCAD – następna generacja

Artykuł opisuje rozwój i nowości w oprogramowaniu exocad DentalCAD

CAD/CAM

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych. Cz. 13.

Projektowanie pracy na implantach przy użyciu scan body.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Ortodoncja i technika dentystyczna – spojrzenie w przeszłość – cz. 1

Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie historii aparatów ortodontycznych i ortodoncji, niezwykle istotnej dziedziny stomatologii, która w przeciągu setek lat poczyniła ogromne postępy w swoim rozwoju. Nauka ta sięga w daleką przeszłość, do odkryć starożytnych cywilizacji i po dziś bazuje na wiedzy naszych przodków.

Łuki wargowe w aparatach zdejmowanych

Łuk wargowy jest często stosowanym elementem aparatów zdejmowanych. W zależności od potrzeb, może pełnić wiele różnorodnych funkcji dzięki modyfikacjom, jakich dokonuje technik na polecenie lekarza. Łuki wykonuje się z drutu sprężystego twardego lub hartowanego o średnicy 0,7-0,9 mm.

Sprzęt i materiały

Kompozyt czy porcelana – dylemat współczesnych czasów

W artykule przedstawiono nanohybrydowy materiał „SIGNUM” jako alternatywę dla materiałów akrylanowych i ceramiki. Omówiono możliwości zastosowania w protetyce stomatologicznej.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych Oddział Gdańsk

Z kraju i ze świata

Krakdent 2015 – cykl konferencji Dental Team Projekt

Kurs PTTD podczas targów Krakdent

Targi Krakdent 2015

Największy IDS w historii: wzrost liczby odwiedzających, wystawców i powierzchni wystawienniczej

Szkoła policealna czy studia licencjackie?

I Mistrzostwa Polski Techników Dentystycznych w Tenisie Ziemnym Kraków, 2-5 lipca 2015 r.

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych maj – wrzesień 2015 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij