Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2015
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2015

Drodzy Czytelnicy!

Bieżące wydanie dotrze do Państwa już w okresie wakacyjnym, wierzę, że znajdą Państwo czas na oderwanie się od obowiązków zawodowych i odpoczynek. Redakcja przygotowała dla Państwa
wiele artykułów, do których lektury zachęcam.

Temat bieżącego numeru poświęcony jest wysoko estetycznym rozległym mostom wykonanym w technice CAD/CAM, artykuł poparty jest bogatą dokumentacją zdjęciową. Zachęcam także do lektury artykułu na temat doboru koloru, który opisała tech. dent. Paulina Downar-Sokół, oraz instrukcji krok po kroku wykonania licówek kompozytowych opisanych przez tech. dent. Kingę Dąbrowską. W dziale „Ortodoncja” znajdą Państwo drugą część artykułu na temat historii techniki ortodontycznej. Temat jest niezwykle ciekawy, a autorzy pracy (lic. tech. dent. Katarzyna Mikrut, st. tech. dent. Andrzej Nowiński, dr n. med. Monika Smyl-Golianek) podają bardzo obszerne piśmiennictwo, w którym można dodatkowo zgłębić wiedzę z tego tematu.

Koniec czerwca to także okres podsumowań. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o Jubileuszu 30-lecia Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych. W imieniu redakcji jeszcze raz serdecznie gratuluję PTTD wytrwałej i ciężkiej pracy, a także życzę samych sukcesów w dalszej działalności. Zachęcam do zapoznania się informacjami z Jubileuszu w dziale „Informacje ze stowarzyszeń” i „Z kraju i ze świata”.

Zapraszam serdecznie wszystkich do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat konferencji DentalTech, która odbędzie się 4-5 września w Łodzi. Konferencja, oprócz charakteru merytorycznego, będzie również okazją do pożegnania lata. Więcej szczegółów na temat konferencji
na stronie www.dentaltech.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Idealne połączenie Łatwe i skuteczne: rozległe mosty protetyczne wykonane w technice CAD-on. The best of two worlds Easy and effective: long-span bridges fabricated with the CAD-on technique

echnika CAD-on (IPS e.max) wykorzystuje zalety dwóch znakomitych materiałów ceramicznych i maksymalizuje estetyczny wygląd ceramiki opartej na dwukrzemianie litu i podbudowie z wytrzymałego cyrkonu.

Technika Dentystyczna

Proteza częściowa acronowa z transparentnymi klamrami

Artykuł prezentuje kolejne etapy wykonania protezy częściowej z transparentnymi klamrami z materiału acron.

Dobór koloru – podstawowe zagadnienia

Artykuł przedstawia sposób i warunki doboru koloru w pracach protetycznych.

Dla dobra pacjenta z bezzębiem Idealny kwartet do stworzenia pełnej protezy: metodologia postępowania z materiałami BPS, SR Phonares II, IvoBase i SR Nexco

For the benefit of the edentulous patient The ideal quartet for complete denture fabrication: Methodology according to BPS, SR Phonares II, IvoBase and SR Nexco

Analiza właściwości różnych rejestratów zgryzowych stosowanych w leczeniu protetycznym zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego

Wykonanie prac protetycznych wymaga odpowiedniej rejestracji warunków okluzyjnych. Z uwagi na mnogość wprowadzanych do leczenia materiałów do rejestracji okluzji istnieje potrzeba wybrania rejestratu zgryzowego o jak najlepszych właściwościach fizycznych i klinicznych. W badaniach porównano następujące materiały: O-Bite, Regofix transparent, Jet Blue Bite fast, Colorbite D, Memoreg 2 oraz Variotime Bite.

mateLicówki kompozytowe – krok po kroku

Artykuł przedstawia wykonanie licówki kompozytowej przy użyciu materiałów nanohybrydowych.

Chrapanie – uciążliwa dolegliwość

W artykule autorzy przedstawili uciążliwą dolegliwość, jaką jest chrapanie. Omówiono jego etiologię oraz możliwości leczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na ruchomy aparat zewnątrzustny Silensor-sl.

Zatrzask kulowy w uzupełnieniach ruchomych

Artykuł opisuje rolę zatrzasku kulowego w uzupełnieniach ruchomych oraz jego wpływ na wygląd estetyczny protezy.

Protezy lecznicze – kopolimer The.r.mo.Star FJP

Artykuł opisuje protezy lecznicze – ich specyfikę, technologię wykonania, w tym z kopolimeru The.r.mo.Star FJP.

Współczesne korony protetyczne – zalety i wady

Celem niniejszej publikacji było omówienie zastosowania koron ceramicznych w różnych przypadkach klinicznych. Zwrócono uwagę na właściwości koron pełnoceramicznych w stosunku do powszechnie stosowanych koron złożonych metalowo-ceramicznych; trudności, z jakimi może spotkać się lekarz, wykonując odbudowy pełnoceramiczne; współcześnie stosowane systemy pełnoceramiczne pod kątem składu, właściwości mechanicznych, estetyki i wytrzymałości.

CAD/CAM

Protetyka twarzy jako element pracy technika dentystycznego

Artykuł opisuje protetykę twarzy jako dziedzinę pracy technika dentystycznego wykorzystującą wiedzę i zdolności artystyczne w połączeniu z zaawansowaną technologią.

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych Cz. 14. Projektowanie szyn zgryzowych – moduł ARCADIA BITE SPLINT

Moduł BITE SPLINT jest przeznaczony do projektowania szyn relaksacyjnych, zgryzowych, przeciw bruksizmowi, ochronnych dla sportowców oraz innych zastosowań takich jak na przykład indywidualne łyżki wyciskowe.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Ortodoncja i technika dentystyczna – spojrzenie w przeszłość – cz. 2

W niniejszym tekście przedstawione zostały najistotniejsze zagadnienia historyczne z zakresu ortodoncji i techniki dentystycznej początku XIX wieku i lat późniejszych, ze szczególnym uwzględnieniem aparatów czynnościowych. Nakreślone zostały również sylwetki znamienitych polskich ortodontów.

Zdejmowane aparaty ortodontyczne – jakość etapu klinicznego a etap końcowy

Leczenie ortodontyczne jest pracą zespołową. Lekarz ortodonta często współpracuje ze specjalistami innych dziedzin stomatologii. Zawsze jednak w skład zespołu wchodzi technik dentystyczny. Od udanej współpracy i rzetelności na każdym etapie wykonania aparatu zależy sukces leczenia. Celem pracy jest przedstawienie trudności i częstych błędów popełnianych przez lekarza i technika dentystycznego.

Sprzęt i materiały

Zęby akrylowe

Jaki jest akryl i zęby wykonane z tego materiału, powiedziano już dużo – dobrego, jak i złego. Dlatego też w pracy przedstawiono trochę inny punkt widzenia, jakim są informacje na temat produkcji zębów wykonanych z PMMA, właściwości tego materiału, doboru kształtu i koloru zębów w protezie oraz samego mocowania w protezach.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Jubileusz Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych 30 lat działalności

Z kraju i ze świata

30 lat minęło...

Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych istnieje już od 30 lat, tę okrągłą rocznicę mieliśmy okazję świętować 14-17 maja w Augustowie.

Ceramco Meeting

Po raz kolejny wszyscy technicy dentystyczni związani z ceramiką Ceramco 3 oraz nowoczesnymi technologiami CAD/CAM (3Shape) mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje podczas konferencji Ceramco Meeting.

Z kraju i ze świata:

II Ogólnopolska Konferencja Techniki Dentystycznej oraz Jakość w edukacji

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2015 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij