Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2015
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2015

Drodzy Czytelnicy!

Okres wakacyjny dobiegł końca, wierzę, że udało się Państwu w tym czasie odpocząć od obowiązków i skorzystać ze słonecznej pogody, która w bieżącym roku szczególnie dała się nam we znaki. Oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie czasopisma, które dotrze do Was tuż przed targami
CEDE w Poznaniu, na które serdecznie zapraszam, numer stoiska naszej redakcji to 7.1f.
W bieżącym wydaniu tematem numeru jest artykuł tech. dent. Aurelii Betlej na temat wykonawstwa nakładek wybielających urozmaicony dużą liczbą zdjęć. W dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo artykuły m.in. z zakresu pracy z ceramiką, które w postaci fotorelacji opisuje tech. dent. Ryo Miwa, a także opracowanie laboratoryjnego wykonawstwa wkładów korzeniowych oraz pracy z materiałami termoplastycznymi. W dziale „Technika ortodontyczna” dr n. med. Jolanta Walasz i lic. tech. dent. Paulina Wojdyło opisały zastosowanie elementów dekoracyjnych w pracach ortodontycznych. Z zakresu materiałów dr Zbigniew Raszewski omówił zastosowanie oraz rodzaje past polerskich.
Zachęcam do zapoznania się z programem jedynego w swoim rodzaju wydarzenia II Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 4-6 grudnia 2015 r. w Katowicach. Jest to jedna z niewielu okazji, aby wziąć udział w wykładach oraz kursach praktycznych wraz z całym zespołem. Oprócz sesji tematycznych dla techników dentystycznych, lekarzy stomatologów i asysty dentystycznej będzie możliwość wzięcia udziału w sesjach przeznaczonych dla wszystkich trzech grup. Szczegóły na temat wydarzenia na stronie kongres-dga.elamed.pl.


Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

Dental News

TEMAT NUMERU

Termoformowanie – metoda tworzenia nakładek wybielających

Artykuł opisuje sposób tworzenia szyn wybielających za pomocą metody termoformowania.

Technika Dentystyczna

Wykonawstwo laboratoryjne wkładów koronowych

W artykule przedstawiono kolejne etapy wykonywania wkładów koronowych. Wkłady koronowe to uzupełnienia stałe, jednoczłonowe, odbudowujące utraconą część tkanek twardych w obrębie jednego zęba. W zależności od rozległości odbudowy wyróżniamy inlaye, onlaye oraz overlaye.

Protezy elastyczne jako alternatywa dla protez akrylowych?

Tworzywo akrylowe jako materiał najczęściej stosowany podczas wykonywania protez osiadających ma wiele wad. Charakteryzują je: niezadowalająca estetyka, słaba wytrzymałość i sprężystość, trudność w utrzymaniu higieny, możliwość powodowania odczynów alergicznych. W pracy przedstawiam praktyczne zastosowanie materiałów termoplastycznych jako alternatywę dla akrylu.

Alternatywne metody wykonywania części tworzywowej protez całkowitych

Istnieje wiele metod wykonania części tworzywowej protez całkowitych. Najczęściej stosowane to tradycyjna krótkoczasowa polimeryzacja termiczna oraz metoda wlewowa. Jedną z mniej rozpowszechnionych jest technologia wtrysku termicznego, w wyniku której uzyskuje się protezy o dobrych właściwościach dających pacjentom długoczasowe i komfortowe użytkowanie otrzymanych uzupełnień protetycznych.

Pasty polerskie

Jednym z ostatnich etapów pracy, przed odesłaniem do lekarza stomatologa, jest proces polerowania materiału, tak aby jego powierzchnia była jak najmniej chropowata. Zabieg polerowania oprócz funkcji czysto estetycznych ma za zadanie wyeliminować niekorzystne zjawiska.

Codzienna praca, niecodzienny przypadek

Artykuł opisuje wykonanie korony na martwym zębie 11, przy braku siekaczy bocznych.

Nowy wertykulator – „dron” Fast Protec dla Easy Bar

Artykuł opisuje wielozadaniowy wertykulator firmy Fast Protec oraz jego szerokie zastosowanie w technice dentystycznej.

Epitezy – pomoc dla pacjentów dotkniętych deformacjami twarzy

Artykuł opisuje etapy powstawania epitezy dla pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową.

Wyzwanie, ale dalekie od niemożliwego. Korekta hipodontycznych górnych zębów siecznych bocznych. Challenging, but far from impossible.Correcting a hypodontia of the maxillary lateral incisors

Klasycznym postępowaniem leczniczym przy braku zębów siecznych bocznych jest osadzenie w to miejsce dwóch implantów. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy sytuacja kliniczna na to pozwala.

Estetyczne metody tymczasowego zaopatrzenia – mosty adhezyjne, korony tymczasowe

Leczenie protetyczne jest procesem czasochłonnym, w którym na efekt ostateczny pacjent czeka czasami przez kilka dni czy tygodni. W tym czasie należy zapewnić pacjentowi możliwość prawidłowego funkcjonowania, co wiąże się z tymczasową odbudową funkcji fizjologicznych oraz estetycznych narządu żucia.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Elementy dekoracyjne w zdejmowanych aparatach ortodontycznych

Odbiorcami aparatów ruchomych w przeważającej większości są dzieci, które często bywają trudnymi pacjentami i niechętnie godzą się na ich noszenie. Oprócz motywacji słownej i nagradzania można je również zachęcić indywidualnym udekorowaniem aparatu.

CAD/CAM

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych. Cz. 15. Podsumowanie

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Wakacyjne podsumowania ze spływem kajakowym w tle

Z kraju i ze świata

Kliniczny technik dentystyczny

I Mistrzostwa Polski Techników Dentystycznych w Tenisie Ziemnym

Przyszłość Ogólnopolskiego Kongresu Techniki Dentystycznej

Jubileusz 25-lecia Zhermapolu

DeguDent Days

Harmonogram szkoleń branżowych 2015 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij