Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2015
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2015

Drodzy Czytelnicy!

Po zakończonych targach CEDE redakcja „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska. Dziękujemy podwójnie za owocne
rozmowy, słowa pochwały, a także za oddane na nas głosy podczas konkursu Grand Prix Publiczności. Dzięki Państwa głosom i zaufaniu zdobyliśmy nagrodę publiczności Grand Prix CEDE 2015 za wydania
mobilne czasopism: „Twój Przegląd Stomatologiczny”, „Nowoczesny Technik Dentystyczny” i „Ortodoncja w Praktyce”.
Po targach w Poznaniu wielkimi krokami zbliża się wystawa stomatologiczna we Wrocławiu, serdecznie zapraszam wszystkich, którzy wybierają się na targi Dentamed do odwiedzenia stoiska naszej redakcji (stoisko nr 57).
Zachęcam także do lektury bieżącego wydania. W dziale „Technika dentystyczna” znajdą Państwo artykuły m.in. na temat epitez twarzy (Epitezy twarzy autorstwa lek. dent. Dominiki Brzezińskiej i lek.
dent. Michaliny Góral-Banickiej), protez overdenture (Overdenture – projektowanie funkcji i estetyki z Rhein’83 autorstwa tech. dent. Luca Ruggiero, tech. dent. Salvatore Chimenz) oraz opisane przypadki
pracy w zespole lekarz – technik (m.in. Małoinwazyjne uzupełnienie startego uzębienia łączące aspekt funkcjonalny z estetycznym autorstwa dr. Jana Kerstinga i MTD Alexandra Miranskija. Z zakresu
ortodoncji zachęcam do lektury artykułów autorstwa m.in. dr Jolanty Walasz oraz mgr Marty Lewandowskiej. W dziale „Sprzęt i materiały” mają Państwo okazję zapoznać się z pracą na temat
urządzeń do polimeryzacji akrylu.
Przypominam Państwu także o zbliżającym się jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu – II Międzynarodowym Kongresie Stomatologicznym Dent Group Academy, który odbędzie się 4-6 grudnia w Katowicach. Zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleń i warsztatów na stronie kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

Dental news

TEMAT NUMERU

Cienkie licówki – doskonała estetyka uzyskana metodą małoinwazyjną. Thin veneers – a minimally invasive approach to achieve perfect esthetics

Zachowawcze, klejone cienkie licówki zapewniają przewidywalne rezultaty w estetycznie wrażliwych obszarach. Dzięki nieinwazyjnej technice opracowania procedurę można przeprowadzić bez znieczulenia. Dzięki umieszczeniu wszystkich krawędzi klejenia w szkliwie cementowanie daje długotrwałe rezultaty.

Technika Dentystyczna

Wpływ konstrukcji protez stałych na higienę jamy ustnej

Poziom higieny jamy ustnej jest jednym z czynników wpływających na powstawanie i ewentualny rozwój chorób jamy ustnej. Szczegółowy instruktaż zabiegów higienicznych powinien być przeprowadzony przez lekarza stomatologa w trakcie lub po zakończeniu leczenia.

Anatomiczny implant zębowy BioZir

Artykuł opisuje proces wstawiania anatomicznego implantu BioZir bez stosowania dodatkowych łączników.

Praktyczne zastosowanie protetyki estetycznej

Artykuł opisuje przypadek odbudowy estetycznej zębów z wykorzystaniem włókien kwarcowych.

Epitezy twarzy

W pracy autorki przedstawiły metody protetycznego zaopatrywania ubytków tkanek. Omówiono wskazania do wykonania epitez, najczęściej stosowane materiały oraz sposoby umocowania protez do twarzy chorego. Na podstawie piśmiennictwa przedstawiono metodę tradycyjnego wykonywania oraz próby wykorzystania nowych technologii w wykonawstwie epitez.

Przegląd metod wykonawstwa podbudów pod uzupełnienia stałe licowane porcelaną

Dobór technologii zastosowanej podczas wykonawstwa laboratoryjnego podbudowy ma wpływ na jej właściwości mechaniczne oraz estetyczne. Technologia, w jakiej zostanie wykonana podbudowa, jest związana z zastosowaniem odpowiednio dobranych materiałów, wśród których znajdują się stopy metali oraz materiały ceramiczne. Prawidłowo wykonana konstrukcja podbudowy pełni funkcje nośne, umożliwiając równomierny rozkład sił żucia, jednocześnie wpływając na jej właściwości mechaniczne oraz estetyczne.

Mozaika uzupełnień Małoinwazyjne uzupełnienie startego uzębienia łączące aspekt funkcjonalny z estetycznym. The restoration mosaic Minimally invasive restoration of abraded dentition according to functional and esthetic aspects

Wiele różnych elementów terapeutycznych składa się na rozwiązanie skoncentrowane zarówno na parametrach funkcjonalnych, jak i estetycznych. By otrzymać długotrwałe rezultaty, różne części należy jednak precyzyjnie dopasować. Dobrze ułożony plan leczenia jest warunkiem niezbędnym, zwłaszcza w przypadku dużych zabiegów naprawczych.

Overdenture – projektowanie funkcji i estetyki z Rhein’83

Artykuł opisuje przebieg projektowania protezy dla pacjenta z implantami zębowymi w żuchwie.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Omówienie błędów laboratoryjnych przy wykonywaniu zdejmowanych aparatów ortodontycznych

Wykonanie aparatu ortodontycznego w pracowni technicznej składa się z wielu etapów. Podczas każdego etapu zdarzają się typowe błędy, a wszystkie składają się na efekt końcowy, czyli źle dopasowany aparat. Celem pracy jest wskazanie czynności szczególnie narażonych na błędy laboratoryjne.

Aparat ortodontyczny ruchomy – punkt widzenia profesjonalisty

Niniejszy artykuł to charakterystyka i opis aparatu ortodontycznego ruchomego widzianego oczami specjalisty. W pracy zostały omówione materiały stosowane do wykonywania aparatu ortodontycznego ruchomego. Podstawowymi stosowanymi surowcami są: tworzywo akrylowe, elementy druciane, takie jak klamry, łuki i sprężyny, oraz elementy dodatkowe, takie jak śruby.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Komunikacja interpersonalna pomiędzy lekarzem dentystą, technikiem dentystycznym a pacjentem – na podstawie przypadku klinicznego

Osiągnięcie optymalnego efektu leczenia protetycznego zależy od wielu czynników. Jak nam wiadomo, podstawowymi czynnikami są oczywiście kompetencje, profesjonalizm lekarza i technika dentystycznego. Ale nawet najwybitniejszym specjalistom byłoby trudno osiągnąć sukces leczniczy, gdyby swojej współpracy nie opierali na dobrej komunikacji.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Warsztaty PTTD

Sprzęt i materiały

Urządzenia do polimeryzacji akrylu

Praca z akrylem to ciągle jedno z podstawowych zajęć przynajmniej dla ponad połowy techników dentystycznych. Po przygotowaniu ciasta, umieszczeniu go w formie i sprasowaniu pozostaje tylko go utwardzić. Jednak czasami ten ostatni etap zamiast zwieńczeniem pracy może okazać się nie lada wyzwaniem. Celem artykułu jest przedstawienie informacji na temat różnego typu urządzeń, które służą do polimeryzacji akrylu (komora polimeryzacyjna, garnek ciśnieniowy, kuchenka mikrofalowa, Ivocap i inne).

Z kraju i ze świata

Ceramists No Limits 2015

CEDE 2015 już za nami

Grand Prix Publiczności CEDE dla Elamed Media Group

Dni Dreve w mikran.pl

Hans-Juergen Joit – kurs Kiss

Holtrade CE – międzynarodowa edycja – Dental Team Projekt podczas CEDE

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2015 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij