Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2015
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2015

Drodzy Czytelnicy!

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku. Ostatnie wydanie „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” zawiera szereg artykułów, które na pewno okażą się przydatne w codziennej pracy. Tematem wydania jest artykuł Katarzyny Subotowicz, która w obszernej fotorelacji opisuje przypadek
odbudowy protetycznej z wykorzystaniem Ceramco3. Szczególnej uwadze polecam także artykuł obrazujący, w jaki sposób można wykorzystać technologię CAD/CAM w pracy laboratoryjnej – „Doskonała synergia technologii” autorstwa: Carlo Monaco, Giovanni Zucchelliego i Luigi De Stefano.

W dziale „Technika ortodontyczna” tym razem znajduje się artykuł „Alergie we współczesnej ortodoncji”. Jest to temat niezwykle istotny, gdyż coraz więcej osób zmaga się z tym
problemem, a dotyczy on nie tylko pacjentów, ale także techników, którzy pracują z różnymi materiałami. Polecam także lekturę artykułu z działu „Sprzęt i materiały”, gdzie dr Zbigniew Raszewski dzieli się wiedzą na temat urządzeń do pracy z gipsem.

Na sam koniec pragnę Państwu życzyć zdrowych i wesołych świąt. Wierzę, że będzie to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Przypadek codzienny

Artykuł opisuje zalety materiału Ceramco 3, który jest wykorzystywany do budowania uzupełnień protetycznych.

Technika Dentystyczna

Wpływ obróbki cieplnej na własności mechaniczne i strukturę stopu Co-Cr-Mo – Wironit Extrahart

Artykuł opisuje wpływ parametrów obróbki cieplnej na wybrane właściwości i strukturę stopu Co-Cr-Mo o nazwie Wironit Extrahart.

Tymczasowe uzupełnienia protetyczne stosowane po zabiegu implantacji

Uzupełnienia tymczasowe w trakcie leczenia implantoprotetycznego pełnią funkcję estetyczną, fonetyczną oraz okluzyjną i powinny pomagać w zachowaniu lub poprawie kondycji tkanek przylegających do implantu oraz dziąsła w czasie poprzedzającym wykonanie uzupełnienia ostatecznego. W artykule przedstawiono rodzaje uzupełnień tymczasowych stosowanych w trakcie leczenia implantoprotetycznego, możliwości zastosowania danych uzupełnień w różnych sytuacjach klinicznych, a także ich wady oraz zalety.

Imitacja estetyki tkanek miękkich o naturalnym wyglądzie. Wykonanie płyty protezy z użyciem IvoBase. Natural-looking imitation of pink esthetics. System Completing a denture base using the IvoBase System

Epitezy – pomoc dla pacjentów dotkniętych deformacjami twarzy – cz. II

Artykuł opisuje kolejne etapy tworzenia i dopasowania epitezy twarzy dla pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową.

Rehabilitacja protetyczna po zabiegu resekcji szczęki – opis przypadku

W pracy przedstawiono kolejne etapy rehabilitacji protetycznej pacjenta po siedmiu latach od obustronnej całkowitej resekcji szczęki z powodu włókniakomięsaka. Leczenie polegało na wykonaniu u pacjenta nowej protezy poresekcyjnej szczęki i protezy całkowitej żuchwy w celu polepszenia retencji i stabilizacji protez na podłożu, a co za tym idzie – zwiększenia komfortu życia pacjenta i umożliwienia mu lepszego funkcjonowania w społeczeństwie.

The.r.mo. Star FJP – bezakrylowy kopolimer dla każdego przypadku przy zastosowaniu protez ruchomych

Autor opisuje proces wykorzystania bezakrylowego kopolimeru The.r.mo. Star FJP przy tworzeniu protez częściowych i całkowitych. Ponadto podaje charakterystykę tego materiału.

Doskonała synergia technologii. Materiały CAD/CAM w połączeniu z nowym cementem. A perfect synergy of technologies CAD/CAM materials in combination with a new luting composite

Minimalnie inwazyjne postępowanie protetyczne u pacjenta z silnym starciem zębów oraz czynnościowym bocznym przemieszczeniem żuchwy

Praca przedstawia sposób leczenia protetycznego pacjenta z uogólnionym starciem zębów oraz bocznym czynnościowym przemieszczeniem żuchwy. Wykorzystanie procedury natychmiastowej aplikacji systemu wiążącego do zębiny pozwoliło zrezygnować z leczenia konwencjonalnego, które nie jest zachowawcze i wymagałoby wykonania pełnych koron. Do przeprowadzenia rehabilitacji zastosowano onlaye kompozytowe.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Alergie we współczesnej ortodoncji

W niniejszej pracy został przedstawiony problem alergii we współczesnej ortodoncji. Zwrócono szczególną uwagę na potencjalność istnienia uczuleń i nadwrażliwość spowodowaną materiałami powszechnie stosowanymi w ortodoncji oraz wskazano możliwości zapobiegania alergiom poprzez stosowanie nowocześniejszych, bardziej bezpiecznych tworzyw, tudzież odpowiednią obróbkę aparatów ortodontycznych przed dostarczeniem ich pacjentom.

Sprzęt i materiały

Urządzenia do pracy z gipsem

Artykuł opisuje urządzenia do pracy z gipsem.

Z kraju i ze świata

Dolnośląskie Targi Stomatologiczne 2015

I Sympozjum Cyfrowej Ortodoncji

ArtOral Science & Elegance w Gdańsku

Zirkonzahn szkoli specjalistów

Szkolenie PTTD w Będlewie

Dwie korony – kurs Ceramco3

Architekci uśmiechu w Chełmie

25. Dental Show w Brescii

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2016 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij