Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2016
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2016

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie w wakacyjnym wydaniu „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Temat numeru tym razem jest poświęcony kolorowi i jego wizualizacji w ceramice. Bastian Wagner na podstawie przypadku klinicznego pokazuje, w jaki sposób można uzyskać efekt najbardziej przypominający naturalne uzębienie.
W dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo artykuły z zakresu implantoprotetyki. Tech. dent. Halina Perdjon opisuje zastosowanie metody dr. Paulo Malo all-on-4 u pacjentów z bezzębiem – zachęcam do zapoznania się z fotorelacją.
Z zakresu techniki ortodontycznej polecam artykuł na temat zastosowania śrub ortodontycznych w aparatach zdejmowanych. Jest to pierwsza część pracy, w kolejnej przedstawione zostaną
aspekty techniczne dotyczące sposobu osadzania ich w akrylowej podstawie aparatu.
Dużymi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy. DGA 2016 odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Techników dentystycznych, lekarzy stomatologów oraz higienistki i asystentki dentystyczne serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch dniach wykładów i warsztatów. Szczegóły na kongres-dga.elamed.pl.
Życzę owocnej lektury

prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Patrz, rozpoznawaj, realizuj. Wizualna analiza odcieni oraz ich realizacja w koronach ceramicznych. See, recognize, realize. Visual shade analysis and its realization into a ceramic crown

Technika Dentystyczna

Implantoprotetyka – „modny”, ale ważny dział w stomatologii

Artykuł opisuje rolę implantoprotetyki w tworzeniu protez dla pacjentów z bezzębiem. Jedną z najnowszych metod jest all-on-4, stworzona przez dr. Paulo Malo.

Corflex – efektywna ochrona łuków zębowych – Pressing Dental

Przegląd ochraniaczy szczęk, które tworzone są przy pomocy programu Pressing Dental.

Metody kondycjonowania uzupełnień ceramicznych – przegląd piśmiennictwa

Uzupełnienia jednolicie ceramiczne ze względu na dobre walory estetyczne, trwałość koloru oraz biozgodność zyskują coraz większą popularność. Jednak kliniczna trwałość tego typu protez stałych zależy nie tylko od dokładności ich wykonania oraz zastosowanego cementu adhezyjnego, lecz również od właściwego sposobu przygotowania dozębowej powierzchni uzupełnienia.

Frezowany most chromowo-kobaltowy na 4 implantach

Artykuł opisuje wykonawstwo mostu frezowanego u 64-letniej pacjentki.

Każdy przypadek jest inny… Estetyczne uzupełnienie z użyciem dopasowanego do pacjenta filara z ceramiki wzmacnianej dwukrzemianem litu Every case is unique… Esthetic restoration featuring a customized abutment made of lithium disilicate glass-ceramic

Hybrydowa metoda wytwarzania uzupełnień protetycznych dedykowana implantologii

Laserowa obróbka addytywna bardzo dobrze wpisuje się w proces komputerowego projektowania uzupełnień z użyciem technik CAD/CAM. Możemy wyróżnić kilka metod projektowania, jednak najważniejsza wydaje się metoda SLS(M)/DML.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Gipsowe modele ortodontyczne – ich opracowanie laboratoryjne i zastosowanie kliniczne

Modele ortodontyczne stanowią w świetle prawa oraz w codziennej praktyce lekarskiej niezbędny element podstawowej dokumentacji medycznej. Bezdyskusyjna jest ich rola w diagnostyce i terapii. Nie sposób też wyobrazić sobie badań naukowych oraz publikacji niepopartych modelami diagnostycznymi, śródleczniczymi i ostatecznie końcowymi. Modele ortodontyczne są tradycyjnie gipsowe.

Wykorzystanie śrub ortodontycznych w aparatach zdejmowanych – cz. I

W pierwszej części pracy zaprezentowano rys historyczny, opisano rodzaje, budowę i możliwe zastosowanie podstawowych rodzajów śrub wykorzystywanych w zdejmowanych aparatach ortodontycznych. W części drugiej zaprezentowane zostaną aspekty techniczne dotyczące sposobu osadzania ich w akrylowej podstawie aparatu.

Sprzęt i materiały

Łyżki szelakowe

Szelak to materiał, który od wieków towarzyszy człowiekowi. W dzisiejszych czasach, kiedy wszędzie jest pełno tworzyw sztucznych, ciągle znajduje on stałe miejsce w pracowni techniki dentystycznej jako produkt naturalny bioobojętny i niealergiczny. Celami tego artykułu są przedstawienie czytelnikowi informacji na temat szelaku, właściwości łyżek indywidualnych wykonanych z tego materiału oraz krótkie przypomnienie, jak wykonać łyżkę w tej technologii.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych – podsumowanie ostatniej kadencji Zarządu Głównego

Z kraju i ze świata

FDI Poznań 2016 czeka na techników

Czy Kongres FDI jest również dla techników dentystycznych? Oczywiście! Dowodów należy szukać w programie edukacyjnym. Udział w największym wydarzeniu w historii polskiej stomatologii potwierdziło już kilka tysięcy uczestników z prawie 100 krajów, a także ponad 250 wystawców!

Wystawa IDEM w Singapurze

Estetyka i funkcjonalność na konferencji w Łodzi

Druga konferencja One Dentsply

Patron Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 w Warszawie – dr n. med. Andrzej Krocin

Szkolenie Vertex Dental

Holtrade CE – Dental Team Projekt 2016

70-lecie Szkoły Policealnej Techniki Dentystycznej w Łodzi

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2016 rok

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij