Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2016
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2016

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach wydania przygotowanego specjalnie na Kongres FDI, który już wkrótce odbędzie się w Poznaniu. Zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska – nr P5 – gdzie będzie można zapoznać się z nowościami wydawniczymi, m.in. książką Uzupełnienia tymczasowe stosowane w protetyce stomatologicznej autorstwa Mariusza Prylińskiego i Teresy Sierpińskiej. Jest to jedyne dostępne opracowanie na temat prac tymczasowych opisane
od strony klinicznej i laboratoryjnej.
W bieżącym numerze odnajdą Państwo artykuły m.in. z zakresu współpracy na linii laboratorium – gabinet, które zaowocowały doskonałymi pracami. W dziale „Temat numeru” opisano rekonstrukcję dwóch siekaczy środkowych w przedniej części szczęki, z kolei w dziale „Technika dentystyczna” znajdą Państwo fotorelację
z wykonania protezy overdenture.

Zachęcam do lektury działu „Sprzęt i materiały”. Tym razem prezentujemy informacje na temat materiałów kompozytowych oraz ceramik – artykuł na temat ceramiki wzbogaca przegląd ceramik dostępnych na rynku.
Wśród tematów nie mogło zabraknąć także ortodoncji. Tym razem jest to przegląd uzupełnień protetycznych stosowanych w wieku rozwojowym. Artykuł wzbogaca materiał filmowy z zakresu wykonania płytki Schwarza.
Serdecznie zachęcam wszystkich techników dentystycznych do udziału w III edycji Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy, który odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Jest to jedna z niewielu okazji, aby w jednym miejscu
przez dwa dni podnosić swoje umiejętności w zespołach stomatologicznych (technicy dentystyczni, lekarze stomatolodzy oraz higienistki i asystentki stomatologiczne). Szczegóły na stronie www.kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Estetyka w przedniej części szczęki Podejście ukierunkowane na pracę zespołową Esthetics in the anterior maxilla A team-oriented approach

Technika Dentystyczna

Metody naprawy uszkodzeń uzupełnień metalowo-ceramicznych – przegląd piśmiennictwa

Mimo dynamicznego rozwoju technologii CAD/CAM i szerokiego zastosowania uzupełnień pełnoceramicznych oraz na podbudowie z tlenku cyrkonu metalowo-porcelanowe prace protetyczne są obecnie najczęściej stosowane. Zapewniają one zadowalającą estetykę i znacznie większą wytrzymałość mechaniczną od uzupełnień pełnoceramicznych.

Leczenie implantoprotetyczne w odcinku przednim – opis przypadku

Ciągły rozwój implantoprotetyki pozwala w wielu przypadkach uniknąć uporczywych rozwiązań protetycznych, jakimi są protezy ruchome. Odcinek przedni, widoczny podczas mowy i mimiki twarzy, jest rejonem szczególnie trudnym w leczeniu, ze względu na mnogość czynników składających się na efekt końcowy. Przedstawiony został przypadek kliniczny leczenia implantoprotetycznego braków czterech zębów siecznych górnych przy niekorzystnych warunkach morfologicznych podłoża kostnego.

Rhein’83 bez tajemnic – Ot Equator i system Seeger

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie przypadku klinicznego, w którym zaplanowano protezę typu overdenture ze stabilizacją przy zastosowaniu standardowo frezowanej belki i jej „pasywacji” przez zastosowanie „elastycznego” systemu Seeger w celu znacznego polepszenia życia pacjenta.

Zjawisko starzenia się cyrkonu – analiza problemu w oparciu o dostępne piśmiennictwo

Mechaniczne właściwości postaci tetragonalnej tlenku cyrkonu stabilizowanej itrem pozwalają na wykorzystanie tego materiału w wykonawstwie podbudów uzupełnień protetycznych. Zjawisko transformacji postaci tetragonalnej do mniej korzystnej postaci monocyklicznej zachodzi w chwili powstawania mikropęknięć oraz działania czynników uszkadzających.

Wytwarzanie prac implantologicznych z wykorzystaniem otwartych systemów CAM/CNC

Artykuł omawia specyfikę pracy z systemem CAM/CNC przy wykonawstwie prac protetycznych.

CAD/CAM

Frezowana belka z nagwintowaniami pod matryce w rekonstrukcji bezzębia

Artykuł opisuje wszczepienie implantów pacjentowi z bezzębiem oraz wykonanie dla niego frezowanej belki pod protezę akrylową.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Uzupełnienia protetyczne stosowane u pacjentów w wieku rozwojowym – cz. I

Tematem artykułu są uzupełnienia protetyczne stosowane u pacjentów w wieku rozwojowym. Rozwinięte zostały takie terminy, jak: anodoncja, hipodoncja i oligodoncja, które oprócz przedwczesnej utraty zębów oraz urazów stanowią główną przyczynę protezowania pacjentów w wieku młodocianym. W artykule zawarto podziały uzupełnień protetycznych ze względu na wiek pacjenta i opis możliwości leczenia. Przedstawiono różne rodzaje uzupełnień protetycznych, zarówno ruchome, jak i stałe, które znajdują zastosowanie u dzieci.

Sprzęt i materiały

Materiały kompozytowe w stomatologii

Materiały kompozytowe są stosowane w stomatologii zachowawczej od lat 40. XX wieku. Obecnie materiały te to najpopularniejsze materiały stosowane w stomatologii. Lista wskazań do ich stosowania ciągle się wydłuża, a właściwości samych materiałów z roku na rok stają się coraz lepsze.

Metal – ceramika, czyli diabeł tkwi w mikronowej warstwie

O tym, jak ważną sprawą jest wytworzenie właściwego połączenia pomiędzy ceramiką a metalem w przypadku stałych uzupełnień protetycznych, przekonał się każdy, kto choć raz spróbował wykonać koronę lub most w tej technice. Podczas ich długotrwałego użytkowania często dochodzi bowiem do delaminacji pomiędzy tymi dwoma tak różnymi materiałami (głównie poprzez odpryśnięcia ceramiki). Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi najważniejszych informacji zawartych w specjalistycznej literaturze, które mają związek z właściwym połączeniem metalu i ceramiki.

Z kraju i ze świata

Światowa Wystawa Stomatologiczna FDI w Poznaniu – będzie rekord!

IDS 2017

Renatto Carretti w Polsce

PTTD wybrało nowego prezesa

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2016 rok

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij