Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2012
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2012

Szanowni Czytelnicy! Witam Państwa serdecznie. Mam przyjemność zaprezentować kolejny numer „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Miło mi na jego łamach poinformować Państwa, że Komisja Konkursowa targów Krakdent przyznała redakcji pism stomatologicznych Wydawnictwa Elamed Medal Najwyższej Jakości Krakdent 2012 za zestaw czasopism kształcący kompleksowo zespół stomatologiczny. Wyróżnione czasopisma to „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” oraz „Asysta Dentystyczna”. Jest to kolejne prestiżowe wyróżnienie za najwyższą jakość czasopism i produktów Wydawnictwa Elamed. W roku 2009 Medal Najwyższej Jakości otrzymał „Nowoczesny Technik Dentystyczny”, rok później statuetką Grand Prix CEDE wyróżniono Wideotekę Nowoczesnego Technika Dentystycznego. Niezmiernie cieszy nas fakt, że wysoki poziom naszych czasopism dostrzegają zarówno czytelnicy, jak i specjaliści zasiadający w gronie jury tak prestiżowych konkursów. W ostatnim wydaniu dzięki współpracy z PTTD opublikowaliśmy instrukcję obsługi URPL – krok po kroku. Krótko po publikacji okazało się, że instrukcja stanowi dla Państwa bardzo praktyczne streszczenie postępowania w przypadku zgłoszenia w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych. Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy otwarci na sugestie. Bieżący numer zawiera wiele bardzo praktycznych prac w formie fotorelacji. Polecam szczególnie fotorelacje autorstwa Bartosza Troczyńskiego, Jörga Müllera i Marco Antonio Bottino. Życzę przyjemnej lektury Anna Olszewska-Adamowicz

Dental News

Dental News

Technika Dentystyczna

Naturalne, indywidualne licówki ceramiczne w odbudowie funkcji i estetyki uśmiechu – cz. II

Materiały i techniki dostępne współcześnie w stomatologii i protetyce dają nam cały wachlarz zastosowań i rozwiązań. Cel, przed którym stoimy jako lekarze i technicy, to dokonać właściwego wyboru materiału i techniki, który pozwoli odnaleźć balans pomiędzy zachowaniem zdrowych tkanek, trwałością, długoterminową estetyką nie tylko stworzonego przez nas uzupełnienia, ale również jego bardzo dobrej integracji i harmonii z tkankami miękkimi.

Prostota i wydajność – woskowe kształtki OccluMaster – cz. I

Woskowe kształtki umożliwiają wybór w zależności od określonej przez lekarza anatomii zębów. Niektórzy preferują bardziej tradycyjne style ze zmniejszoną charakterystyką anatomiczną, podczas gdy inni wybierają bardziej zaawansowany modelunek i dynamiczną okluzję.

Wielofunkcyjne zęby sztuczne do zastosowania w protezach osiadających lub całkowitych protezach podpartych na wszczepach – cz. II

Wyznaczniki określające konstruowanie nowego uzupełnienia protetycznego to przede wszystkim określenie wielkości, koloru, kształtu i właściwej pozycji zębów oraz koloru dziąsła i jakości okluzji.

Estetyczna i funkcjonalna praca kombinowana ruchoma proteza szkieletowa oraz przednie korony zespolone z precyzyjnym zatrzaskiem kulowym o sztywnym połączeniu

Zaletą opisanego systemu jest to, że zatrzask odlewany jest jednocześnie z koronami, dzięki czemu redukujemy czas i koszty procedur laboratoryjnych, stosujemy jeden odlew i mamy możliwość modyfikowania siły retencji.

Ruchomy utrzymywacz przestrzeni wykonany z zastosowaniem żywicy acetalowej – cz. I

Usunięcie nawet pojedynczego zęba może być powodem niekorzystnych zmian w całym układzie stomatognatycznym.

Prezentacja wykonania prac protetycznych Opis przypadków

Cztery przypadki leczenia protetycznego – fotorelacja wykonywanych prac.

Sposoby kondycjonowania powierzchni stopów metali – przegląd piśmiennictwa

Nadal prowadzone są poszukiwania najlepszych metod łączenia poszczególnych materiałów w wykonawstwie uzupełnień protetycznych.

Wpływ powłoki szkliwnej na strukturę warstw ceramicznych w uzupełnieniu protetycznym metalowo-ceramicznym – cz. II

Celem pracy jest zbadanie wpływu powłoki szkliwnej na strukturę warstw ceramicznych w uzupełnieniu stałym metalowo-ceramicznym, które zostało poddane długotrwałemu oddziaływaniu środowiska jamy ustnej.

Biozgodność stopów dentystycznych

W ostatnich latach coraz więcej miejsca w literaturze stomatologicznej poświęca się problemowi biozgodności określanej również jako biokompatybilność.

Wpływ wosków odlewniczych na budowę warstwy wewnętrznej masy osłaniającej

W pracy dokonano podziału wosków dentystycznych w aspekcie właściwości i zastosowania jako materiałów plastycznych najczęściej stosowanych do wykonywania wzorca, który w późniejszym etapie pracy zostanie zastąpiony przez właściwe tworzywo protezy.

INNOWACYJNA PRACOWNIA

Partner w protetyce. Koncepcja outsourcingu

Zainwestować we własny sprzęt czy skorzystać z nowej koncepcji pracy – outsourcingu? To dylematy współczesnych pracowni techniki dentystycznej.

Przegląd centrów frezowania

INFORMACJE STOWARZYSZEŃ

Zmiany w statucie PTTD

Stowarzyszenie Inżynierów i Magistrów Techniki Dentystycznej

Od marca bieżącego roku działa nowe stowarzyszenie skupiające techników dentystycznych.

Powołano do życia Polskie Towarzystwo Techniki Ortodontycznej

12 marca 2012 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie założycielskie Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej. Na zebranie przybyło 26 osób z Wrocławia, Opola i Krakowa. Uczestnicy byli pełni pomysłów i entuzjazmu.

Relacja z działań Fundacji „Z uśmiechem przez życie”

Fundacja do walki z nowotworami jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” powstała w celu zwiększenia świadomości na temat tego typu nowotworów.

SYLWETKI TECHNIKI DENTYSTYCZNEJ

Realna odpowiedź na realne potrzeby

O ambitnym projekcie, nowym starcie i spojrzeniu w przyszłość z cenionymi technikami dentystycznymi Lucyną Zatorską i Markiem Gieruszyńskim, właścicielami Pracowni Implantologii Estetycznej L.M. DENTAL, rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE FIRMY

Kiss, Love... DeguDent

O historii powstania firmy DeguDent GmbH, produktach i ofercie szkoleniowej z Beatą Krystek rozmawiała Ewelina Ładziak.

Z kraju i ze świata

Krakdent oficjalnie międzynarodowy

„TPS” i „Asysta Dentystyczna” na medal!

Konferencje, sympozja, spotkania - relacje z imprez branżowych

Edukacja

Konkurs dla studentów rozstrzygnięty

1 kwietnia rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Studentów Techniki Dentystycznej zorganizowany przez firmę ROKO.

Harmonogram szkoleń branżowych maj-lipiec 2012

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij