Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2016
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2016

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach kolejnego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Wrzesień był niezwykle intensywnym miesiącem dla branży stomatologicznej. Serdecznie dziękujemy wszystko technikom, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas wystawy towarzyszącej Kongresowi FDI w Poznaniu.
Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna jest w dziale „Z kraju
i ze świata”.
Wrzesień to także miesiąc premiery książki Uzupełnienia tymczasowe stosowane w protetyce stomatologicznej autorstwa Mariusza Prylińskiego i Teresy Sierpińskiej. Autorzy poruszą temat uzupełnień tymczasowych nie tylko od strony laboratoryjnej, ale także klinicznej. Treść poparta jest dużą ilością fotografii. Zachęcam do zapoznania się z fragmentem pracy na stronie 62.
Jesienne wydanie czasopisma rozpoczynamy artykułem na temat cyfrowych rozwiązań w projektowaniu protez całkowitych; autorzy Piero Venezia i Pasquale Lacasella opisują przypadek wykonania pracy dla bezzębnej pacjentki.
Z zakresu techniki ortodontycznej kontynuowany jest temat rozpoczęty w ostatnim wydaniu przez Jolantę Walasz oraz Martynę Mańkowską. Rehabilitacja protetyczna dzieci jest bardziej skomplikowana niż w przypadku dorosłych pacjentów. Autorki
przedstawiają stałe uzupełnienia protetyczne i stałe utrzymywacze przestrzeni dopuszczalne dla wieku rozwojowego oraz zasadność ich wykonania.
Z zakresu sprzętu i materiałów kontynuowany jest temat ceramiki. Dr Zbigniew Raszewski omawia zakres pracy z ceramiką skaleniową.
Serdecznie zapraszam do lektury i zachęcam do śledzenia kolejnych wydań czasopisma. W wydaniu świątecznym znajdzie się relacja z III Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy. Z kolei w wydaniu noworocznym każdy nasz Czytelnik otrzyma bilet wstępu na targi Krakdent w 2017 roku.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Cyfrowe protezy całkowite Digital complete dentures Pierwsze kliniczne i techniczne doświadczenia z Digital Denture System (Wieland Dental) First clinical and technical experiences with the Digital Denture System (Wieland Dental)

Technika Dentystyczna

Rekonstrukcja implantoprotetyczna bezzębia na moście przykręcanym z tlenku cyrkonu

Mosty mocowane przy użyciu śruby – prasowane czy licowane? Screw-retained bridges – pressed-over or veneered?

Podparcia ozębnowe w protezach z tworzywa sztucznego

Artykuł szczegółowo opisuje rodzaje podparć wykonanych z tworzywa sztucznego.

Rekonstrukcja implantoprotetyczna bezzębia na 4 implantach zygomatycznych

Artykuł opisuje wykonanie rekonstrukcji implantoprotetycznej na 4 implantach zygomatycznych u bezzębnej pacjentki.

Metody wykonania stałych uzupełnień tymczasowych

CAD/CAM

Rozległe uzupełnienie implantoprotetyczne wykonane w technologii CAD/CAM z kompozytową odbudową dziąsła

Artykuł omawia przykładową pracę wykonaną z użyciem otwartego systemu CAD/CAM, w którym każdy etap projektu jest wykonany na urządzeniu innej firmy.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Uzupełnienia protetyczne stosowane u pacjentów w wieku rozwojowym – cz. II

Protetyka dziecięca to zagadnienie, które daje szerokie możliwości leczenia dzieci i zapewnia obiecujące rezultaty terapii. Protetyka wieku dziecięcego i młodzieńczego jest bardziej skomplikowana i wymagająca niż protezowanie pacjentów dorosłych. W drugiej części artykułu przedstawione zostały stałe uzupełnienia protetyczne i stałe utrzymywacze przestrzeni dopuszczalne dla wieku rozwojowego oraz zasadność ich wykonania.

Sprzęt i materiały

Ceramika

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Nowy Zarząd Główny PTTD. Współpraca z IGTD ku polepszeniu sytuacji polskich techników

Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych powstało w 1985 r. i obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 30-lecia działalności. Rok 2016 to rok pełen zmian związanych z wyborami.

Z kraju i ze świata

Technicy na FDI 2016

IDS 2017

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych na 2016 rok

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij