Szanowni Czytelnicy! Witam serdecznie na łamach jesiennego numeru „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. W bieżącym wydaniu czasopisma prezentujemy wiele interesujących prac m.in. z zakresu doboru koloru pracy ceramicznej w sytuacji, kiedy istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z pacjentem, biozgodności materiałów dentystycznych, pracy z tworzywem acronowym. W tym miejscu chciałabym w imieniu zespołu redakcyjnego podziękować za liczne gratulacje związane z organizacją II Sympozjum Nowoczesnej Techniki Dentystycznej, które odbyło się w trakcie targów CEDE 2012. Dziękuję również partnerom merytorycznym wydarzenia oraz wykładowcom: zarządowi PTTD, firmie Ivoclar-Vivadent, Heraeus i Vita. Zachęcam do zapoznania się z relacjami zarówno z II Sympozjum NTD, jak i tegorocznej wystawy CEDE. W Poznaniu swoją premierę miał kolejny produkt Biblioteki NTD: „Vademecum technika dentystycznego. Aspekty prawne”. Publikacja zawiera praktyczne informacje m.in. na temat zgłoszeń do URPL, ubezpieczeń grupowych oraz obowiązków wytwórców odpadów medycznych, w tym ewidencjonowania odpadów. Gorąco zachęcam do zapoznania się z publikacją. Mam nadzieję, że publikacje zamieszczone w „Nowoczesnym Techniku Dentystycznym” okażą się dla Państwa satysfakcjonujące i przydatne w codziennej praktyce zawodowej. Życzę przyjemnej lektury. Anna Olszewska-Adamowicz p.o. redaktor naczelnej
Zmiany okluzji mogą być przyczyną późniejszych zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym i rzutować na przyszłe leczenie protetyczne.
W artykule wskazuję kilka istotnych aspektów i różnic, na które należy zwrócić uwagę podczas pracy z Acronem.
Podczas wykonywania uzupełnień protetycznych akrylowo-metalowych, bardzo często stajemy przed dylematem, jak skutecznie zamaskować siną poświatę metalu.
Inżynierowie branży – zanim doprowadzili prace w laboratorium protetycznym do obecnego stanu – eksperymentowali.
W bieżącej części artykułu przedstawiam kolejny sposób pracy z kolorem, w sytuacji kiedy jest możliwość pracy bezpośrednio z pacjentem.
Jama ustna jest oceniana jako najbardziej niegościnne środowisko w całym organizmie. Wynika to ze szczególnej funkcji, jaką pełni, będąc początkiem przewodu pokarmowego.
Dynamizm i ruch światła emanujący z materiału licującego świadczy o kreatywności osoby wykonującej pracę.
Pierwszy krok w pracy CAD polega na dokładnym opisie pracy, którą wykonujemy w Roko Archiw.
Część druga pracy zawiera informacje na temat szablonów radiologicznych oraz etapu implantacji.
Piece do porcelany zaliczają się do urządzeń najczęściej wykorzystywanych w laboratorium dentystycznym. Codzienne użytkowanie, często przez ponad dziesięć lat i więcej, sprawia, że wymagamy od pieca nadzwyczajnej mocy.
O stomatologii estetycznej i rezultatach użytkowania syntetycznych materiałów ceramicznych oraz szkła syntetycznego z Davidem Reayem RDT LCGI MBIST MDTA UK rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.
Duże zainteresowanie produktami firmy Shofu i wysoki poziom techniki dentystycznej w Polsce skłoniły jej prezesa do odwiedzenia naszego kraju. Noriyuki Negoro, który przyjechał na targi CEDE aż z Japonii, w rozmowie z Eweliną Ładziak opowiedział o produktach, historii i planach rozwoju firmy Shofu.
PTTD, realizując postulaty wypływające z naszego środowiska, podpisało porozumienia z firmami ubezpieczeniowymi w zakresie ubezpieczenia zawodowego OC, ubezpieczenia grupowego na życie i ubezpieczenia OP dla naszej grupy zawodowej.
Przetwarzanie danych w chmurze gwarantuje łatwiejsze korzystanie z rozwiązań IT.