Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2012
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2012

Szanowni Czytelnicy! Miło mi powitać Państwa na łamach ostatniego w tym roku, świątecznego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Z tej też okazji chciałabym w imieniu własnym i całego zespołu redakcyjnego życzyć wszystkim czytelnikom pomyślności i samych sukcesów. Ten numer jest dla mnie szczególny również z innych względów. To czas pożegnania z tym czasopismem i wydawnictwem Elamed. Przede mną nowe stanowisko, nowe zadania, wciąż jednak w obrębie branży stomatologicznej. W ciągu ponad czterech lat pracy miałam przyjemność uczestniczyć w przygotowaniu 26 wydań pisma. Chciałam w tym miejscu serdecznie podziękować przede wszystkim całemu zespołowi redakcyjnemu, autorom, czytelnikom oraz partnerom biznesowym. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i życzliwości udało nam się utrzymać pozycję lidera wśród czasopism dla techników dentystycznych. Ogromną radością napawa mnie fakt stale wzrastającej liczby prenumeratorów oraz wielu pozytywnych opinii na temat dwumiesięcznika. Nowe kierownictwo z pewnością dołoży wszelkich starań, aby czasopismo nadal spełniało Państwa oczekiwania. p.o. redaktor naczelnej Anna Olszewska-Adamowicz

Dental News

Dental News

IMPLANTOPROTETYKA

Od protezy całkowitej do uzupełnienia stałego – cz. III

W artykule Björn Maier opisuje przypadek pacjentki, u której po 20 latach użytkowania niewygodnej protezy całkowitej wykonano uzupełnienie stałe.

Wpływ obróbki modyfikującej powierzchnie implantów tytanowych na stan zapalny okołowszczepowy – periimplantitis – cz. II

Przeprowadzone badania mikrobiologiczne szczepów bakteryjnych wykazały zwiększoną liczbę szczepów na niemodyfikowanej powierzchni tytanowego implantu w porównaniu z powierzchnią modyfikowaną jonami srebra, wpływając na ograniczenie reakcji zapalnych wokół wprowadzonego wszczepu.

Technika Dentystyczna

Bez ograniczeń i warstwowości. Tworzenie licówek za pomocą IPS e.max® Press Impulse. Without cutback and layering. Fabricating veneers with IPS e.max® Press Impulse

Ocena właściwości mechanicznych i budowy wewnętrznej protez wykonanych z polimerów wzmocnionych siateczką metalową

W technice dentystycznej znajduje zastosowanie wiele materiałów. Podstawowymi surowcami do wykonywania protez dentystycznych są tworzywa akrylowe.

Łączenie metali przy wykonywaniu aparatów ortodontycznych

Artykuł przedstawia różne metody łączenia metali w aparatach ortodontycznych.

Istota leczenia retencyjnego Rodzaje ruchomych aparatów retencyjnych – retainery aktywne

Artykuł wyjaśnia mechanizmy powodujące nawroty wad i konieczność stosowania retencji jako integralnej części leczenia ortodontycznego.

Korona tymczasowa jako uzupełnienie zabezpieczające długoczasowe

Wykonanie korony ochronnej na oszlifowany ząb jest jednym z koniecznych etapów wykonania ostatecznego uzupełnienia stałego.

Zabawa ceramiką – cz. III Zależność między proszkami i farbami

Artykuł na podstawie opisu przypadku przedstawia zależności między proszkami i farbami a efektem końcowym pracy protetycznej.

Mikroszczelina – przyczyny jej powstawania

Podczas ubytkowania protez bardzo często dochodzi do powstania wyraźnie widocznej granicy pomiędzy połączonymi ze sobą materiałami.

INNOWACYJNA PRACOWNIA

Konwencjonalnie czy nowocześnie?

W świecie techniki dentystycznej coraz częściej słyszy się informacje dotyczące nowych technologii, takich jak CAD/CAM. Z rozszyfrowaniem tego słowa nikt nie powinien mieć większych problemów. Komputerowe wspieranie wykonywania prac oraz ich wykonywanie w protetyce coraz częściej zaczyna gościć w laboratoriach na całym świecie.

Trzy drogi do własnego CAD/CAM

Większości techników CAD/CAM kojarzy się ze skomplikowanym systemem wymagającym wiedzy informatycznej oraz inwestycji rzędu setek tysięcy złotych. To już przeszłość, dzisiaj technologia frezowania jest dostępna dla każdego, nawet małego jednoosobowego laboratorium.

praca i zdrowie

Pyły jako czynniki zagrażające zdrowiu

Ponad połowa spośród techników dentystycznych cierpi z powodu problemów zdrowotnych związanych z wykonywanym zawodem.

Zarządzanie pracownią

Nowe technologie IT w laboratorium Firma w... chmurze, czyli wszystko o cloud computing – cz. II

W poprzedniej części artykułu została przedstawiona istota, modele i rodzaje usług cloud computing. W części II opiszemy m.in. zastosowanie usług w laboratorium protetycznym.

SYLWETKI TECHNIKI DENTYSTYCZNEJ

Umiejętności technika dentystycznego zawsze będą w cenie

Na temat nowoczesnych technologii, przyszłości zawodu technika dentystycznego i sposobu tworzenia wzorowych relacji na linii technik dentystyczny lekarz stomatolog z kierownik Zakładu Technik Dentystycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. n. med. Teresą Sierpińską rozmawiała Ewelina Ładziak.

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE FIRMY

ROKO – aktywnie i kompleksowo

Firma ROKO jest obecna na rynku od 18 lat. Jej oferta rozwijała się równolegle z potrzebami rynku. O przełomowych produktach i planach na przyszłość z właścicielem firmy Arkadiuszem Rokosą rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Kontrowersyjna interpelacja

W ostatnim czasie wiele osób zostało zaskoczone treścią interpelacji złożonych przez posła dr. Zbigniewa Girzyńskiego.

Zakres uprawnień technika dentystycznego

Z kraju i ze świata

Carsten Fischer w Polsce. DentalTECH 2012

Relacje z konferencji i kursów

Edukacja

Kalendarium szkoleń branżowych styczeń-luty 2013

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij