Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2013
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2013

Szanowni Czytelnicy! Serdecznie zachęcam do lektury bieżącego numeru „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”, w którym pojawiły się nowe działy. TEMATEM NUMERU niniejszego wydania jest artykuł autorstwa mgr tech. dent. Sylwii Adamskiej i mgr. tech. dent. Tomasza Dąbrowskiego poświęcony mikrofilowemu wypełniaczowi ceramicznemu. W związku z dużym zainteresowaniem techniką ortodontyczną powołany został nowy dział poświęcony właśnie tej tematyce. Artykułem wprowadzającym w zagadnienia ortodoncji jest tekst mgr tech. dent. Joanny Janusz, z kolei temat aparatów retencyjnych poruszyły mgr tech. dent. Jolanta Walasz oraz tech. dent. Zofia Matthews. Szczególnej uwadze polecam fotorelacje z wykonywania prac protetycznych, m.in. artykuł tech. dent. Ryo Miwa oraz tech. dent. Dennisa Urbana. Polecam też temat indywidualnych łyżek wyciskowych opisany przez dr. Zbigniewa Raszewskiego oraz nowoczesnych materiałów elastycznych i termoplastycznych w tekście lek. stom. Krzysztofa Polanowskiego. Zachęcam Państwa także do zapoznania się z naszą ofertą wydawniczą i szkoleniową w sklepie internetowym www.dlaspecjalistow.pl, gdzie na wszystkich prenumeratorów czekają atrakcyjne zniżki na nasze produkty. redaktor naczelny dr hab. n. med. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Mikrofilowy wypełniacz ceramiczny. Dlatego Ceramage

Połączenie zalet systemów kompozycyjnych i ceramicznych nie tylko poprawia estetykę prac protetycznych, ale także skutecznie wpływa na jej funkcjonalność.

ESTETYKA

Dominacja zębów siecznych przyśrodkowych. Uzupełnienia pełnoceramiczne na leczonych endodontycznie zębach siecznych przyśrodkowych – część I. Dominance of the central incisors All-ceramic crowns on endodontically treated central incisors – part I

Technika Dentystyczna

Wady strukturalne metalicznych uzupełnień protetycznych

W pracy zaprezentowano wyniki badań stopu kobaltowo-chromowego o handlowej nazwie Argeloy N.P. Special, stosowanego do wykonywania uzupełnień protetycznych. Przeprowadzono obserwacje makroskopowe oraz mikroskopowe z wykorzystaniem mikroskopii świetlnej oraz skaningowej (SEM). Dokonano także analizy punktowej składu chemicznego.

Najnowsze osiągnięcia technologii materiałów elastycznych i termoplastycznych w nowoczesnej protetyce stomatologicznej

W pracy zaprezentowano nowoczesne materiały wykorzystywane w protetyce.

Użycie zatrzasków w przypadkach wymagających kompromisu – część II

Artykuł jest opisem przypadku zastosowania zatrzasków protetycznych opartych na naturalnym uzębieniu pacjenta, w połączeniu z ruchomą protezą wykonaną z żywicy acetalowej. Przedstawione rozwiązanie stanowi pewien rodzaj kompromisu pomiędzy leczeniem protetycznym a ortodontycznym.

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych – część I

Celem artykułu jest przybliżenie technologii CAD/CAM polskim technikom i zaprezentowanie, że sztuka projektowania wirtualnego jest dostępna dla każdego.

Udarność, wytrzymałość na zginanie, twardość wybranych dentystycznych żywic akrylowych – część I

Materiałem używanym do wytwarzania częściowych lub całkowitych protez ruchomych jest polimetakrylan metylu. Materiał ten ma pewne ograniczenia, w szczególności w zakresie parametrów wytrzymałościowych.

Systemy CAD/CAM – do wyboru do koloru? Krótki przewodnik po technologii CAD/CAM w stomatologii. Część II

Artykuł opisuje, czym kierować się przy wyborze właściwych elementów systemu CAD/CAM.

Indywidualna łyżka wyciskowa

Artykuł przedstawia sposoby wykonania indywidualnej łyżki wyciskowej z różnych materiałów

No limits Zawodowe wyzwanie

Artykuł przeprowadza krok po kroku przez wykonanie dwóch licówek i jednej korony.

Ceramill Sintron – innowacyjna przyszłość

Wykonanie podbudowy w systemie CAD/CAM ze stopu nieszlachetnego kojarzy się z dużą zużywalnością frezów, ze względu na twardość materiału, oraz z koniecznością zastosowania frezarki o zwiększonej mocy i wielkości. Antidotum to wprowadzony przez firmę AmannGirrbach system, wykorzystujący frezowany na sucho, a następnie syntetyzowany stop kobaltowochromowy o nazwie Ceramill Sintron.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Istota leczenia retencyjnego. Rodzaje stałych aparatów retencyjnych

Artykuł przedstawia rodzaje stałych aparatów retencyjnych służących do ustabilizowania osiągniętych warunków zgryzowych i nowego położenia zębów w wyniku aktywnego leczenia ortodontycznego, wykonanych przy pomocy różnych technologii. Wyjaśnia mechanizmy powodujące nawroty wad i konieczność stosowania retencji permanentnej u dorosłych pacjentów.

Nie taki diabeł straszny… Ortodoncję można pokochać – część I

Artykuł jest wprowadzeniem do tematu techniki ortodontycznej. Autorka przedstawia rodzaje aparatów ortodontycznych oraz drucianych elementów wykorzystywanych przy wykonywaniu tego typu prac.

SYLWETKI TECHNIKI DENTYSTYCZNEJ

Naszą pracę determinują oczekiwania pacjenta

Na temat zasad działania pracowni protetycznej w szczecińskiej Klinice Hahs oraz sposobu na skuteczną współpracę pomiędzy technikiem dentystycznym a lekarzem stomatologiem ze współwłaścicielką kliniki i kierownikiem jej laboratorium tech. dent. Elżbietą Hahs rozmawiała Ewelina Ładziak.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Warsztaty PTTD – teoria i praktyka na KRAKDENT

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE FIRMY

W trosce o twój uśmiech

Na temat nowoczesnej techniki dentystycznej, którą praktykuje się w rybnickim laboratorium protetycznym Yellow-Med, z właścicielką firmy inż. dent. Gabrielą Kamińską rozmawiała Ewelina Ładziak.

Z kraju i ze świata

Targi KRAKDENT 2013

35. edycja targów IDS w Kolonii już za nami

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych MAJ – LIPIEC 2013

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij