Szanowni Czytelnicy! Serdecznie zachęcam do lektury bieżącego numeru „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”, w którym pojawiły się nowe działy. TEMATEM NUMERU niniejszego wydania jest artykuł autorstwa mgr tech. dent. Sylwii Adamskiej i mgr. tech. dent. Tomasza Dąbrowskiego poświęcony mikrofilowemu wypełniaczowi ceramicznemu. W związku z dużym zainteresowaniem techniką ortodontyczną powołany został nowy dział poświęcony właśnie tej tematyce. Artykułem wprowadzającym w zagadnienia ortodoncji jest tekst mgr tech. dent. Joanny Janusz, z kolei temat aparatów retencyjnych poruszyły mgr tech. dent. Jolanta Walasz oraz tech. dent. Zofia Matthews. Szczególnej uwadze polecam fotorelacje z wykonywania prac protetycznych, m.in. artykuł tech. dent. Ryo Miwa oraz tech. dent. Dennisa Urbana. Polecam też temat indywidualnych łyżek wyciskowych opisany przez dr. Zbigniewa Raszewskiego oraz nowoczesnych materiałów elastycznych i termoplastycznych w tekście lek. stom. Krzysztofa Polanowskiego. Zachęcam Państwa także do zapoznania się z naszą ofertą wydawniczą i szkoleniową w sklepie internetowym www.dlaspecjalistow.pl, gdzie na wszystkich prenumeratorów czekają atrakcyjne zniżki na nasze produkty. redaktor naczelny dr hab. n. med. inż. Leszek Klimek
Połączenie zalet systemów kompozycyjnych i ceramicznych nie tylko poprawia estetykę prac protetycznych, ale także skutecznie wpływa na jej funkcjonalność.
W pracy zaprezentowano wyniki badań stopu kobaltowo-chromowego o handlowej nazwie Argeloy N.P. Special, stosowanego do wykonywania uzupełnień protetycznych. Przeprowadzono obserwacje makroskopowe oraz mikroskopowe z wykorzystaniem mikroskopii świetlnej oraz skaningowej (SEM). Dokonano także analizy punktowej składu chemicznego.
W pracy zaprezentowano nowoczesne materiały wykorzystywane w protetyce.
Artykuł jest opisem przypadku zastosowania zatrzasków protetycznych opartych na naturalnym uzębieniu pacjenta, w połączeniu z ruchomą protezą wykonaną z żywicy acetalowej. Przedstawione rozwiązanie stanowi pewien rodzaj kompromisu pomiędzy leczeniem protetycznym a ortodontycznym.
Celem artykułu jest przybliżenie technologii CAD/CAM polskim technikom i zaprezentowanie, że sztuka projektowania wirtualnego jest dostępna dla każdego.
Materiałem używanym do wytwarzania częściowych lub całkowitych protez ruchomych jest polimetakrylan metylu. Materiał ten ma pewne ograniczenia, w szczególności w zakresie parametrów wytrzymałościowych.
Artykuł opisuje, czym kierować się przy wyborze właściwych elementów systemu CAD/CAM.
Artykuł przedstawia sposoby wykonania indywidualnej łyżki wyciskowej z różnych materiałów
Artykuł przeprowadza krok po kroku przez wykonanie dwóch licówek i jednej korony.
Wykonanie podbudowy w systemie CAD/CAM ze stopu nieszlachetnego kojarzy się z dużą zużywalnością frezów, ze względu na twardość materiału, oraz z koniecznością zastosowania frezarki o zwiększonej mocy i wielkości. Antidotum to wprowadzony przez firmę AmannGirrbach system, wykorzystujący frezowany na sucho, a następnie syntetyzowany stop kobaltowochromowy o nazwie Ceramill Sintron.
Artykuł przedstawia rodzaje stałych aparatów retencyjnych służących do ustabilizowania osiągniętych warunków zgryzowych i nowego położenia zębów w wyniku aktywnego leczenia ortodontycznego, wykonanych przy pomocy różnych technologii. Wyjaśnia mechanizmy powodujące nawroty wad i konieczność stosowania retencji permanentnej u dorosłych pacjentów.
Artykuł jest wprowadzeniem do tematu techniki ortodontycznej. Autorka przedstawia rodzaje aparatów ortodontycznych oraz drucianych elementów wykorzystywanych przy wykonywaniu tego typu prac.
Na temat zasad działania pracowni protetycznej w szczecińskiej Klinice Hahs oraz sposobu na skuteczną współpracę pomiędzy technikiem dentystycznym a lekarzem stomatologiem ze współwłaścicielką kliniki i kierownikiem jej laboratorium tech. dent. Elżbietą Hahs rozmawiała Ewelina Ładziak.
Na temat nowoczesnej techniki dentystycznej, którą praktykuje się w rybnickim laboratorium protetycznym Yellow-Med, z właścicielką firmy inż. dent. Gabrielą Kamińską rozmawiała Ewelina Ładziak.