Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2013
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2013

Drodzy Czytelnicy! Bardzo miło mi Państwa powitać na łamach kolejnego numeru „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Tematem bieżącego wydania jest artykuł poświęcony żywicy termoplastycznej na bazie nylonu jako alternatywy dla tradycyjnych tworzyw nylonowych autorstwa mgr lic. tech. dent. Małgorzaty Kochanek-Karpińskiej. W dziale „Technika dentystyczna” znajdą Państwo artykuły m.in. z tematyki gipsów i modeli gipsowych dr. Zbigniewa Raszewskiego, fotorelację z wykonania trzech koron z tlenku cyrkonu z uwzględnieniem fluorescencji autorstwa tech. dent. Ryo Miwa, a także artykuł poruszający temat oddziaływania barwnika spożywczego E110 na zęby akrylowe (dr inż. Dorota Klimecka-Tatar, Grzegorz Jania). W bieżącym numerze nie zabraknie też artykułów dla techników zajmujących się ortodoncją. Dział „Technika ortodontyczna” zawiera kontynuację artykułu mgr tech. dent. Joanny Janusz, tym razem autorka porusza tematykę akrylowania. Z kolei zasady obcinania ortodontycznych modeli diagnostycznych omówiły lic. tech. dent. Marta Lewandowska wraz z tech. dent. Irmą Komecką-Rafalską. W „Sylwetkach techniki dentystycznej” mają Państwo okazję zapoznać się z tech. dent. Marcinem Kozaczewskim, który dzieli się swoją wiedzą z zakresu techniki ortodontycznej w cyklu filmów szkoleniowych wydawanych przez redakcję „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Zachęcam Państwa do zapoznania się z pierwszą częścią szkoleń z zakresu techniki ortodontycznej na DVD – Płytka Schwartza, w przygotowaniu są już kolejne części kursu, m.in. aparat Twin Block. W związku ze zbliżającą się 23. Środkowoeuropejską Wystawą Produktów Stomatologicznych CEDE, która odbędzie się 12-14 września w Poznaniu, już teraz serdecznie zapraszam Państwa na stoisko redakcji „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”, gdzie będzie można zapoznać się z naszą ofertą wydawniczą. Zachęcam także do odwiedzenia strony sklepu internetowego www.dlaspecjalistow.pl, gdzie na wszystkich prenumeratorów czekają promocyjne ceny produktów dla techników dentystycznych. Życzę Państwu owocnej lektury Leszek Klimek redaktor naczelny

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Nowa jakość nylonu FJP – alternatywa dla popularnych tworzyw termoplastycznych

Artykuł przedstawia żywicę termoplastyczną na bazie nylonu jako alternatywę dla tradycyjnych tworzyw nylonowych takich jak: Valplast, Flexite, Flexi J oraz acetali.

ESTETYKA

Dominacja zębów siecznych przyśrodkowych Uzupełnienia pełnoceramiczne na leczonych endodontycznie zębach siecznych przyśrodkowych – cz. II. Dominance of the central incisors All-ceramic crowns on endodontically treated central incisors – p. II

Technika Dentystyczna

Oddziaływanie barwnika spożywczego E110 w aspekcie zmiany zabarwienia komercyjnych zębów akrylowych

W niniejszej pracy zaprezentowano wpływ barwnika spożywczego na zabarwienie komercyjnych zębów akrylowych, które poddano ekspozycji w wodnym roztworze barwnika E110.

Fluorescencja

Artykuł przeprowadza krok po kroku przez wykonanie trzech koron z tlenku cyrkonu z uwzględnieniem fluorescencji.

Wpływ technologii wykonania koron metalowo-ceramicznych na mikrostrukturę i własności mechaniczne materiałów protetycznych

W pracy przedstawiono wyniki badań materiałów stosowanych do wykonania koron teleskopowych metalowo-ceramicznych w protetyce dentystycznej.

Wytrzymałość mechaniczna materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym – badania in vitro

Celem pracy było porównanie materiałów kompozytowych wzmacnianych nasączanym włóknem szklanym z niewzmacnianym kompozytem w teście odporności na złamanie. Do badań użyto materiał kompozytowy GrandioSO (Voco GmbH, Niemcy) w kolorze A3 oraz włókno szklane GrandTEC (Voco GmbH) konfekcjonowane w postaci pasków włókna szklanego impregnowanych żywicą.

Gipsy i modele gipsowe

Gips jest jednym z pierwszych materiałów pomocniczych stosowanych w protetyce dentystycznej. Choć o gipsie napisano już wiele, ciągle jeszcze można spotkać się z problemem, jak wykonać dobry model gipsowy, oraz tym, że gips potrafi się kruszyć czy też zmieniać wymiary. Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi swoich przemyśleń dotyczących samego gipsu.

Wpływ wykonania formy odlewniczej na jakość odlewu

Celem niniejszych badań było określenie wpływu przygotowania formy ogniotrwałej na jakość odlewu.

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych – cz. II

Celem artykułu jest przybliżenie technologii CAD/CAM polskim technikom i zaprezentowanie, że sztuka projektowania wirtualnego jest dostępna dla każdego.

Udarność, wytrzymałość na zginanie, twardość wybranych dentystycznych żywic akrylowych – cz. II

Materiałem używanym do wytwarzania częściowych lub całkowitych protez ruchomych jest polimetakrylan metylu. Materiał ten ma pewne ograniczenia, w szczególności w zakresie parametrów wytrzymałościowych. Wynikają one nie tylko z właściwości samego PMMA, ale również procedur postępowania z materiałem czy różnych metod polimeryzacji.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Zasady obcinania ortodontycznych modeli diagnostycznych

Modele gipsowe odgrywają ogromną rolę w trakcie planowania leczenia ortodontycznego, kontroli jego postępów, oceny efektów, wykonywania aparatów leczniczych i retencyjnych. Polskie Towarzystwo Ortodontyczne sprecyzowało zasady obcinania cokołów modeli diagnostycznych.

Nie taki diabeł straszny… Ortodoncję można pokochać – cz. II

Artykuł jest wprowadzeniem do tematu techniki ortodontycznej. Autorka przedstawia zasady pracy z masami akrylowymi.

PRAWO

Ewidencja i sprawozdawczość odpadów, w tym medycznych

Artykuł prezentuje zasady ewidencjonowania odpadów oraz najczęściej popełniane błędy przy sporządzaniu sprawozdań dotyczących odpadów medycznych.

praca i zdrowie

Bezpieczna praca z włóknami szklanymi w pracowni protetyki stomatologicznej

Szeroki rozwój technologii opartej na bazie tworzyw sztucznych spowodował, że znalazły one zastosowanie także w gabinetach dentystycznych i pracowniach protetyki stomatologicznej.

SYLWETKI TECHNIKI DENTYSTYCZNEJ

Sztuka ortodoncji

Od ponad 30 lat zajmuje się techniką ortodontyczną, współpracując z wieloma gabinetami ortodontycznymi w całej Polsce oraz aktywnie uczestnicząc w życiu środowiska. Z tech. dent. Marcinem Kozaczewskim, współwłaścicielem pracowni ortodontycznej Lab & Ort Kozaczewscy w Warszawie, rozmawiała Ewelina Ładziak.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Informacje ze świata ortodoncji

Konferencja Ortodontyczna Techników Dentystycznych w Olsztynie zgromadziła pasjonatów ortodoncji z całej Polski

Informacje ze świata ortodoncji

Konferencja Ortodontyczna Techników Dentystycznych w Olsztynie zgromadziła pasjonatów ortodoncji z całej Polski

Z kraju i ze świata

Kongres VITA Rocks. Prosthetics today and in the future

Konferencja Ortodontyczna firmy Polkard

Jubileuszowy ROADSHOW

Estetyczna protetyka czynnościowa

Jak wyzwanie rodzi sukces...

20 lat minęło...

Materiały termoplastyczne – kurs

Szkolenie w siedzibie Vertex Dental

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych lipiec-październik

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij