Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2013
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2013

Drodzy Czytelnicy! Bardzo miło mi Państwa powitać na łamach kolejnego numeru „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. W bieżącym wydaniu, z uwagi na duże zainteresowanie tematyką technologii CAD/CAM, powstał nowy dział poświęcony właśnie temu zagadnieniu. Artykuł będący tematem niniejszego numeru również dotyczy CAD/CAM – Björn Maier przedstawia krok po kroku wykonanie protezy szkieletowej. W części „Technika dentystyczna” znajdą Państwo wiele artykułów na temat materiałów, m.in. silikonów i mas alginatowych. Z kolei w „Technice ortodontycznej” oprócz opisu wad zgryzu znajduje się także pierwsza część artykułu na temat aparatu twin-block, poparta bogatym materiałem zdjęciowym. Temat aparatu twin-block został także poruszony w kolejnej części filmów szkoleniowych z techniki ortodontycznej, gdzie kurs z zakresu wykonania tej pracy prowadzi tech. dent. Marcin Kozaczewski. Szkolenie na płycie DVD można zamówić w sklepie internetowym www.dlaspecjalistow.pl. Dostępne jest także multimedialne szkolenie z wykonania płytki Schwartza. Dużymi krokami zbliża się kolejna edycja targów CEDE w Poznaniu(12-14 września). Gorąco zapraszam Państwa do odwiedzenia stoisk „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” (nr. stoisk: 8.5.3 i 7.1.10), gdzie będzie można zapoznać się z nowościami wydawniczymi oraz porozmawiać z redakcją. Podczas targów odbędzie się także III Sympozjum Nowoczesnej Techniki Dentystycznej, gdzie obok wykładów na temat metod rozwiązywania problemów związanych z wykonywaniem protez ruchomych, nowoczesnych technologii cyfrowych i prac kombinowanych odbędzie się prelekcja wzbogacona o pokaz praktyczny z projektowania pracy na podstawie skanu wykonanego skanerem wewnątrzustnym. Zachęcam Państwa także do udziału w kolejnej edycji szkoleń i warsztatów DentalTech, która odbędzie 21 listopada w Łodzi i 23 listopada we Wrocławiu. Sesje poświęcone będą technologii CAD/CAM, termoformingowi, technice wtryskowej i materiałom hybrydowym. Więcej informacji na temat DentalTech na www.dlaspecjalistow.pl. Życzę miłej lektury Leszek Klimek redaktor naczelny

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Proteza szkieletowa wykonana metodą CAD/CAM – cz. I

Cyfryzacja procesów roboczych w ramach wykonywania uzupełnień protetycznych zatacza coraz szersze kręgi. Wykonywanie podbudów pod mosty i konstrukcji na implantach stało się w międzyczasie standardowym postępowaniem w większości laboratoriów protetycznych.

ESTETYKA

Droga do estetyki Aspekty uzupełnień pełnoceramicznych w odcinku przednim – cz. I. A route to esthetics Aspects of an all-ceramic anterior restoration – part I

Technika Dentystyczna

Zmiana skurczu liniowego mas alginatowych pod wpływem temperatury przechowywania

W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badań nad wpływem temperatury i samego sposobu przechowywania na skurcz materiałów alginatowych.

Zmiana skurczu liniowego mas alginatowych pod wpływem temperatury przechowywania

W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badań nad wpływem temperatury i samego sposobu przechowywania na skurcz materiałów alginatowych.

Klamry protetyczne jako utrzymywacze bezpośrednie

W przypadku protez ruchomych częściowych podstawowy wpływ na stopień ich osadzenia w jamie ustnej mają utrzymywacze bezpośrednie. Na rynku protetycznym funkcjonuje kilka materiałów stosowanych do wykonywania klamer. Głównie są to stopy metali i materiały termoplastyczne.

Klamry protetyczne jako utrzymywacze bezpośrednie

W przypadku protez ruchomych częściowych podstawowy wpływ na stopień ich osadzenia w jamie ustnej mają utrzymywacze bezpośrednie. Na rynku protetycznym funkcjonuje kilka materiałów stosowanych do wykonywania klamer. Głównie są to stopy metali i materiały termoplastyczne.

Fast Splint – czyli o tym, jak szybko i łatwo można wykonać szynę wzmacniającą do protez ruchomych

Artykuł opisuje system Fast Splint oraz krok po kroku instruuje, jak przy jego pomocy wykonać szynę wzmacniającą protezy ruchomej.

Silikony techniczne

Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi poszczególnych typów materiałów silikonowych przeznaczonych do pracowni technicznej.

Krótki przegląd postępowania w przypadku braków zębowych ze szczególnym uwzględnieniem przydatności kompozytowych materiałów protetycznych

Celem pracy jest krótki przegląd metod postępowania w przypadku utraty uzębienia ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji opartych na kompozycie o zwiększonej wytrzymałości.

Okluzja i zatrzaski. Podstawowe elementy zapewniające sukces w protezach Overdentures

Praca przedstawia krok po kroku procedurę związaną z planowaniem oraz pracą nad protezą Overdentures.

Wpływ przygotowania powierzchni podstawy zębów akrylanowych na siłę połączenia z płytą protezy

Artykuł przedstawia wyniki badań laboratoryjnych dotyczących wpływu przygotowania podstawy zębów akrylanowych na siłę połączenia z płytą protezy ruchomej.

CAD/CAM

Porównanie czasu pracy potrzebnego do wykonania podbudowy metalowej w technice traconego wosku i technologii CAD/CAM

Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczące porównania czasu pracy koniecznego do wykonania podbudowy trójczłonowej protezy stałej w technice traconego wosku oraz technologii CAD/CAM.

Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych – cz. III. Projektowanie wkładu/nakładu koronowego

Wykonywanie podbudów metodą CAD/CAM

Artykuł prezentuje metodę SLM, która pozwala na ekonomiczne wykonanie bardzo wytrzymałych podbudów pod korony i mosty.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Nie taki diabeł straszny… Ortodoncję można pokochać – cz. III

Artykuł jest wprowadzeniem do tematu techniki ortodontycznej. Prezentuje wady zgryzu oraz rozpoczyna temat napraw aparatów ortodontycznych.

Budowa, zastosowanie i etapy wykonywania aparatu twin-block

Twin-block został zaprojektowany przez Williama Clarka w 1977 roku. Jest to nowoczesny aparat cieszący się dużą popularnością, noszony 24 godziny na dobę. Dzięki modyfikacjom konstrukcji może być wykorzystywany do leczenia wielu wad zgryzu.

SYLWETKI TECHNIKI DENTYSTYCZNEJ

Dobry manager – technik dentystyczny

Na temat kształtowania rozwoju firmy oraz budowaniu zespołu, który odpowie na potrzeby rynku z Aleksanderm Orzełowskim, właścicielem laboratorium Almadent w Pabianicach, rozmawiała Ewelina Ładziak.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Spotkajmy się na CEDE

Wyniki IV Konkursu Techniki Dentystyczne o Puchar Prezesa KSTD

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE FIRMY

Ludzie to nasz kapitał

Firma Ardent już od 20 lat wyposaża polskich (i nie tylko polskich) techników dentystycznych w sprzęt i materiały. Na temat historii i działalności firmy z jej właścicielem Piotrem Bykowym rozmawiała Ewelina Ładziak.

Z kraju i ze świata

Baltdentica 2013

Na tropie innowacji

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij