Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2017
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 2/2017

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa w wiosennym wydaniu „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Pierwszy kwartał 2017 r. obfitował w wydarzenia branżowe. Na przełomie lutego i marca odbył się Zjazd Techników Dentystycznych w Szklarskiej Porębie, gdzie warsztatom towarzyszyły zawody narciarskie na Szrenicy.
Następnie mieliśmy okazję spotkać się podczas targów Krakdent, które, podobnie jak Elamed Media Group, obchodziły 25-lecie istnienia. Targi były również okazją do świętowania dla naszego dwumiesięcznika, który w bieżącym roku obchodzi 15. urodziny.
W marcu odbyła się także kolejna edycja targów IDS w Kolonii, gdzie zaprezentowano wiele nowości. Zapraszam do lektury relacji z wydarzeń.
W marcu miała również miejsce premiera najnowszej publikacji English in clinical practice; jest to angielsko-polski słownik wraz z polskim indeksem, który zawiera 18 tys. haseł z zakresu stomatologii. Zachęcam do zapoznania się z leksykonem na stronie 91.
Temat błędów popełnianych podczas wykonawstwa prac jest cały czas aktualny – obszerna fotorelacja z tego zakresu stanowi temat bieżącego wydania. Oprócz błędów w wykonawstwie prac omówione zostały także najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu prac ortodontycznych. Dział „Techniki ortodontycznej” dodatkowo wzbogaca artykuł na temat nowoczesnej metody zdobienia aparatów ortodontycznych – zapraszam do lektury.
Na koniec pragnę Państwa serdecznie zaprosić do udziału w IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który dobędzie się 3-4 czerwca w Katowicach. Szczegóły w czasopiśmie i na www.kongres-dga.elamed.pl.


Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Błędy laboratoryjne popełniane podczas wykonawstwa uzupełnień protetycznych stałych

Głównym celem leczenia stomatologicznego jest uzupełnienie braków zębowych oraz zapewnienie pełnej rehabilitacji układu stomatognatycznego. Poza funkcjonalnością współczesnym uzupełnieniom protetycznym stawia się wysokie wymagania estetyczne, dlatego należy eliminować popełnianie błędów w wykonawstwie laboratoryjnym.

Technika Dentystyczna

Ulepszona estetyka dziąseł dla naturalnie wyglądających protez całkowitych Enhanced gingival esthetics for natural looking complete dentures

Redukcja złożonego przypadku Wykonanie obszernego pełnoceramicznego uzupełnienia dla szczęki i żuchwy Paring down a complex case Fabrication of an extensive all-ceramic restoration for the upper and the lower jaw

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Błędy i niedokładności w wykonawstwie aparatów ruchomych

W niniejszej pracy zostały przedstawione błędy występujące podczas wykonawstwa laboratoryjnego ortodontycznych aparatów ruchomych.

Nadruki 3D w ortodoncji – Cubi Orth

Artykuł opisuje technikę koloryzacji 3D – Cubi Orth, metodę stosowaną w ortodoncji do zdobienia aparatów ortodontycznych.

Sprzęt i materiały

Bloczki CAD/CAM – akryl

Technologia CAD/CAM jest już na dobre obecna w technice dentystycznej. Oprócz materiałów do wykonywania protez stałych, takich jak tlenek cyrkonu, w tego typu urządzeniach można frezować inne materiały, takie jak wosk, różnego typu tworzywa sztuczne i oczywiście PMMA. Celem artykułu jest przedstawienie informacji na temat możliwego zastosowania bloczków z PMMA w technologii CAD/CAM.

Zastosowanie ruchomych protez częściowych opartych na koronach teleskopowych – przegląd piśmiennictwa

Zastosowanie protez kombinowanych u pacjentów sprzyja poprawie estetyki oraz wpływa na korzystniejsze przenoszenie sił żucia. Celem pracy jest charakterystyka protez ruchomych opartych na koronach teleskopowych. W pracy omówiono rodzaje koron oraz materiały stosowane przy ich wykonawstwie. Zwrócono uwagę na najważniejsze etapy procedury klinicznolaboratoryjnej, jak i na higienę elementów precyzyjnych.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

PTTD podczas 25. Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent®

Jubileusz 70-lecia kierunku technika dentystyczna Krakowskiej Szkoły Medycznej im. Stanisławy Leszczyńskiej nr 1

Z kraju i ze świata

Targi Krakdent® po raz 25.

Protetyka po włosku podczas Krakdentu®

X Zimowy Zjazd Techników Dentystycznych

37. edycja IDS

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2017 rok

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij