Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 1/2018
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 1/2018

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie Państwa w pierwszym w nowym roku wydaniu „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Na samym początku pragnę Państwa zaprosić do udziału w targach Krakdent, które odbędą się 8-10 marca w Krakowie. W bieżącym wydaniu na stronie 9 dostępny jest bilet uprawniający jedną osobę do udziału w trzech dniach targów. Wystarczy wyciąć bilet i wymienić go w kasietargów na trzydniową bezpłatną wejściówkę. Przy okazji udziału w wydarzeniu zachęcam do odwiedzenia stoiska naszej redakcji – hala Dunaj, stoisko D3.

W pierwszym wydaniu w bieżącym roku w dziale „Temat numeru” mają Państwo okazję przeczytać artykuł poparty bogatą dokumentacją zdjęciową na temat wykonawstwa płytki retencyjnej na modelu drukowanym 3D. Z zakresu protetyki odnajdą Państwo dwa artykuły na temat protez overdenture, z czego przypadek na bazie zatrzasków obrazują fotografie z etapów wykonawstwa pracy wraz z efektem „po” w ustach pacjenta. Z zakresu techniki ortodontycznej zapraszam do lektury artykułu na temat aktywatora Ostrowskiego. Z kolei w dziale „Sprzęt i materiały” uwadze polecam artykuł na temat drukarek 3D.

Na koniec jeszcze raz serdecznie zapraszam na targi Krakdent i odwiedzienia stoiska naszej redakcji - D3 (hala Dunaj).

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
redaktor naczelny

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Wykonanie płytki retencyjnej na modelu drukowanym w 3D

Artykuł przedstawia etapy wykonania płytki retencyjnej na modelu drukowanym w 3D przy użyciu skanera wewnątrzustnego TRIOS®3.

Technika Dentystyczna

Protezy overdenture u pacjentów z rozległymi brakami zębowymi oparte na uzębieniu resztkowym i wszczepach śródkostnych

Tematem artykułu jest rehabilitacja protetyczna pacjenta za pomocą protez nakładowych. Jest to jedna z atrakcyjniejszych opcji możliwych rozwiązań protetycznych, która łączy cechy protez ruchomych z cechami protez stałych. Artykuł prezentuje rodzaje uzupełnień nakładowych, wskazania i przeciwwskazania oraz ich wady i zalety.

Technologia wykonania, budowa oraz zastosowanie szyny zgryzowej Michigan

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować stały wzrost liczby pacjentów, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, zmagających się z zaburzeniami czynnościowymi narządu żucia. Przypadłość ta uznawana jest współcześnie za chorobę społeczną. Jako główną przyczynę dysfunkcji układu stomatognatycznego podaje się zwiększone oddziaływanie czynników miejscowych (np. wady zgryzu) oraz ogólnoustrojowych (stres).

Ocena zmiany wymiarów modeli roboczych w zależności od metody przechowywania wycisków protetycznych

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku stomatologicznym ma podobne wskazania kliniczne, ale różne właściwości fizykochemiczne. Nieodpowiednio dobrane warunki przechowywania wycisków protetycznych wpływają na zmianę wymiarów modeli roboczych. Prace protetyczne wykonane na podstawie niepoprawnie przechowywanych wycisków charakteryzują się mniejszą precyzją i w konsekwencji mogą nie pasować do warunków pola protetycznego.

OT Equator – 4 w 1 – nieograniczone możliwości systemu Rhein‘83 w leczeniu protezami typu overdenture

Artykuł przedstawia cztery zastosowania systemu retencyjnego OT Equator u pacjentów z problemami protetycznymi.

CAD/CAM

Cyfrowa protetyka to już nie tylko CAD/CAM

Cyfryzacja protetyki stomatologicznej kojarzona była dotychczas głównie z CAD/CAM, czyli z projektowaniem odbudowy protetycznej przy pomocy specjalistycznego oprogramowania CAD na podstawie skanu modelu, a następnie wytworzeniem tego uzupełnienia na własnej frezarce w pracowni protetycznej lub zleceniem usługi produkcji na zewnątrz, do specjalistycznego centrum frezowania.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Zmodyfikowany aktywator otwarty Ostrowskiego – charakterystyka, zastosowanie i kliniczne doświadczenia własne

Celem pracy jest przedstawienie budowy, działania oraz zastosowania czterech typów zmodyfikowanego aktywatora otwartego autorstwa dr. n. med. Janusza Ostrowskiego. Aparat ten należy do licznej grupy aparatów czynnościowych zdejmowanych. Scharakteryzowano także wykonanie laboratoryjne aparatu.

Sprzęt i materiały

Wpływ rodzaju źródła światła na jakość fotoutwardzalnego kompozytu laboratoryjnego – cz. II

Artykuł opisuje wyniki badań wytrzymałościowych na światłoutwardzalnym kompozycie typu Fast Comp Flow Dentina.

Drukarki 3D

Celem artykułu jest przedstawienie informacji o różnych zastosowaniach drukarek 3D w pracowni techniki dentystycznej.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

PTTD w obronie zawodu technika dentystycznego

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij