Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2018
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2018

Drodzy czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie na łamach jesiennego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Powakacyjny
sezon obfitował w wydarzenia branżowe, na których nie mogło zabraknąć naszej redakcji. W dziale „Z kraju i ze świata” mogą się Państwo zapoznać z fotorelacjami z targów w Nadarzynie, kolejnej odsłony targów CEDE,
a także podsumowania 21. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego połączonego z 3. Kongresem Polskiego
Towarzystwa Techniki Ortodontycznej.

Bieżące wydanie otwiera artykuł opisujący materiały stosowane do wykonywania konstrukcji protez szkieletowych
oraz współcześnie znane technologie ich wykonywania. Praca prezentuje metodę odlewniczą, wtłaczania termicznego, drukowania i spiekania laserowego. W wydaniu odnajdą Państwo również fotorelację z wykonania licówek pełnoceramicznych, a także opis rehabilitacji protetycznej protezą overdenture na dwóch implantach (materiał zilustrowano 55 zdjęciami).

Z zakresu technologii cyfrowych w dziale CAD/CAM polecam lekturze artykuł na temat zastosowania technologii
hybrydowej. Nie zabrakło także tematyki ortodontycznej, tym razem opisane zostały elementy akrylowe w aparatach typu Hyrax. W wydaniu odnajdą Państwo także artykuł z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na temat pracy z polimerami.

Życzę owocnej lektury,
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Technologie wykonywania konstrukcji protez szkieletowych z zastosowaniem współczesnych materiałów protetycznych

Artykuł ukazuje materiały stosowane do wykonywania konstrukcji protez szkieletowych oraz współcześnie znane technologie ich wykonywania. Ponadto prezentuje metodę odlewniczą, wtłaczania termicznego, drukowania i spiekania laserowego.

Technika Dentystyczna

Słoneczne perspektywy – wykorzystując moc w celu osiągnięcia jasności Koncepcja nakładania warstw przy użyciu materiałów IPS e.max Ceram

Istotnym czynnikiem w imitowaniu właściwości optycznych światła naturalnego uzębienia jest jasność, gdyż możliwość selektywnego kontrolowania niniejszego czynnika jest niezwykle ważna podczas wykonywania uzupełnień ceramicznych.

Estetyczna rehabilitacja z zastosowaniem licówek porcelanowych

Artykuł przedstawia przypadek kliniczny pacjentki, u której wykonano rekonstrukcję estetyczną z zastosowaniem licówek ceramicznych.

Rekonstrukcja uzębienia z wykorzystaniem protez overdenture

Rehabilitacja układu stomatognatycznego za pomocą protez ruchomych stwarza wiele problemów – od dążenia do uzyskania zadowalającej estetyki oraz prawidłowej funkcji po utrzymanie i stabilizację uzupełnień. Rozległe braki zębowe mają ogromny wpływ nie tylko na ograniczenie funkcji jamy ustnej, ale także komfort psychiczny pacjenta.

Żyroskopowy Smart Box Rhein’83 – rehabilitacja bezzębia w żuchwie przy pomocy protezy na dwóch nierównoległych implantach

W artykule opisano przypadek rehabilitacji bęzzębia w żuchwie z zastosowaniem protezy mocowanej na implantach za pomocą zatrzasków OT Equator.

Leczenie protetyczne pacjentów z bruksizmem

Wciąż aktualnym problemem jest leczenie protetyczne pacjentów z bruksizmem. Bruksizm jest parafunkcją zwarciową związaną ze wzmożonym napięciem mięśni żucia, czego następstwem są zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi w celach niefunkcjonalnych. Jest on czynnikiem destrukcyjnym dla zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

CAD/CAM

Technologia CAD/CAM – szansa czy konieczność? Skaner intraoralny

Naprzeciw wymaganiom nowoczesnego świata wyszła technologia, która w stomatologii rozwija się w zawrotnym tempie. Coraz częściej spotykamy się ze skanowaniem intraoralnym, technologią CAD/CAM, bloczkami ceramicznymi i frezowaniem prac tymczasowych.

Zastosowanie hybrydowej technologii wytwarzania uzupełnień protetycznych

Obecnie istnieją trzy dostępne technologie wytwarzania metalowych uzupełnień protetycznych, do których należą: odlewanie, frezowanie oraz spiekanie.Technologia odlewania stanowi najstarszą metodę, której podstawowe wady to pracochłonność oraz niska powtarzalność rezultatów zależna od doświadczenia technika wykonującego pracę.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Elementy akrylowe w aparatach typu Hyrax

Artykuł prezentuje działanie i budowę czynnościowych elementów akrylowych stosowanych w leczeniu zwężenia szczęk aparatami typu Hyrax. Wyjaśnia zasadność i wskazania do stosowania aparatów rozrywających szew podniebienny oraz prezentuje ich modyfikacje.

Higiena i bezpieczeństwo w pracy

Chemia polimerów BHP w pracy z kompozytami wiążącymi w stomatologii

Technik dentystyczny powinien pamiętać o bezpieczeństwie i ergonomii, wykonując m.in. takie prace jak: wytwarzanie i naprawa protez zębowych – stałych i ruchomych, a także protez uzupełniających pooperacyjne ubytki tkanek jamy ustnej oraz narządów twarzoczaszki; naprawa uszkodzonych protez i aparatów ortodontycznych; tworzenie gipsowych modeli fantomowych i diagnostycznych szczęki oraz żuchwy.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Historia gdańskiego oddziału PTTD

Z kraju i ze świata

Military School by Zirkonzahn

Debiut Warsaw Dental Medica Show

Ortodontyczny Wrocław – 21. Zjazd PTO i 3. Kongres PTTO

Maraton Tressis – Master Ceramic Days

Kolejna edycja CEDE i 2. odsłona Kongresu Unii Stomatologii Polskiej

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych 2018 rok

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij