Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2018
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2018

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach noworocznego wydania naszego dwumiesięcznika. Bieżący rok obfitował w wiele wydarzeń. Ostatni kwartał zamknęły m.in. II edycja Konferencji Protetycznej w Pabianicach i kolejna edycja konferencji organizowanej przez Poznański oddział PTTD – tym razem w Opalenicy. Relacje z wymienionych wydarzeń, i nie tylko, odnajdą Państwo w dziale „Z kraju i ze świata”.

Rok 2019 zapowiada się równie ciekawie. Już na początku marca odbędzie się kolejny Zjazd Techników Dentystycznych w Szklarskiej Porębie, następnie odbędą się targi IDS w Kolonii (12-16 marca) i targi Krakdent w Krakowie, które wyjątkowo będą miały miejsce w pierwszej połowie kwietnia (11-13 kwietnia). Już teraz serdecznie zapraszam do udziału w tych wydarzeniach. Ich przebieg będzie można śledzić na naszych łamach oraz stronach internetowych.

Serdecznie zapraszam do lektury bieżącego wydania, w którym odnajdą Państwo: dwie fotorelacje z zakresu zastosowania i wykonania protez typu overdenture, przegląd materiałów termoplastycznych oraz pracę z zakresu
wykonawstwa aparatów grubołukowych.

Na koniec pragnę Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowego roku. Oby ten czas dla nas wszystkich był okazją do odpoczynku, a rok 2019 przyniósł same sukcesy.

prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Projektowanie protez szkieletowych w oparciu o komputerowe systemy CAD/CAM na przykładzie oprogramowania InLab firmy Dentsply Sirona

W artykule przedstawiono projektowanie protez szkieletowych w oparciu o komputerowe systemy CAD/CAM na przykładzie oprogramowania InLab firmy Dentsply Sirona.

Technika Dentystyczna

CAD/CAM i handmade, czyli historia jednego przypadku

Artykuł przedstawia etapy wykonania koron i mostu na podbudowie metalowej w górnym łuku zębowym przy użyciu techniki CAD/CAM oraz tradycyjnego licowania ceramiką dentystyczną.

Rhein’83 i Fast Protec w klasycznym – stabilnym – overdenture

Artykuł przedstawia wykonanie protezy typu overdenture na 5 implantach połączonych belką retencyjną.

Mikrodoncja siekaczy bocznych szczęki. Metamorfoza uśmiechu z zastosowaniem koron pełnoceramicznych

Mikrodoncja jest zaburzeniem zębowym często występującym w praktyce lekarza dentysty ze względu na estetyczne problemy pacjenta. Leczenie ma na celu poprawę estetyki zębów, co stanowi szereg wyzwań wymagających podejścia wielodyscyplinarnego. W artykule przedstawiono rehabilitację protetyczną u pacjenta ze zlokalizowaną mikrodoncją.

Mosty kompozytowe cementowane adhezyjnie

W pracy przedstawiono właściwości, wskazania i przeciwwskazania do stosowania adhezyjnych mostów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym.Opisano wybrane przypadki z własnej praktyki, a także zaprezentowano dokumentację fotograficzną leczonych pacjentów.

CAD/CAM

Rekonstrukcja funkcji żucia w obrębie szczęki z wykorzystaniem indywidualnych łączników multiunitowych

Artykuł przedstawia rekonstrukcję funkcji żucia z wykorzystaniem w pełni przykręcanej odbudowy wykonanej z tlenku cyrkonu na bazach tytanowych w zasięgu 16-26, opartej na 6 implantach.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Łuki podniebienne bez elementów akrylowych – charakterystyka i wykonanie laboratoryjne

Celem pracy jest przedstawienie zastosowania oraz sposobu doginania łuku Goshgariana, a także jego różnych modyfikacji i łuków do ekspansji quad helix i bihelix. Są one szeroko stosowane w praktyce ortodontycznej jako aparaty stałe grubołukowe.

Sprzęt i materiały

Tworzywa termoplastyczne stosowane w protetyce

Artykuł przedstawia opis właściwości i zastosowania materiałów termoplastycznych w protetyce.

Wpływ sposobów przygotowania powierzchni stopu chromowo-kobaltowego na wytrzymałość połączenia z tworzywem akrylanowym

Przeprowadzone badania laboratoryjne miały określić najkorzystniejszy sposób przygotowania powierzchni dentystycznego stopu chromowo-kobaltowego w celu uzyskania jak najlepszego połączenia z tworzywem akrylanowym.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

PTTD oddział Poznań – historia w zarysie

Z kraju i ze świata

II Konferencja Protetyczna w Pabianicach

Magical World of Digital Implantology i Forest School by Zirkonzahn

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij