Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2019
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2019

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach jesiennego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Wrzesień upłynął bardzo aktywnie, nasza redakcja uczestniczyła w dwóch imprezach targowych – Warsaw Dental Medica
Show w Nadarzynie i CEDE w Poznaniu, a także w kolejnej edycji kongresu Ceramists, który odbył się w hotelu
Andels w Łodzi. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z relacjami z tych wydarzeń w dziale „Z kraju i ze świata”.
Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 35-lecia Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych, który ma się odbyć w Augustowie w maju przyszłego roku. Na łamach bieżącego wydania mogą się zapoznać Państwo z ramowym planem wydarzenia, w kolejnych wydaniach zostanie opublikowany szczegółowy plan wykładów i warsztatów. Już teraz można dokonywać zapisów – szczegóły znajdują się w dziale „Informacje ze stowarzyszeń”.
Bieżący numer otwiera artykuł na temat wykonawstwa uzupełnień tymczasowych – opisano w nim przypadek poprawy estetyki po leczeniu ortodontycznym, a plan obejmował wykonanie sześciu koron. Etapy pracy zobrazowano za pomocą dokumentacji zdjęciowej.
Ciekawy temat został poruszony także w pracy na temat ceramiki jednowarstwowej i jej praktycznego zastosowania. Efekt pracy widoczny jest na 26 zdjęciach wzbogacających artykuł. Zachęcam także do zapoznania się z działem CAD/CAM, gdzie na podstawie 9 przypadków zaprezentowano różne rozwiązania implantoprotetyczne.

Życzę owocnej lektury
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Skrót w cyfrowym przyspieszeniu Dokładne odtworzenie uzupełnień tymczasowych przy użyciu IPS e.max Press Multi. Short cut in the digital fast track Exact reproduction of provisionals with IPS e.max Press Multi

Technika Dentystyczna

Zestawienie i analiza wybranych tworzyw akrylowych w wykonawstwie ruchomych uzupełnień protetycznych

W artykule przedstawiono i opisano wybrane tworzywa akrylowe dostępne na rynku. Zostały uwzględnione zarówno materiały wykorzystywane w wykonawstwie, jak i naprawie protez.

Skuteczna ergonomia – ceramika jednowarstwowa Tressis Natural Ceramic System – test monomasy THE ONE

Artykuł opisuje, jak w ramach wyłącznie kilku materiałów ceramicznych i prostego klucza programowania koloru jedną warstwą ceramiki można odtworzyć zaplanowany kolor i kształt uzupełnienia protetycznego.

Mock-up, czyli próbna odbudowa przed leczeniem protetycznym – opis przypadku

W artykule przedstawiono postępowanie kliniczne leczenia protetycznego poprzedzonego wykonaniem mock-upu na podstawie rzeczywistego przypadku pacjenta z widoczną diastemą. W artykule również obszernie opisano techniki i procedury wykorzystywane w metodzie mock-up.

Statystyka występowania różnych typów podłoża protetycznego i trudności w rehabilitacji pacjentów bezzębnych

W artykule została ukazana statystyka częstości występowania różnych typów podłoża protetycznego u pacjentów bezzębnych. Opisano elementy budowy anatomicznej utrudniające leczenie. Przedstawiono sposoby postępowania, które mogą pomóc osiągnąć sukces terapeutyczny w rehabilitacji bezzębia za pomocą całkowitych protez zębowych.

Przegląd rodzajów ceramik dentystycznych

Celem pracy jest przedstawienie przeglądu rodzajów ceramik stosowanych obecnie w stomatologii, z uwzględnieniem ich właściwości chemicznych i mechanicznych.

Sprzęt i materiały

Zmiany koloru w uzupełnieniach protetycznych

Protezy zębowe, tak samo jak zęby, ulegają przebarwieniom. W pracy opisano przyczyny odbarwiania protez oraz sposoby, by temu zapobiec. Zwrócono również uwagę na czynniki, które zmieniają barwę poszczególnych materiałów protetycznych. Pokazano, w jaki sposób postępować z przebarwioną protezą, która wróciła do pracowni w celu naprawy.

CAD/CAM

Planowanie prac implantoprotetycznych wykonywanych w technologii CAD/CAM

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Teoria i praktyka – szkolenie w Gdańsku

Z kraju i ze świata

Warsaw Dental Medica Show pod znakiem techniki dentystycznej

Ceramists No Limits 2019

Konferencja Ceramists No Limits organizowana od kilku lat przez Ryo Miwę zgromadziła w tym roku prawie 400 uczestników.

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij