Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2020
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2020

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa w kolejnym wydaniu dwumiesięcznika „Nowoczesny Technik Dentystyczny”. Bieżący numer obfituje w opisy przypadków poparte bogatą dokumentacją fotograficzną. Rozpoczynamy od pracy poświęconej wykonawstwu licówek warstwowych z ceramiki skaleniowej – szczegółowa fotorelacja zawarta jest w „Temacie numeru”. W dalszej części mają Państwo okazję zapoznać się z pracą poświęconą pośrednim i bezpośrednim metodom wykonawstwa koron tymczasowych – w bieżącym numerze prezentujemy I część artykułu z tego tematu. Bardzo ciekawy opis przypadku zawiera praca opisująca połączenie metody druku 3D, technologii tłoczenia i klejenia w celu minimalnie inwazyjnej rekonstrukcji zębów przednich; dzięki szczegółowej dokumentacji zdjęciowej możemy dokładnie zapoznać się z efektem końcowym pracy techników i lekarzy.

Nie zabrakło także rozwiązań opartych na implantach, w dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo artykuł prezentujący pełną procedurę postępowania przy protezie overdenture. Zachęcam także do zapoznania się z pracami w dziale CAD/CAM na temat łączników indywidualnych, a także druku 3D. Odświeżony został także temat mikromotorów – w dziale „Sprzęt i materiały”.

Wielkimi krokami zbliżają się także imprezy branżowe, które z powodu pandemii zostały przeniesione na drugą połowę roku. Już wkrótce mają odbyć się targi Krakdent – 3-5 września. Na stronie organizatora targów można bezpłatnie wygenerować wejściówkę wstępu, aktualne są także bilety, które były wydrukowane w „Nowoczesnym Techniku Dentystycznym” w numerze 1/20. Następnie mają się odbyć pierwsze w Polsce wirtualne targi VDE by CEDE – 24-26 września. Serdecznie zapraszam do śledzenia szczegółów na temat tych wydarzeń, być może uda nam się wkrótce spotkać „na żywo”.

redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Licówki warstwowe z ceramiki skaleniowej

Celem niniejszej pracy kazuistycznej było opisanie kolejności działań, od planowania do cementowania, podczas dokonywania korekty estetycznej zębów przy użyciu licówek z ceramiki skaleniowej.

Technika Dentystyczna

Korony tymczasowe – metoda bezpośrednia oraz metoda pośrednia z wykorzystaniem tworzywa akrylowego szybkopolimeryzującego – cz. I

Celem pracy jest przedstawienie wybranych metod realizacji koron tymczasowych ze szczególnym uwzględnieniem wybranych rozwiązań technologicznych w metodzie pośredniej.

„Uwielbiam twój uśmiech” – minimalnie inwazyjna rekonstrukcja zębów przednich. Połączenie metody wydruku 3D, technologii tłoczenia i klejenia

Licówki ceramiczne stanowią popularną, minimalnie inwazyjną metodę leczenia ukierunkowanego na odnowę uśmiechu. Materiały i techniki dentystyczne stale ulegają poprawie. Zmieniają się również metody wykonania.

Overdenture w aspekcie klinicznym i laboratoryjnym z Rhein’83

Wykonanie protezy overdenture u pacjenta z brakami zębowymi w bocznych odcinkach żuchwy i z uzębieniem resztkowym w górnym łuku zębowym.

Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową – procedura wykonania

Artykuł przedstawia zasady pracy z akrylem metodą wlewową. Dzięki tej technologii wykonawstwo protez szkieletowych stało się szybsze i łatwiejsze.

CAD/CAM

Łączniki indywidualne w przypadku odbudowy pojedynczego braku zębowego – omówienie możliwych rozwiązań w zależności od warunków protetycznych

W artykule omówiono zaprojektowanie trzech rozwiązań implantoprotetycznych: łącznika cyrkonowego na bazie tytanowej, łącznika indywidualnego tytanowego oraz korony przykręcanej z chromokobaltu typu crown abutment.

Drukowanie 3D tymczasowych koron i mostów na podstawie skanu 3D

W artykule opisano proces przygotowania korony tymczasowej od skanowania 3D do drukowania 3D wraz z finalnym wykończeniem wyrobu.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

PTTD – zbliżają się wybory

Wakacyjny czas, który przypadło nam spędzić w dobie pandemii, powoli dobiega końca. Wszyscy wracamy do codziennych obowiązków i próbujemy się odnaleźć w nowej rzeczywistości, z niepewnością patrząc w przyszłość. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak dalej potoczy się sprawa zakażeń i związanych z pandemią obostrzeń.

Praca laboratorium w dobie pandemii

Sprzęt i materiały

Mikrosilniki protetyczne

Celem artykułu jest przedstawienie urządzenia, jakim jest mikrosilnik używany w pracowni protetycznej. Czytelnik znajdzie tutaj podstawowe informacje na temat budowy mikrosilnika, jego wykorzystywania oraz kryteriów, jakimi powinno się kierować podczas wyboru tego typu urządzenia.

Z kraju i ze świata

Holtrade EDU Premiera Crystal 3D Live Tressis

Podczas czerwcowych Dni Otwartych firmy Holtrade odbył się pokaz premierowy nowego systemu Tressis do pełnych konturów – Crystal 3D Live System.

Edukacja

Kalendarium

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij