Drodzy Czytelnicy,
serdecznie witam Państwa w wiosennym wydaniu naszego dwumiesięcznika. Mija już rok od kiedy wprowadzono obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nikt z nas nie spodziewał się, że potrwają tak długo. Sytuacja jest cały czas niepewna i trudno określić, kiedy ulegnie zmianie. Każdy z nas musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wypracować procedury, które pozwalają na dalszą bezpieczną pracę. W dziale „Informacje ze stowarzyszeń” Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych przypomina o zasadach bezpieczeństwa, które zaleca się wprowadzić w każdej pracowni protetycznej.
W odpowiedzi na Państwa prośby w bieżącym wydaniu zamieściliśmy dwie prace z zakresu ortodoncji – serdecznie zapraszam do ich lektury. Oprócz ortodoncji uwadze polecam także artykuły m.in. z działu „Technika dentystyczna” – opis przypadku odbudowy estetycznej uzębienia u pacjenta z bruksizmem z zastosowaniem licówek ceramicznych czy zastosowanie technologii cyfrowych w wykonawstwie protez tymczasowych.
Z okazji zbliżających się Świąt życzę Państwu przede wszystkim zachowania pogody ducha i optymizmu.
Artykuł prezentuje Twin Block – „podwójny blok”, aparat ortodontyczny mający liczne zalety wyróżniające go na tle innych zdejmowanych czynnościowych aparatów ortodontycznych.
Aesthetic rehabilitation of a patient with bruxism using ceramic veneers and overlays combined with four-point monolithic zirconia crowns for occlusal stabilization – a 4-year follow-up
A new smile for Andrea. Digitally manufactured interim rehabilitation of a challenging case
System Fast Protec jest obecny w technice dentystycznej i staje się coraz bardziej popularny ze względu na swoją wielozadaniowość.
Zęby człowieka są elementem układu stomatognatycznego, a ich funkcja nie ogranicza się wyłącznie do wstępnego, mechanicznego rozdrobnienia pokarmu. Stanowią ważny element składowy bardzo obszernego zespołu morfologiczno-czynnościowego
Celem pracy jest omówienie na podstawie piśmiennictwa techniki leczenia kombinowanego łączącego aparaty czynnościowe z wyciągami zewnątrzustnymi na przykładzie aparatu Teuschnera.