Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2022
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2022

Drodzy Czytelnicy!

niniejsze wydanie dotrze do Państwa tuż przed końcem wakacji i początkiem okresu targowego, który zapowiada się bardzo aktywnie. Wrzesień rozpoczynamy od targów Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie, które zostały zaplanowane na 8-10 września. Dwa tygodnie później, 22-24 września, w Expo Łódź odbędzie się jubileuszowa edycja targów CEDE. Z kolei na październik zaplanowana jest kolejna edycja targów ExpoDent w Toruniu, a w listopadzie − jubileuszowa edycja Dentamedu we Wrocławiu. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami tych wydarzeń, które są obecne m.in. na łamach naszego czasopisma.

W bieżącym wydaniu odnajdą Państwo także podsumowanie wydarzeń, w których mieliśmy przyjemność wziąć udział wiosną. W dziale „Z kraju i ze świata” znajduje się sprawozdanie z Konferencji Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych w Augustowie oraz Konferencji Protetyczno-Ortodontycznej w Paprotni. Z kolei na samym końcu znajduje się zestawienie zbliżających się kursów i szkoleń z zakresu protetyki.

Jesienne wydanie „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” zawiera zestaw różnorodnych prac, wśród których znajdują się m.in.: kontynuacja rozpoczętego cyklu o protezach szkieletowych, opracowanie na temat materiałów do rejestracji zwarcia oraz laboratoryjne wykonanie bionatora Baltersa. Zapraszam do lektury.

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Przegląd międzyokluzyjnych materiałów rejestracyjnych

Rehabilitacja protetyczna pacjenta polega na odtworzeniu funkcji ruchowej narządu żucia oraz poprawie estetyki twarzy poprzez odbudowę utraconych zębów z uwzględnieniem relacji międzyzębowych. Leczenie wymaga wykonania precyzyjnych modeli zintegrowanych w trójwymiarowej zależności szczęki i żuchwy z wykorzystaniem rejestratów zwarciowych. Publikacja ma na celu przegląd materiałów aktualnie dostępnych klinicystom do wykorzystania w rejestracji zwarcia. Są one omawiane pod kątem ich przydatności do wykonania rejestratu okluzyjnego, uwzględniając ich właściwości fizykochemiczne, bez uwzględnienia technik pobierania rejestratów zwarciowych.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Bionator Baltersa – charakterystyka aparatu oraz etapy laboratoryjnego wykonania

Artykuł przedstawia wszystkie podstawowe informacje dotyczące bionatora Baltersa znajdujące się w ogólnodostępnym piśmiennictwie. Opisano jego zastosowanie w leczeniu ortodontycznym, etapy wykonania oraz typy i modyfikacje aparatu.

Technika Dentystyczna

Nowy wymiar pracy z kompozytem – konstrukcje wzmacniane włóknami typu UHMWPE

Materiały kompozytowe są obecnie standardem w pracy stomatologa i technika dentystycznego. Od pewnego czasu do łask wróciły włókna UHMWPE, czyli wykonane z polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej.

Porównanie metod projektowania protezy szkieletowej techniką konwencjonalną oraz z wykorzystaniem technologii CAD/CAM

W artykule przedstawiono porównanie sposobów projektowania protezy szkieletowej. W celu ukazania różnic na poszczególnych etapach projektowania uzupełnienia zestawiono technikę konwencjonalną z metodą wykorzystującą technologię CAD/ CAM (ang. computer-aided design/computer-aided manufacturing). Etapy wykonawstwa obu metod projektowych zostały zaprezentowane w tabeli. Niniejsza praca stanowi drugą część artykułu prezentującego wykonawstwo konstrukcji protezy szkieletowej.

Skuteczna procedura wykonania odbudowy typu overdenture z zastosowaniem tlenku cyrkonu KATANA™ Zirconia HTML Plus oraz ceramiki CERABIEN™ ZR

W omawianym przypadku starszy mężczyzna z bruksizmem potrzebował nowej protezy całkowitej szczęki. Zadecydowano o wykonaniu łatwego do naprawy uzupełnienia w postaci protezy typu overdenture z możliwością wymiany pojedynczych punktów protetycznych.

Rozwiązania CAD/CAM w pracach na implantach opartych na multiunitach

W artykule tym skupimy się na naszym doświadczeniu w planowaniu i wykonywaniu prac na multiunitach opartych na wykorzystaniu narzędzi CAD/CAM.

Overdenture – CAD/CAM – ekonomicznie i klasycznie z Rhein’83

Popularność systemów cyfrowych pozwala zastosować w technice dentystycznej wiele złożonych rozwiązań. System Rhein’83 posiada elementy do produkcji protez zębowych z połączeniami retencyjnymi w wersjach ekonomicznych.

Sprzęt i materiały

Maszyny frezujące w technologii CAD/CAM

Artykuł zawiera przegląd informacji z ostatnich lat na temat maszyn frezujących, sposobu ich działania oraz najważniejszych cech.

Wybór, negocjacje, zakup i… rozczarowanie. Sześć podpowiedzi dla początkujących techników na temat tego, jak uniknąć pozakupowego bólu głowy

Sześć podpowiedzi dla początkujących techników na temat tego, jak uniknąć pozakupowego bólu głowy

INFORMACJE STOWARZYSZEŃ

Informacje ze stowarzyszeń

Z kraju i ze świata

Jubileuszowa Konferencja PTTD w Serwach k. Augustowa

Edukacja

Kalendarium

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij