Firma Marrodent, powstała w 1990 roku z inicjatywy Marka i Romana Steklów, obecnie współwłaścicieli firmy, obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. W tym czasie wypracowała sobie pozycję jednego z liderów wśród dystrybutorów produktów w branży stomatologicznej. Z okazji jubileuszu prezentujemy krótki wywiad z założycielami firmy.

 

Proszę opowiedzieć o tym, skąd wziął się pomysł na otwarcie tego rodzaju działalności?

Marek Stekla: Wszystko rozpoczęło się w Jaworzu w listopadzie 1990 roku z jednym biurkiem i jednym regałem, na którym na półkach mieliśmy dosłownie 6 produktów.

Pomysł na tego rodzaju biznes powstał w wyniku splotu wielu okoliczności. W 1981 roku wyjechaliśmy wraz z bratem i rodzicami do Niemiec, ale czuliśmy cały czas więź z Polską. Wracaliśmy co roku w nasze rodzinne strony, czyli do Jaworza. Brat Roman rozpoczął w Niemczech pracę w firmie Erkodent, z którą zresztą współpracujemy do dziś. Była to pierwsza firma, której zostaliśmy oficjalnym partnerem w Polsce i wtedy narodził się pomysł, aby zostać dystrybutorem produktów z branży protetycznej, a potem stomatologicznej. Zresztą skończyłem również w Niemczech edukację jako technik dentystyczny.

I tak rozpoczęła się nasza przygoda z branżą. Po 10 latach wróciłem do Polski i założyliśmy wspólnie z bratem firmę Marrodent.

Roman Stekla: Firma kilka razy zmieniała siedzibę. Aktualnie nasza główna siedziba mieści się w Bielsku-Białej. Otworzyliśmy oddział w Warszawie i Katowicach. Obecnie w Katowicach w Parku Technologicznym przy ul. Żeliwnej znajduje się nasz salon ekspozycyjny sprzętu stomatologicznego.

Czy pamiętają Panowie pierwsze produkty, które wprowadziliście do sprzedaży?

M.S.: Tak, oczywiście, do tej pory mamy je w ofercie. Są to masy wyciskowe Kneton, Sitran F, Sitran N oraz aktywator. Poza tym Adapta 0,6 i 0,1 mm. W 1991 roku po raz pierwszy te produkty zostały pokazane na targach stomatologicznych w Polsce – CEDE – na stoiskach firm, z którymi współpracowaliśmy. W 1992 roku Marrodent już z własnym stoiskiem był obecny na targach CEDE.

Lata dziewięćdziesiąte ub.w. były trudne do prowadzenia biznesu. Jakie były największe trudności?

M.S.: To, co mi najbardziej utkwiło w pamięci, to problemy komunikacyjne. Nie było przecież e-maili, internetu – to był inny świat. Pierwsze zamówienia wysyłałem z Poczty Głównej w Bielsku-Białej faksem. Przy takim biznesie jak nasz komunikacja była bardzo ważna – w ciągu dnia trudno było dodzwonić się gdziekolwiek, a cóż dopiero za granicę. Tak więc na rozmowy umawiałem się między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Mimo wszelkich przeciwności właśnie wtedy, w latach 90., zawiązały się relacje, znajomości z wieloma klientami oraz dostawcami. To było zawsze ważne w naszym biznesie: dobre relacje z klientami, na zasadach partnerstwa i wartości, którymi kierujemy się w życiu codziennym.

Na początku działalności byliśmy przecież tylko we dwójkę z bratem, czyli cały proces dostarczenia produktu do klienta obsługiwaliśmy od początku do końca sami.

Najważniejsze dla nas było to, że mieliśmy wizję firmy i dążyliśmy do tego, aby ją zrealizować. I jak widać, udało nam się to. Efekt przerósł nawet nasze oczekiwania.

Jakie były kluczowe momenty w historii firmy?

M.S.: W pierwszych latach zaopatrywaliśmy wyłącznie pracownie protetyczne. Takim kluczowym momentem było wejście w dystrybucję produktów dla gabinetów stomatologicznych. Początkowo zaopatrywaliśmy hurtowo naszych kontrahentów. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju było uruchomienie kompleksowej sprzedaży detalicznej, zatrudnienie pierwszych konsultantów handlowych.

Dalszy etap to nawiązanie współpracy z firmami sprzętowymi i wprowadzenie do oferty sprzętu stomatologicznego.

R.S.: Niezwykle ważnym momentem dla firmy Marrodent w 2016 roku było również partnerstwo z amerykańskim potentatem na rynku medycznym, spółką giełdową Henry Schein.

Od 2016 roku firma Marrodent jest częścią firmy Henry Schein, Inc. Jakie możliwości stwarza bycie częścią tak ogromnej i znanej na całym świecie firmy?

R.S.: Henry Schein to największy światowy dostawca rozwiązań w zakresie medycyny: biznesu, technologii i łańcucha dostaw. Jest przedsiębiorstwem zapewniającym najnowocześniejsze rozwiązania dla pracowników służby zdrowia, w tym stomatologii. Jest to również firma o niezwykłej reputacji. Od początku działalności firmy HS, czyli od małej apteki, która powstała ponad 80 lat temu, firma wypracowała własne standardy i kulturę biznesu, które są bliskie wartościom, którymi kierujemy się w Marrodent od 30 lat.

Chcemy dostarczać naszym klientom najlepszej jakości produkty oraz usługi, tak aby mogli oni z kolei zapewnić swoim pacjentom najwyższej jakości opiekę zdrowotną oraz efektywnie prowadzić i rozwijać swoje gabinety, zwiększać dochody i dbać o bezpieczną przyszłość.

Połączenie sił firmy Marrodent i Henry Schein na rynku polskim pozwoli nam utrzymać najwyższą jakość usług oraz korzystać naszym klientom z najlepszych, dostępnych na rynku rozwiązań.

W 2019 roku firma Marrodent otworzyła nowoczesne centrum dystrybucyjne w Czechowicach-Dziedzicach. Czy działa już pełną parą?

M.S.: Rzeczywiście od września 2019 roku działa nasze nowe centrum dystrybucyjne obsługujące naszych klientów na rynku polskim. Muszę przyznać, że było to dla nas spore wyzwanie – uruchomienie najnowocześniejszego centrum zaopatrzeniowego dla stomatologii w Polsce zarówno pod względem logistycznym, jak i biznesowym. Stworzenie go było jednym z priorytetów biznesowych dla firmy HS na rynku europejskim, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu firmy na rynku polskim, chęci inwestowania i rozwoju. Centrum jest strategicznie zlokalizowane nie tylko dla rynku polskiego, ale również dla pozostałej części Europy Wschodniej. Daje ogromne możliwości rozwoju i ekspansji, ale przede wszystkim gwarancję tego, że polski rynek stomatologiczny będzie miał cały czas w firmie Marrodent partnera dla kompleksowego zaopatrzenia gabinetów stomatologicznych i laboratoriów protetycznych w materiały i wysokiej jakości sprzęt. Partnera, który jest zawsze o krok do przodu i daje gwarancję rozwoju, bezpieczeństwa i jakości.

Jakie mają Państwo plany rozwoju działalności?

R.S.: Najszybciej rozwijającymi się dziedzinami w otaczającym nas świecie są digitalizacja i internet. Również w stomatologii zauważamy bardzo duże przyspieszenie w rozwoju tych technologii. Firma Marrodent zawsze była na rynku polskim pionierem innowacyjności i dzięki wysoce wykwalifikowanym specjalistom może proponować lekarzom i technikom takie rozwiązania. Obecnie jesteśmy na etapie wzmacniania działu CAD/CAM oraz obrazowania 3D, jak również nowych kanałów dystrybucji.

Marek Stekla i Roman Stekla

Salon ekspozycyjny w Katowicach

Centrum dystrybucyjne w Czechowicach-Dziedzicach
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij