Historia krakowskiego oddziału PTTD rozpoczęła się w listopadzie 1988 roku. Grupa techników zapalonych do pracy społecznej powołała zarząd, na czele którego stanęli: M. Kołaczkowski, S. Kuśnierz i J. Goebel. Po uzyskaniu zgody dyrektora Szkoły Techniki Dentystycznej A. Ciaputy siedzibą Towarzystwa zostało Medyczne Studium Zawodowe nr 5 w Krakowie przy ul. Miodowej 36. Ogłoszono konkurs na odznakę Towarzystwa. Wygrał projekt A. Ratajewicza (fot. 1). W czerwcu 1989 roku ustanowiono Odznakę Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych. Przystąpiono też do szkolenia zawodowego członków, bo taki cel głównie przyświecał powołaniu Towarzystwa. Od marca 1989 roku do czerwca 1990 roku odbyły się dwa szkolenia po 150 godzin każde. Odbywały się one pod patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Medycznych w Krakowie. Wydano też własnym sumptem dwa biuletyny szkoleniowo-informacyjne dla techników.
Nawiązano współpracę z Kliniką i Sekcją Protetyki Stomatologicznej PTS. Zaowocowała ona sesją naukowo-szkoleniową, która miała miejsce 23 kwietnia 1990 roku w Sali Nowodworskiej Akademii Medycznej w Krakowie. W październiku tegoż roku rozpoczęto szkolenia praktyczne dla techników pracujących w ówczesnych protezowniach. Szkolenia odbywały się pod kierownictwem ówczesnego kierownika szkolenia mgr. Stanisława Kuśnierza. W 1990 roku oddział krakowski liczył 270 członków. Każde zebranie ogólne połączone było z prelekcjami, pokazami slajdów oraz filmów wideo z zakresu techniki dentystycznej. Do wiadomości młodszych kolegów – w tamtym czasie nie było Internetu ani telefonów komórkowych!
Nawiązano też w tym czasie współpracę z Unią Zubnych Techników z Czechosłowacji. Czterech techników z zarządu (na własny koszt) pojechało do Kieżmarku na konferencję tejże Unii. W listopadzie 1990 roku oddział krakowski zorganizował Nadzwyczajne Walne Zebranie całego Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych.
Pod egidą Naczelnej Organizacji Technicznej ruszyły specjalizacje II stopnia z techniki dentystycznej. Taki stopień zdobyło 5 techników z Krakowa. Zarząd oddziału odbył spotkanie z dyrektorem Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej (dr. R. Kaperą), na którym powołano mgr. S. Kuśnierza w skład Komisji ds. Reorganizacji Służby Zdrowia przy Urzędzie Dyrektora Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia. W 1995 roku nastąpiła zmiana zarządu i prezesem został technik dentystyczny Janusz Czerkas. W 2012 roku na zebraniu założycielskim reaktywowano działalność oddziału krakowskiego PTTD. W skład zarządu weszli: Tomasz Ciaputa, Krystyna Ciaputa, Angelika Maciuszek, Anna Jaglarz. W styczniu 2013 roku do krakowskiego oddziału dołączył oddział będziński, którego prezesem przez wiele lat była nasza nieodżałowana koleżanka Beata Marczak. W trakcie trwania tej kadencji organizowano szkolenia praktyczne przy targach stomatologicznych Krakdent. Przy każdym zebraniu, dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Medycznych przy ul. Zamojskiego w Krakowie, organizowane są pokazy lub wykłady z zakresu techniki dentystycznej, w których oprócz naszych członków mogą uczestniczyć nauczyciele, słuchacze i technicy niezrzeszeni z zamysłem, że do nas dołączą. Prezes oddziału brał czynny udział z zarządem głównym w rozmowach z Naczelną Izbą Lekarską. Walne zebranie w kwietniu 2016 roku wybrało powtórnie prezesem Tomasza Ciaputę, a w skład zarządu weszli: Halina Kotowska, Zbigniew Jaskólski i Magdalena Starbrat. W czerwcu 2016 roku Tomasz Ciaputa uległ wypadkowi. Funkcję prezesa na czas jego rehabilitacji pełni Zbigniew Jaskólski. W 2018 roku zorganizowano szkolenie z RODO. Członkowie zarządu oddziału uczestniczą w pracach zarządu głównego.
Dziękuję bardzo Stanisławowi Kuśnierzowi i Józefowi Goeblowi za znalezienie czasu na spotkanie i dostarczenie wiedzy oraz materiałów o początkach istnienia oddziału krakowskiego PTTD.