Artykuł prezentuje, w jaki sposób cyfrowo zaprojektować szablon do miniimplantów oraz aparat typu Beneslider.

TITLE: The use of open systems in cooperation between a dental office and a laboratory – a case study

STRESZCZENIE: Artykuł prezentuje, w jaki sposób cyfrowo zaprojektować szablon do miniimplantów oraz aparat typu Beneslider.

SŁOWA KLUCZOWE: miniimplanty, ortodoncja, stomatologia cyfrowa

SUMMARY: The article presents how to digitally design a template for mini-implants and a Beneslider appliance.

KEYWORDS: mini-implants, orthodontics, digital dentistry

Architektura otwarta w stomatologii to nie tylko kwestia wykorzystania narzędzi cyfrowych w produkcji materiałów i rozwiązań optymalizujących pracę. Systemy otwarte we współpracy gabinetu i laboratorium pozwalają tworzyć autorskie, spersonalizowane plany leczenia, które nie mogłyby powstać w oparciu o techniki standardowe. Przykładem takiej współpracy jest przedstawione case study łączonego leczenia ortodontycznego przeprowadzonego przez dr. n. med. specj. ortod. Macieja Cićkiewicza we współpracy z Laboratorium Once.

Nowe systemy o architekturze otwartej rozwijają się dzięki procesowi cyfryzacji. To powoduje, że zarówno lekarze, jak i technicy w procesie planowania ścieżek leczenia nie są dalej ograniczani do wyboru wcześniej wykonanych, standardowych elementów. Teraz mają oni możliwość personalizacji produktów. Sprawia to, że lekarz ma większe spektrum możliwości i może pozwolić sobie na kreatywność w dostosowaniu najlepszych rozwiązań do konkretnych przypadków.

Jednakże, by efektywnie pracować w systemie otwartym i tworzyć dedykowane rozwiązania ułatwiające pracę i zwiększające efektywność leczenia, konieczne jest, by zarówno gabinet, jak i laboratorium ukończyły najpierw proces pełnej cyfryzacji narzędzi komunikacji. Dzięki temu zyskują dostęp do różnorodnych narzędzi, takich jak: skanery wewnątrzustne, frezarki czy drukarki 3D, a także do szerokiej gamy materiałów, które mogą wykorzystywać jednocześnie – czego nie oferują w tym samym zakresie systemy zam­knięte czy selektywnie otwarte. Jak to działa w praktyce, pokazuje przedstawiony przypadek kliniczny zrealizowany przez dr. n. med. specj. ortod. Macieja Cićkiewicza we współpracy z Laboratorium Once.

Opis przypadku

Dla pacjenta został wykonany szablon do nawigacji miniimplantów oraz indywidualny aparat typu Beneslider. Zaletami takiego rozwiązania są przede wszystkim bardzo bezpieczne wszczepienie implantów oraz możliwość instalacji aparatu od razu po implantacji. Należy również zwrócić uwagę na to, że przeprowadzenie tego leczenia w oparciu o system otwarty pozwoliło znacząco skrócić czas leczenia i liczbę wizyt pacjenta, a także zastosować różne połączenia materiałów i narzędzi zwiększających jego efektywność.

Proces leczenia rozpoczęto od wykonania skanu jamy ustnej pacjenta (fot. 1). Zastosowanie skanera wewnątrzustnego umożliwiło bardzo dokładną i natychmiastową diagnostykę cyfrową oraz zaplanowanie pozycji implantów. Ponadto dzięki tej metodzie diagnostycznej szybciej wykluczono rozwiązania, które np. utrudniałyby samą instalację aparatu lub osiągnięcie celów leczenia. W tym konkretnym przypadku zadecydowano o zastosowaniu dwóch typów aparatów ortodontycznych: początkowo aparatu typu Beneslider, a następnie alignerów. Leczenie oparte na połączeniu tych metod pozwoliło uzyskać najlepsze efekty w najkrótszym możliwym czasie (fot. 2).

Następnie wykonano tomografię CBCT pacjenta, na którą nałożono cyfrowy skan jamy ustnej (fot. 3). Na tak powstałym modelu zaplanowano pozycję miniimplantów i zaprojektowano cyfrowy szablon do ich nawigacji oraz wstępny projekt aparatu. Po akceptacji wszystkich projektów Laboratorium Once przygotowało dla dr. Cićkiewicza:

  • szablon implantologiczny wydrukowany z wykorzystaniem biokompatybilnej żywicy,
  • aparat typu Beneslider.

Konstrukcje oparte na miniimplantach są grupą efektywnie działających aparatów o zakotwieniu szkieletowym (fot. 4-6). Bardzo dobre oparcie i minimalna utrata zakotwienia sprawiają, że coraz więcej lekarzy decyduje się na użycie takich aparatów. By jednak wykorzystać pełnię potencjału tej metody, proces implantacji musi zostać drobiazgowo zaplanowany przez lekarza prowadzącego leczenie i zespół techników – co ułatwiają narzędzia cyfrowej diagnostyki, komunikacji oraz produkcji prac protetycznych.

Na opracowanym przez zespół dr. Cićkiewicza i Laboratorium Once przypadku doskonale widać zalety systemu otwartego. – Warto zwrócić szczególną uwagę na to, z jakim poziomem swobody lekarz i współpracujące z nim laboratorium mogli dobierać rodzaj i najdrobniejsze parametry materiałów, z których skorzystali – wskazuje Jakub Szymaniak, współzałożyciel marki RS-Team i specjalista ds. rynku MedTech. – Osiągnięto pełną personalizację rozwiązań pod indywidualne warunki pacjenta – dodaje.

Wdrażanie systemów o architekturze otwartej jest zalecane wszystkim placówkom, które chciałyby tworzyć nietypowe, bardziej skuteczne rozwiązania. Ważne jest jednak doświadczenie lekarza oraz protetyka w tym procesie, gdyż tylko profesjonalne podejście do wykorzystania rozwiązań cyfrowych gwarantuje bezpieczeństwo pacjentowi.

fot. archiwum autora

Fot. 1. Skan warunków w jamie ustnej

Fot. 2. Planowanie leczenia

Fot. 3. CBCT pacjenta

Fot. 4. Miniimplanty – mocowanie aparatu w jamie ustnej pacjenta

Fot. 5-6. Miniimplanty – mocowanie aparatu w jamie ustnej pacjenta
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij