W pracy przedstawiono etapy wykonania protezy acronowej dla pacjenta z bezzębiem całkowitym górnym i częściowymi brakami w żuchwie.

Protezy całkowite i osiadające są uważane za banalne, jednak wykonanie dobrej jakości funkcjonalnych protez ruchomych wymaga od technika szerokiej wiedzy i umiejętności.

Prezentowane uzupełnienie protetyczne zostało wykonane dla mężczyzny, lat 70, z bezzębiem całkowitym górnym i częściowymi brakami w żuchwie (braki zębów 36, 37, 45, 46). Pacjent ten miał wcześniej wykonane „na fundusz” dwie protezy osiadające akrylowe, które nie spełniały jednak podstawowych funkcji, pomimo wielu korekt i poprawek. Proteza górna powodowała odleżyny i nie trzymała się podłoża nawet podczas mówienia. Przy zakładaniu i zdejmowaniu protezy dolnej pacjent doznawał urazów śluzówki. Dużym problemem było też znalezienie toru wprowadzenia protezy dolnej, ze względu na pochylenie zębów i ich kolbowaty kształt oraz źle wykonane klamry. W rezultacie pacjent nie nosił dolnej protezy wcale, a górną zakładał na dużą ilość kleju do protez. Po konsultacji klinicznej zostały zaproponowane pacjentowi dwie protezy z acronu fi rmy Roko: górna osiadająca i dolna podparta z transparentnego materiału.

Autor: tech. dent. Katarzyna Pradiuch

Przeczytaj artykuł tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij