W wielu przypadkach nie ma możliwości na trwałą rekonstrukcję chirurgiczną brakujących tkanek. Wtedy pozostaje tylko leczenie protetyczne z zastosowaniem protez pooperacyjnych, które mają w swej konstrukcji wbudowane różnego typu obturatory.

Obturator to część protezy pooperacyjnej wewnątrzustnej, uzupełniająca ubytek tkanek miękkich i  twardych, stosowana do  korekty zaburzeń morfologicznych w obrębie szczęki w celu przywrócenia bariery pomiędzy jamą ustną a zatoką szczękową lub/i jamą nosową.

Najczęstszą przyczyną konieczności wykonania takiej protezy specjalnej, wymagającej indywidualnego, niekonwencjonalnego podejścia, są stany po operacji nowotworów (prawie 90%), wady wrodzone i urazy. W wielu przypadkach nie ma możliwości na trwałą rekonstrukcję chirurgiczną brakujących tkanek. W takiej sytuacji pozostaje tylko leczenie protetyczne z zastosowaniem protez pooperacyjnych, które w swej konstrukcji mają wbudowane obturatory różnego typu.

Autor: dr n. med. Arkadiusz Rutkowski

Przeczytaj artykuł tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij