Łuk wargowy jest często stosowanym elementem aparatów zdejmowanych. W zależności od potrzeb, może pełnić różnorodne funkcje dzięki modyfikacjom, jakich dokonuje technik na polecenie lekarza.

Najważniejszą funkcją łuku jest przechylanie zębów przednich, możliwe jest też ich pojedyncze przesuwanie za pomocą zmodyfikowanych pętli lub elementów przylutowanych, takich jak sprężyny.

Do zadań łuku wargowego, oprócz przechylania zębów, należą: odciąganie wargi od zębów przednich w celu ich odciążenia i uzyskania dowargowego wychylenia (stosuje się do tego drut twardy); korekty położenia pojedynczych zębów, np. kłów; utrzymywanie przylutowanych elementów dodatkowych, takich jak haczyki lub pętle do wyciągów elastycznych; może on też działać jak klamra wzmacniająca utrzymanie płyty (wykorzystując siły tarcia o zęby przednie).

Łuk wargowy zawiera cztery zasadnicze elementy składowe: odcinek poziomy, pętle pionowe, przejścia przez powierzchnię zgryzową oraz zakończenia retencyjne.

Łuki wykonuje się z drutu sprężystego twardego lub hartowanego o średnicy 0,7-0,9 mm.

Autorzy: mgr Marta Lewandowska, dr n. med. Monika Smyl-Golianek, Katarzyna Gach

Artykuł przeczytaj tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij