Nie musimy się godzić na odgłos chrapania. Pomoże nam... stomatolog!

SKĄD SIĘ BIERZE CHRAPANIE?

„Chrapanie jest piłą snu” – jak powiedział Ramon Gomez de la Serna. To proces mechaniczny. Powstaje na skutek spadku napięcia mięśniowego podczas snu, co prowadzi do przewężenia górnych dróg oddechowych. Przewężenie to przyspiesza prąd powietrza, wskutek czego języczek i podniebienie miękkie wprawiane są w drgania, co wywołuje odgłos chrapania.

Zaburzenia w obrębie dróg oddechowych mogą być wielorakie np. obrzęk (alergia), otyłość, osłabienie mięśniówki gardła. Zjawisko chrapania dotyka 40 % społeczeństwa. Choć chrapanie nie ma żadnych skutków zdrowotnych poza uciążliwością dla osoby śpiącej obok, może być objawem groźnego bezdechu.

Bezdech to całkowite zatrzymanie oddychania. W przypadku bezdechu obstrukcyjnego dochodzi do całkowitego zamknięcia dróg oddechowych. Charakteryzuje się przerwaniem bardzo głośnego chrapania. W przypadku bezdechu centralnego ustaje centralny odruch oddychania. Bezdech ten powstaje bez objawów zewnętrznych.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z CHRAPANIEM?

Sposobów na tę uciążliwą dolegliwość jest wiele. Można odizolować się od osoby chrapiącej, wyeliminować przyczyny chrapania np. otyłość, wdrożyć leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu tkanek miękkich gardła i podniebienia miękkiego lub stosować aparaty wewnątrzustne.

Aparaty wewnątrzustne ruchome stały się doskonałą alternatywą dla osób, których dotknęła ta uciążliwa dolegliwość. Swoją skuteczność zawdzięczają zmianie ułożenia żuchwy w stosunku do szczęki. Żuchwa jest przemieszczana ku przodowi za pomocą „zamka” umocowanego na dwóch przezroczystych szynach. Przesunięcie żuchwy ku przodowi zapobiega przewężeniu dróg oddechowych, przez co prędkość strumienia powietrza spada, a tym samym ustają drgania tkanek miękkich, które są powodem odgłosu chrapania.

Aparat Silensor-sl nie utrudnia ruchów żuchwy – jedynie zapobiega jej cofaniu. Szyn nie można stosować u pacjentów bezzębnych, gdyż brak jest możliwości zakotwiczenia aparatu. W przypadku częściowego uzębienia należy upewnić się, czy obecne w jamie ustnej zęby są w stanie przenieść zaistniałe obciążenia.

Zatem nie musimy się godzić na odgłos chrapania. Nie musimy decydować się od razu na zabieg chirurgiczny, alternatywą jest ruchomy aparat przeciwko chrapaniu. Ogromny, uciążliwy problem można szybko i łatwo rozwiązać, konsultując się z lekarzem stomatologiem.

Artykuł przeczytaj tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij