Ceramika jest bardzo często stosowana w stałych uzupełnieniach protetycznych ze względu na swoje dobre właściwości estetyczne oraz wysoką biozgodność.

Ceramika skaleniowa jest materiałem twardym, ale i zarazem kruchym, już pod wpływem niewielkiego odkształcenia 0,1-0,2% może pękać, dlatego też ciągle otwarte pozostaje pytanie, jak ją wzmocnić.

Pierwszy typ wzmocnienia, który znany jest już od blisko 80 lat, to napalanie materiału ceramicznego na podbudowę metalową. Drugie to dodawanie materiałów o strukturze krystalicznej, takich jak: mika, leucyt, tlenek glinu lub tlenek cyrkonu. W ostatnich 15 latach można zaobserować rozwój technologii pełnoceramicznych, w przypadku których jako wzmocnienie pod ceramikę stosuje się innego typu ceramiki oparte na tlenku glinu lub cyrkonu. (...)

Ciąg dalszy artykułu dostępny w numerze 5/2016 "Nowoczesnego technika dentystycznego" w dziale Sprzęt i materiały.


Autor: dr Zbigniew Raszewski

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij