Jedną z metod leczenia wad klasy II wynikających z przedwczesnej utraty zębów trzonowych mlecznych jest dystalizacja stałych zębów trzonowych szczęki do klasy I wg Angle’a (1).

Można to osiągnąć, między innymi stosując aparat Pendex, który powstał na bazie Pendulum. Twórcą tych aparatów jest Amerykanin James Hilgers.
Pendulum został zbudowany z podniebiennej płyty akrylowej (zwanej guzikiem Nance’a) (7), w której zamontowano cztery stalowe druty kotwiące i dwie sprężyny z drutu TMA będące elementami aktywnymi. Sprężyny wykonywały ruch wahadłowy (ang. pendulum – wahadło). Niestety oprócz dystalizacji zębów trzonowych dochodziło do przesunięcia ich w kierunku podniebiennym, z tendencją do zgryzu krzyżowego w płaszczyźnie poprzecznej oraz dystalnego przechylenia koron w płaszczyźnie strzałowej (2) i wychylenia siekaczy szczęki (6).

Autorzy: mgr st. tech. dent. Agnieszka Goldman, tech. dent. Aleksandra Rachwalska.

Całość artykułu czytaj tutaj.

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij