W pracy przedstawiono opis technicznego wykonania uzupełnienia nakładowego (typu overdenture) na przykładzie protez z kulkowym umocowaniem precyzyjnym.

Całkowita utrata uzębienia stanowi dla pacjenta istotny problem zarówno zdrowotny jak i w kwestii ryzyka powikłań z nim związanych. Bezzębie pogarsza jakość życia oraz staje się przyczyną dyskomfortu psychicznego i fizycznego. W miarę upływu czasu prowadzi do zaburzeń i dysfunkcji układu stomatognatycznego. Przez wiele lat jedyną formę rehabilitacji pacjentów dotkniętych brakiem uzębienia stanowiły całkowite akrylowe protezy ruchome. Pomimo, iż wciąż stanowią skuteczną formę leczenia, istnieje grono pacjentów niezdolnych do zaadaptowania się do ich użytkowania, nawet przy dobrych warunkach podłoża protetycznego zapewniających względnie satysfakcjonujące utrzymanie uzupełnienia. W takich przypadkach konwencjonalne protezy wykonywane metodami tradycyjnymi okazują się być nieskutecznym rozwiązaniem. Rozwój technologii, innowacje w leczeniu oraz inżynierii materiałowej dają nowe możliwości w rehabilitacji protetycznej pacjentów, u których konieczna jest całkowita odbudowa brakującego uzębienia. Alternatywą dla trudnych przypadków klinicznych pacjentów bezzębnych jest proteza nakładowa typu overdenture. (...)

Całość artykułu czytaj tutaj.

Autorzy: Katarzyna Sarna-Boś, Justyna Oleszek-Listopad, Anna Modzelewska-Wójtowicz, dr hab. n. med. Janusz Borowicz.

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij