Artykuł przedstawia etapy wykonania koron i mostu na podbudowie metalowej w górnym łuku zębowym przy użyciu techniki CAD/CAM oraz tradycyjnego licowania ceramiką dentystyczną.

Do przedstawienia przypadku zachęciły mnie doskonała preparacja i wycisk – praca doktora, który wiele wymaga od technika, ale jeszcze więcej od siebie, i przemiła pacjentka, która zgodziła się udostępnić fotograficzną dokumentację z przebiegu leczenia protetycznego.

Prezentowany przypadek
U pacjentki, lat 51, zaplanowano prace, które miały obejmować w pierwszym etapie wykonanie koron: 16, 15, 14, 24, 25, 25 oraz mostu: 13, 12, 0, 0, 22, 23. Drugim etapem będzie wykonanie koron i mostów w żuchwie.

Pracę zaczęliśmy od projektu. W tym celu najpierw przeprowadziliśmy z pacjentką wywiad, który pozwolił poznać jej oczekiwania, a następnie analizę modeli, która pomaga zdecydować o możliwościach realizacji tych oczekiwań. W dotychczasowym uzupełnieniu ruchomym rozsunięcie zębów 12, 22 sprawiało, że uzupełnione protezą zęby 11 i 21 były duże, oddzielone nieestetyczną diastemą, nie pasowały do owalu twarzy, a linia środkowa była wyraźnie przesunięta w prawo i wymagała skorygowania.

Pacjentka akceptowała takie rozwiązanie, była przyzwyczajona do wielkości i kształtu dotychczasowych zębów. Jednak planując tak rozległą pracę, należało podjąć próbę poprawy proporcji i dostosować wielkość i kształt zębów do owalu twarzy oraz budowy ciała pacjentki. (...)

Całość artykułu czytaj tutaj.

Autor: lek. dent. Maciej Walkowicz

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij