Celem artykułu jest przedstawienie szerokiego zastosowania stopów nieszlachetnych w wykonawstwie uzupełnień protetycznych.

Współczesna protetyka stomatologiczna zajmuje się szeroko pojętą rehabilitacją układu stomatognatycznego. Uzupełnienia protetyczne powinny odtwarzać estetykę utraconych zębów, co jest niezwykle ważne w przypadku uzupełnienia braków w odcinku przednim. Równie ważne jest to, by protezy w prawidłowy sposób odtwarzały utracone funkcje narządu żucia. Rozwój stomatologii, a szczególnie protetyki, daje nam coraz większy wachlarz możliwości zastosowania odpowiedniej metody uzupełnienia utraconych zębów dla danego przypadku. Starzenie się społeczeństwa stwarza coraz większe zapotrzebowanie na wykonawstwo uzupełnień protetycznych, jakimi są protezy. Jednak również wśród młodych ludzi rośnie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju uzupełnienia protetyczne. Dla pacjenta, który nie jest zadowolony ze swojego uśmiechu, kształtu, koloru przednich zębów, idealnym rozwiązaniem będą licówki. Często młodzi pacjenci tracą swoje zęby w wyniku próchnicy, chorób przyzębia czy urazów. Do uzupełnienia brakujących pojedynczych zębów najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie implantów (fot. 1). Istnieje jednak dużo przeciwwskazań co do stosowania takiej metody odbudowy uzębienia. Najczęściej jest to koszt takiego zabiegu – nie każdy jest w stanie się na niego zdecydować. Alternatywą może być wykonanie mostu. Mosty jako stałe uzupełnienia protetyczne stwarzają warunki bardzo zbliżone do fizjologicznych. W dzisiejszych czasach mosty na podbudowie metalowej licowane ceramiką są bardzo popularne i powszechnie stosowane. Prawidłowo wykonany most jest w stanie idealnie odtworzyć utracone zęby pacjenta, a podbudowa metalowa zapewnia doskonałą wytrzymałość całej konstrukcji, co przekłada się na trwałość takiego uzupełnienia [...].

Całość artykułu czytaj tutaj.

Autorzy: dr hab. n. med. Janusz Borowicz, mgr inż. tech. dent. Anna Modzelewska, lic. tech. dent. Aleksandra Ropa, dr n. med. Katarzyna Sarna-Boś

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij