W artykule zaprezentowano sposób wykonania protezy szkieletowej przy wykorzystaniu materiału PEEK zamiast dotychczas powszechnie stosowanych w tym celu stopów metali.

W polskiej praktyce protetycznej nadal dość często spotykaną metodą uzupełnienia są protezy ruchome. Podstawowym kryterium decyzyjnym dla prac tego typu jest ich dostępność cenowa w porównaniu z alternatywnym leczeniem implantologicznym lub odbudowami stałymi. Coraz większą popularnością ze względu na własności użytkowe cieszą się protezy szkieletowe. W porównaniu z protezami częściowymi akrylanowymi charakteryzują się: większą wytrzymałością mechaniczną, mniejszą masą, mniejszym zasięgiem pracy w obrębie podniebienia, mniejszą grubością nośnej części odbudowy oraz zredukowanym obciążeniem wyrostka (proteza nieosiadająca).

Od lat 80. XX wieku na rynku materiałów dostępny jest nowy materiał polimerowy – PEEK (polieteroeteroketon). PEEK to bezbarwny termoplastyczny polimer organiczny, który w ostatnich latach jest również dostępny dla branży techniki dentystycznej. Do podstawowych cech materiału można zaliczyć:
• moduł sprężystości zbliżony do kości,
• wysoki stosunek wytrzymałości do masy,
• wysoką odporność na ścieranie i korozję,
• przezierność radiacyjną, (...).

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Autor: tech. dent. Witold Biedziak, mgr inż. Jakub Słoniewski, dr hab. inż. Piotr Czop

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", a czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij