Materiały kompozytowe są obecnie standardem w pracy stomatologa i technika dentystycznego. Od pewnego czasu do łask wróciły włókna UHMWPE, czyli wykonane z polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej.

Aby zrozumieć fenomen materiałów kompozytowych, trzeba pamiętać, że są połączeniem dwóch lub więcej tworzyw o bardzo rozbieżnych właściwościach. Właśnie dzięki temu nie tylko posiadają pozytywne właściwości każdego składnika, ale również poprawiają lub nawet niwelują negatywne parametry pojedynczego komponentu. Dodatkowo, w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów, ich właściwości można projektować w aspekcie strukturalnym, dodając włókna i manipulując ich położeniem, ilością czy geometrią.

We współczesnej stomatologii coraz większe uznanie zdobywają włókna UHMWPE, czyli wykonane z polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej. Włókna te posiadają bardzo długie łańcuchy monomeru, rzędu kilkuset tysięcy jednostek, co daje tworzywo o najwyższym współczynniku udarności spośród wszystkich materiałów termoplastycznych. Współczynnik tarcia na bardzo niskim poziomie wskazuje na wysoką odporność na ścieranie, nawet do 15 razy większą w porównaniu do stali.

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Autorzy: lic. tech. dent. Przemysław Grabowski

Czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorów

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij