Temat wydania poświęcony jest etapom wykonawstwa laboratoryjnego modeli składanych metodą konwencjonalną. W numerze: kompozyty stosowane w pracowni techniki dentystycznej, technologiczne aspekty pracy z komercyjnymi systemami do napalania ceramiki, elementy utrzymujące w aparatach zdejmowanych, budowa, modyfikacje i wykonanie płyty retencyjnej Hawleya oraz przegląd systemów CAD/CAM.
YELLOW-MED, jako wysoce wyspecjalizowana placówka protetyczna, we współpracy z gabinetami stomatologicznymi STOMA-DENTAL zapewnia kompleksową obsługę pacjentów w zakresie stomatologicznym oraz protetycznym. Poniżej przedstawiamy przypadek kliniczny jednej z naszych pacjentek.
Nowoczesna stomatologia definiuje potrzebę prawidłowych modeli roboczych. Rozszerzalność gipsu i błędy w wykonawstwie modeli składanych mogą spowodować brak dopasowania pasywnego stałych uzupełnień protetycznych. Wiele systemów modeli składanych wymaga precyzji w projektowaniu i doskonalenia technicznego. W pracy przedstawiono etapy wykonania modeli składanych metoda konwencjonalną. Opisano wady i zalety.
Kompozyt jest elastyczny, co ma szczególne znaczenie w odbudowie konstrukcji opartych na implantach. Artykuł opisuje zasady pracy z kompozytem.
Belki retencyjne montowane na implantach są dużym wyzwaniem stawianym przed technikiem dentystycznym. Artykuł traktuje o biernym montażu belki retencyjnej dla wszystkich systemów implantologicznych.
Bardzo dużo mówi się o uzupełnieniach protetycznych wykonywanych metodą CAD/CAM, analizując zalety i wady bezpośredniego i pośredniego pozyskiwania danych oraz planowania i przetwarzania cyfrowych danych. Ponadto istotne jest także zgranie transferu danych pomiędzy poszczególnymi komponentami systemu. Znajomość tego typu przepływu informacji powinna być jednym z podstawowych warunków stawianych pracowni protetycznej, aby mogła ona współuczestniczyć wraz z gabinetem stomatologicznym w planowaniu leczenia poszczególnych pacjentów.
Celem artykułu jest zaprezentowanie laboratoryjnych etapów wykonywania zdejmowanych aparatów retencyjnych na przykładzie płyty Hawleya, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu dokładności i precyzji na efekt końcowy pozornie prostych prac.
Artykuł opisuje role klamer ortodontycznych jako elementów utrzymujących w aparacie zdejmowanym, bolców międzyzębowych i podpór zgryzowych jako elementów wspomagających stabilizacje oraz ich wpływ na skuteczność leczenia. Grubość drutu, z którego są doginane, zależny od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta, tj. wielkości i kształtu anatomicznego zębów oraz rozmiaru przestrzeni międzyzębowych, w których się znajdują.