Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2020
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 3/2020

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach kolejnego wydania, które w całości przygotowaliśmy podczas pracy zdalnej. Sytuacja powoli się stabilizuje, do pracy powracają lekarze, a wraz z nimi pracownie techniki dentystycznej. W wydaniu odnajdą Państwo informacje na temat zasad pracy w nowej rzeczywistości. Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych przygotowało zestawienie rekomendacji postępowania, z kolei dr Zbigniew Raszewski opisał szerzej, jak zorganizować pracę w laboratorium, tak aby zapewnić bezpieczeństwo technikowi, lekarzowi i pacjentowi. Ponadto każda osoba, która zastanawia się nad dodatkowymi możliwościami zapewnienia bezpieczeństwa pracy, może zapoznać się z artykułem na temat lamp sterylizujących w dziale „Sprzęt i materiały”.

Serdecznie zachęcam także do lektury pozostałych tekstów, które poświęcone są protetyce oraz ortodoncji. Wśród tematów opracowane zostały m.in.: projekt uzupełnienia protetycznego przy ubytku kości, szablon chirurgiczny, zastosowanie zatrzasków niskoprofilowych, elementy zbliżające w aparatach zdejmowanych.

Życzę owocnej lektury
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Sporządzanie ostatecznego obturatora dla pacjentki po częściowej maksilektomii. Definitive obturator fabrication for partial maxillectomy patient

Niniejsza praca jest doniesieniem kazuistycznym opisującym procedurę sporządzania ostatecznego obturatora dla pacjentki z nabytym ubytkiem kości szczęki, w oparciu o odlewany szkielet metalowy, metodą jednoetapową przy użyciu pojedynczej puszki. Wybrano konstrukcję z trójpunktowym podparciem.

Technika Dentystyczna

Estetyka w przedniej części szczęki. Podejście ukierunkowane na pracę zespołową. Esthetics in the anterior maxilla. A team-oriented approach

Niniejsza prezentacja przypadku opisuje rekonstrukcję dwóch siekaczy środkowych w przedniej części szczęki. Po usunięciu zęba 11 przeprowadzono pomiary w celu zachowania wyrostka zębodołowego.

Panaceum na overdenture – OT Equator Rhein’83 (Italia)

Artykuł na bazie 4 przypadków klinicznych pokazuje, w jaki sposób można zastosować zatrzaski niskoprofilowe.

Wytwarzanie rozległej pełnoanatomicznej odbudowy z wykorzystaniem uchwytu C-clamp

Artykuł omawia proces przygotowania podbudowy pełnokonturowej wykonanej z biopolimerowego dysku G-CAM® z nanorurkami grafenu z użyciem otwartego uchwytu typu C-clamp.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Elementy zbliżające w aparatach zdejmowanych

Aparaty zdejmowane składają się z części akrylowej oraz elementów drucianych. Niektóre z nich mogą zostać użyte jako elementy zbliżające w aparatach zdejmowanych.

CAD/CAM

Projektowanie przy użyciu oprogramowania Exoplan szablonu chirurgicznego do niepełnej nawigacji

W artykule omówiono proces projektowania szablonu przy użyciu oprogramowania Exoplan (Exocad).

Sprzęt i materiały

Koronawirus

Artykuł dotyczy nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby przez niego wywoływanej – COVID-19. Omówione zostały sposoby zachowania bezpieczeństwa w gabinecie techniki dentystycznej w nowej rzeczywistości.

Sterylizacja pomieszczeń za pomocą lamp oraz przepływowych sterylizatorów UV-C

Wykorzystanie lamp emitujących promieniowanie UV-C to jeden z najlepszych sposobów pozbycia się wirusów, bakterii i grzybów, zarówno tych wegetatywnych, jak i zarodnikowych oraz przetrwalnikowych.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

35 lat Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych

35 lat żywej historii…

Praca w laboratorium w dobie pandemii

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij