Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2020
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2020

Drodzy Czytelnicy!

Jesienne wydanie „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” jest wydaniem, które tworzymy już w „odmrożonej” rzeczywistości. Tuż przed oddaniem bieżącego wydania do druku odbyło się wiele wydarzeń, w których udział brali technicy dentystyczni, a także nasza redakcja. Wśród wielu szkoleń i warsztatów odbył się kolejny Zjazd Techników Dentystycznych w Strykowie, który został zorganizowany przez Andrzeja Polaka i przyciągnął wiele naszych koleżanek i kolegów do wspólnej nauki i interakcji. Przełomem w spotkaniach branżowych było także odmrożenie imprez targowych. W połowie września odbyły się targi VDE by CEDE w innowacyjnej, wirtualnej formule. Do 25 października można skorzystać z zamieszczonych na platformie vcede.pl webinarów i ofert wystawców. Z kolei na początku października odbyły się pierwsze w tym roku targi „na żywo”, była to 3. edycja Warsaw Dental Medica Show. Nasza redakcja była obecna na tym wydarzeniu i choć wszyscy chodziliśmy w maseczkach i przyłbicach, a restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa nakazywały zachowanie dystansu, to możliwość spotkania i rozmowy po tylu miesiącach izolacji została przyjęta z dużym entuzjazmem. Serdecznie zapraszam Państwa do lektury relacji wydarzeń branżowych w dziale „Z kraju i ze świata”.

Oddaję w Państwa ręce jesienny numer naszego dwumiesięcznika i zachęcam do lektury wielu ciekawych prac, opisujących m.in. postępowanie przy wykonawstwie koron tymczasowych, porównanie systemów ceramicznych czy opracowanie poświęcone tematowi, który od dawna nie był poruszany na naszych łamach – epitezom.

Życzę owocnej lektury,

Leczek Klimek

redaktor naczelny

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Ekscytująca zmiana Porównanie systemów ceramicznych IPS d.SIGN i IPS Style / An exciting change Comparison of the IPS d.SIGN and IPS Style ceramic systems

Autor artykułu już jakiś czas temu zdecydował się na używanie materiałów ceramicznych IPS Style, stosując technikę warstwową. Zanim rozpoczął pracę z systemem ceramicznym IPS Style, dokładnie przetestował materiał i porównał go z produktem stosowanym wcześniej.

Technika Dentystyczna

Korona tymczasowa – metoda pośrednia z zastosowaniem tworzywa akrylowego termoutwardzalnego oraz wykorzystaniem technologii CAD/CAM – cz. II

Niniejsza praca stanowi część drugą projektu przedstawiającego metody wykonania uzupełnień tymczasowych w postaci koron tymczasowych w odcinku przednim. W artykule ujęto wytyczne dotyczące dostępności wybranych technik przy użyciu tworzywa akrylowego termoutwardzalnego, etapy procedur laboratoryjnych przy wykonawstwie metod konwencjonalnych oraz zastosowania technologii CAD/CAM.

Materiały wykorzystywane do rejestracji zwarcia

Niniejszy artykuł przeglądowy opisuje cechy poszczególnych materiałów stosowanych do rejestracji okluzji.

Mosty adhezyjne w odcinku przednim – przegląd piśmiennictwa

W artykule opisano przyczyny braku zębów, wskazania i przeciwwskazania ich stosowania oraz budowę mostów adhezyjnych. Ponadto przedstawiono charakterystykę materiałów oraz postępowanie kliniczne.

Wykorzystanie oryginalnej korony protetycznej na lanym wkładzie koronowo-korzeniowym jako odwróconego szablonu do nowej odbudowy protetycznej / Reverse cast metallic core based on the original prosthetic crown

W pracy przedstawiono przypadek kliniczny pacjenta, który zgłosił się do stomatologa z powodu odłamania z zęba 24 pełnej korony metalowo-ceramicznej na lanym wkładzie koronowo-korzeniowym o zmniejszonej długości.

Złamana śruba w implancie nierozpoznany system? – rozwiązaniem Ot Bridge Rhein’83

Opis postępowania w przypadku wymiany uzupełnienia protetycznego osadzonego na implantach bez wiedzy o użytym systemie implantologicznym.

Szyny okluzyjne i deprogramatory przednie stosowane w leczeniu dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia

W artykule przedstawiono mechanizm działania, budowę oraz zastosowanie najczęściej wykonywanych szyn okluzyjnych i deprogramatorów przednich.

Sprzęt i materiały

Materiały do wykonywania epitez

Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji związanych z wykonywaniem epitez oraz materiałów używanych do ich wytwarzania. W części teoretycznej starałem się znaleźć ciekawe artykuły opisujące wykonawstwo wraz z wykorzystaniem najnowszych technologii.

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Sprawy bieżące PTTD

Z kraju i ze świata

„Digital Freedom“ by Holtrade

CAD – nieunikniona przyszłość – konferencja w Strykowie

III Międzynarodowe Targi Warsaw Dental Medica Show

Edukacja

Harmonogram szkoleń branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij