Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2021
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 5/2021

Drodzy Czytelnicy,

oddaję w Państwa ręce jesienny numer „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Wrzesień i październik to miesiące obfitujące w wydarzenia branżowe. Już w drugi weekend września mogliśmy się z Państwem spotkać na Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie. W następnym tygodniu byliśmy obecni na The Live Experience Tour 2021 w Łodzi, a także na szkoleniu dla techników dentystycznych w Strykowie. We wrześniu odbyły się również targi IDS w Kolonii. Relacje ze wszystkich tych imprez znajdą Państwo w dziale „Z kraju i ze świata”. W październiku natomiast, gdy będziemy oddawać ten numer do drukarni, pojedziemy na targi CEDE do Łodzi.

Tematem numeru w tym wydaniu jest artykuł o modelach stomatologicznych 2.0, czyli o możliwościach, jakie daje cyfrowy druk modeli stomatologicznych. Nie mogło również zabraknąć działu technika ortodontyczna – tym razem prezentujemy Państwu tekst o aparatach ortodontycznych wyposażonych w urządzenia monitorujące czas użytkowania. Piszemy również o leczeniu protetycznym dzieci, a także prezentujemy artykuł w postaci fotorelacji na temat pełnołukowej monolitycznej odbudowy uzębienia żuchwy na sześciu implantach metodą w pełni skomputeryzowaną. Zachęcam również do zapoznania się z kalendarium szkoleń.

Zapraszam do lektury numeru.

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Modele stomatologiczne 2.0 Czyli możliwości, jakie daje cyfrowy druk modeli stomatologicznych

Druk cyfrowy daje wiele możliwości, choć wydaje się skomplikowany i nadal krąży wiele mitów na jego temat. Faktem jest, że w czasach, gdy czas to pieniądz, każda zaoszczędzona godzina jest na wagę złota. Cyfrowy przepływ pracy w branży stomatologicznej bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Technika Dentystyczna

Stabilność barwy i właściwości powierzchni nanokompozytowego materiału na płyty protez (PMMA/ZrO2) po zastosowaniu środków czyszczących do protez

Jako materiał do wytwarzania płyt protez zębowych zaproponowano nowatorski polimetakrylan metylu (PMMA) zawierający nanocząsteczki dwutlenku cyrkonu (nano-ZrO2), brakowało jednak informacji, jak wpływają na niego środki do czyszczenia protez. Cele. Niniejsze badanie miało na celu ocenę wpływu środków czyszczących do protez na stabilność koloru, chropowatość powierzchni i twardość żywicy PMMA wzmocnionej nano-ZrO2, przeznaczonej do wyrobu płyt protez.

Pełnołukowa monolityczna odbudowa uzębienia żuchwy na sześciu implantach metodą w pełni skomputeryzowaną

U 45-letniego pacjenta opisanego w niniejszym przypadku wykonano wcześniej metodą w pełni skomputeryzowaną odbudowę uzębienia szczęki w postaci pełnołukowego mostu metalowo-ceramicznego wspartego na sześciu implantach. Rekonstrukcja uzębienia żuchwy u tego pacjenta została przedstawiona poniżej.

Praca implantoprotetyczna z wykorzystaniem baz dynamicznych na podbudowie SLM – dlaczego warto wykorzystywać spiek laserowy w codziennej pracy

Rozwój technologii, ulepszenie oprogramowania i skanerów oraz pojawienie się nowych maszyn stworzyło zupełnie nową ścieżkę dla techników. Początkowo spiek laserowy nie cieszył się ogromnych zaufaniem, jednakże z czasem okazał się świetną techniką wykorzystującą metody addytywne do wytwarzania wysokiej jakości uzupełnień. Spiek laserowy pozwala uzyskać świetne rezultaty w sposób ekonomiczny i zaoszczędzający wiele stresów wynikających z błędów pojawiających się podczas odlewania metalu.

Cyfrowe klonowanie – modyfikacja rozwiązania protetycznego – rekonstrukcja z systemem Rhein’83

Celem rehabilitacji funkcji żucia jest wykonanie estetycznego i funkcjonalnego rozwiązania niezależnie od sytuacji klinicznej, która do dziś jest głównym problemem pacjentów gabinetu lekarza dentysty. Efekt estetyczny leczenia pacjent może ocenić bezpośrednio po wprowadzeniu protez na podłoże protetyczne, ale wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem nowego rozwiązania mogą być ocenione wyłącznie w czasie użytkowania, kiedy mogą ujawnić się nieprzewidziane trudności.

Leczenie protetyczne pacjentów w wieku rozwojowym

Tematem artykułu jest leczenie protetyczne pacjentów w wieku rozwojowym. Leczenie pacjentów w tym wieku sprawia wiele trudności ze względu na ich nieustanny wzrost i rozwój. W artykule omówiono przyczyny, skutki oraz zapobieganie przedwczesnej utracie zębów. Został rozwinięty temat leczenia ortodontycznego poprzedzającego leczenie protetyczne oraz opisano możliwości leczenia protetycznego pacjentów z uzębieniem mlecznym, mieszanym oraz stałym.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Aparaty ortodontyczne wyposażone w urządzenia monitorujące czas użytkowania

Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi interesującego rozwiązania dotyczącego ruchomych aparatów ortodontycznych w postaci urządzeń do monitorowania wyposażonych w mikroprocesory, na podstawie dostępnej literatury. Temat ten jest szczególnie aktualny teraz, w okresie pandemii, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu jest możliwe zmniejszenie liczby wizyt kontrolnych u lekarza stomatologa.

INFORMACJE STOWARZYSZEŃ

Informacje ze stowarzyszeń

Edukacja

Kalendarium

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij