Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2021
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 6/2021

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach świątecznego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Rok 2021 był przepełniony niepewnością i jednocześnie nadzieją, że sytuacja na świecie szybko wróci do normy i powróci znana nam rzeczywistość. Z tą nadzieją wchodzimy w 2022 rok, w którym zaplanowano ponownie, odwołany z powodu pandemii, jubileusz działalności PTTD, który ma się odbyć 19-22 maja w Augustowie. Więcej o samym wydarzeniu oraz misji PTTD możecie Państwo przeczytać w dziale Informacje ze stowarzyszeń.

Bieżący numer obfituje w tematykę ortodontyczną. Znajdziecie w nim Państwo materiał dotyczący wykonania i zastosowania sprężyny Shoulder Spring, jak również pierwszą część artykułu na temat konstrukcji protez dziecięcych z wykorzystaniem śrub ortodontycznych. Warto zapoznać się także z materiałem dotyczącym wyboru odpowiedniego cyrkonu przy wykonywaniu prac protetycznych. Z okazji zbliżających się świąt pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia i spokoju, abyśmy mogli spędzić ten magiczny czas w gronie najbliższych, a 2022 rok obfitował w sukcesy zawodowe i prywatne.

Dental News

Dental News

TEMAT NUMERU

Możliwości leczenia hipodoncji za pomocą uzupełnień protetycznych – cz. I

Artykuł przedstawia możliwości leczenia hipodoncji w różnych grupach wiekowych z wykorzystaniem uzupełnień protetycznych. Autorzy pracy skupiają się na postępowaniu protetycznym w przypadku występowania hipodoncji u osób młodocianych. Omówione zostało leczenie protetyczne opierające się na stosowaniu protez dziecięcych, mostów protetycznych i wszczepów śródkostnych.

Technika Dentystyczna

Dlaczego warto wybierać cyrkon klasy premium?

Materiały cyrkonowe są podstawą wykonania wielu prac protetycznych. Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego cyrkonu.

Pacjent w „zespole” cyfrowego projektowania uśmiechu – Smile Creator – Exocad

Pacjent powinien brać udział w procesie tworzenia uzupełnienia protetycznego. Umożliwia mu to m.in. procedura cyfrowa, dzięki której ma on możliwość ingerowania w projekt (Smile Creator – Exocad).

Alergeny w protetyce stomatologicznej i ich alternatywy

Postęp technologiczny wpływa na większy wybór metod leczenia i materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej. Lekarz dentysta powinien pamiętać o potencjale alergennym materiałów podstawowych, z których są wykonywane uzupełnienia protetyczne, ale też materiałów pomocniczych, które, mimo krótkiego kontaktu z tkankami pacjenta, mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Istotne jest także zwrócenie uwagi na alergie zawodowe, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój kariery lekarzy dentystów czy techników dentystycznych.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Zastosowanie systemów otwartych we współpracy gabinetu stomatologicznego z laboratorium – case study

Artykuł prezentuje, w jaki sposób cyfrowo zaprojektować szablon do miniimplantów oraz aparat typu Beneslider.

Urządzenie do wspomagania efektywności szyn ortodontycznych

W ostatnich latach oprócz tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych wykonanych z metalu lub ceramiki pojawiły się szyny z tworzyw sztucznych. Artykuł opisuje urządzenie do wspomagania efektywności pracy z szynami ortodontycznymi.

Shoulder Spring – sprężyna do sprowadzania zatrzymanych kłów w szczęce

Zatrzymane kły są powszechną nieprawidłowością dotyczącą wyrzynania zębów. Istnieje wiele metod służących sprowadzaniu zatrzymanych kłów. Jedną z nich jest zastosowanie Shoulder Spring, która dzięki specjalnej konstrukcji zapewnia skuteczną metodę leczenia. Sprężyna jest zakotwiona na zębach bocznych, nie obciąża bocznego zęba siecznego, co zmniejsza ryzyko resorpcji jego korzenia i niezamierzonego dopodniebienngo torku korony. Działa ona ze stałą siłą na zatrzymany ząb, jest stosunkowo łatwa i tania w wykonaniu. Shoulder Spring może być z powodzeniem stosowana u pacjentów z problemem zatrzymanych kłów w szczęce na podniebieniu.

Zasady konstrukcji protez dziecięcych z uwzględnieniem wykorzystania śrub ortodontycznych – cz. I

W publikacji scharakteryzowano ruchome uzupełnienia protetyczne odpowiednie dla pacjentów w wieku rozwojowym oraz omówiono wykorzystywane w ich konstrukcji elementy składowe. Podkreślono rolę śrub ortodontycznych w leczeniu wad zgryzu u dzieci. Stanowią one skuteczny element aparatów zdejmowanych pozwalający na osiągnięcie bardzo dobrych wyników rehabilitacji narządu żucia pacjenta. Dzięki ich zastosowaniu w odpowiednim czasie istnieje możliwość uniknięcia lub uproszczenia późniejszych etapów leczenia ortodontycznego. Celem pracy jest poszerzenie wiedzy na ten temat i uświadomienie korzyści związanych z podjęciem jak najwcześniejszego leczenia uzupełniania braków zębowych u pacjentów w wieku rozwojowym.

INFORMACJE STOWARZYSZEŃ

Informacje ze stowarzyszeń

Z kraju i ze świata

Dentamed

Dentamed 2021 we Wrocławiu – ostatnie targi tej jesieni

INFORMACJE ZE STOWARZYSZEŃ

Kalendarium

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij