Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2022
Nowoczesny Technik Dentystyczny wydanie nr 4/2022

Wszystkim naszym czytelnikom, autorom i współpracownikom chcemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: spokojnych i pełnych radości świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodziny. Niech kolejny rok upłynie pod znakiem pozytywnych emocji oraz wielu sukcesów osobistych i zawodowych.

Redakcja „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”

Dental News

Dental news

TEMAT NUMERU

Przygotowanie protezy szkieletowej modelowanej z wosku i drukowanej 3D do odlewania – system wlewowy

W artykule omówiono proces drukowania protezy szkieletowej techniką SLA oraz wykonanie systemów wlewowych dla protezy szkieletowej wymodelowanej tradycyjnie z wosku i wydrukowanej z żywicy światłoutwardzalnej. Artykuł jest trzecią częścią projektu obejmującego teorię konstrukcji protez szkieletowych, porównanie wykonawstwa tradycyjnego i z zastosowaniem systemu CAD/CAM oraz przygotowania protez szkieletowych do odlania metodą odśrodkową.

Technika Dentystyczna

Wykonanie monolitycznej korony na ząb trzonowy z wielowarstwowego, superprzeziernego tlenku cyrkonu

W niniejszej pracy kazuistycznej opisano wykonanie monolitycznej korony na ząb trzonowy z wielowarstwowego, superprzeziernego materiału cyrkonowego. Zgodnie z informacją producenta, nowo wprowadzony na rynek wielowarstwowy tlenek cyrkonu (4-YTZP) oferuje unikalne połączenie odporności na pękanie (>850 MPa przy szybkim spiekaniu) i ulepszonych właściwości optycznych, co pozwala na zmniejszenie minimalnej grubości materiału i opcjonalne tymczasowe cementowanie.

Przekierowanie otworu na śrubę w pracach wielopunktowych na implantach – spojrzenie z perspektywy działu CAD i CAM

W artykule zaprezentujemy Państwu prace, które zostały wykonane w Centrum Frezowania Primomill dla naszych klientów. Na ich podstawie omówimy sposób ich zaplanowania, zaprojektowania oraz wykonania. Pragniemy też pokazać, jakie wyzwania napotykamy podczas ich wykonywania i jakich metod używamy, by im sprostać.

Protezy stałe – OT Equator/OT Bridge − Rhein’83 (Italia)

Praca przedstawia wykonanie mostu na implantach na bazie elementów protezy OVD z wykorzystaniem protokołu OT Bridge.

TECHNIKA ORTODONTYCZNA

Kliniczne zastosowanie śrub specjalnych w zdejmowanych aparatach ortodontycznych

Śruba ortodontyczna jest elementem czynnym dającym możliwość zmiany wzajemnego położenia poszczególnych części aparatu. Stanowi źródło siły, które wraz z akrylowymi odłamami płyty aparatu oddziałuje na zęby i wyrostek zębodołowy. Wśród śrub ortodontycznych znajduje się grupa śrub specjalnych, do której należą między innymi: śruba segmentowa, Bertoniego, zwierająca, teleskopowa, wachlarzowa czy kabłąkowa. Celem pracy jest przedstawienie klinicznego zastosowania każdej z nich.

Sprzęt i materiały

Warsztat pracy cyfrowego technika dentystycznego

Współczesna technika dentystyczna coraz szerzej bazuje na technologiach wspomaganych komputerowo. Głównym wyposażeniem pracowni stają się komputer oraz urządzenia peryferyjne. Na szczególną uwagę zasługują manipulatory 3D. Urządzenia SpaceMouse firmy 3Dconnexion zwiększają wydajność pracy o prawie 30%. Charakteryzują się one wysokim poziomem użyteczności oraz, dzięki pracy dwiema dłońmi na biurku, pozwalają przyjąć prawidłową postawę ciała, co wpływa na zdrowie pracującego. Manipulatory 3D powinny stać się nieodzownym elementem pracowni każdego cyfrowego technika dentystycznego.

Druk 4D i 6D

Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji na temat kierunków dalszego rozwoju drukarek 3D.

INFORMACJE STOWARZYSZEŃ

Informacje ze stowarzyszeń

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij